Spożycie słodkich napojów

Spożycie słodkich napojów

Walentynki na Ceneo.pl

Ile napojów słodzonych cukrem piją Polacy

Czasem łatwo zapomnieć, że energię pobieramy zarówno poprzez jedzenie, jak i napoje. Napoje słodzone mogą mieć tyle samo kilokalorii co jedzenie, ale nie zaspokajają głodu, ani nie dostarczają składników odżywczych, których potrzebuje organizm. Puszka coli (330ml) zawiera około 7 łyżeczek cukru (35g). Częste picie napojów słodzonych cukrem powoduje przyrost masy ciała, otyłość, cukrzycę typu 2, choroby serca i nerek, a także niealkoholową chorobę wątroby, próchnicę zębów oraz dnę moczanową.


Spożycie słodkich napojów w Polsce

Według badań przeprowadzonych przez Eurostat w 2019 roku 12% Polaków spożywało napoje słodzone cukrem co najmniej raz dziennie. Prawie 43% rodaków piło słodkie napoje przynajmniej raz w tygodniu. Ponad połowa (57,3%) ani razu nie sięgnęła po słodki napój lub piła je tylko okazjonalnie. Badanie to zostało przeprowadzone przed wprowadzeniem w Polsce tzw. podatku cukrowego. 

Ile napojów słodzonych cukrem piją Polacy
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

Zdecydowanie częściej po napoje słodzone cukrem sięgali mężczyźni. Tylko co trzecia kobieta piła taki napój przynajmniej raz w tygodniu.

Ile słodkich napojów piją mężczyźni i kobiety w Polsce
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Częstość spożywania słodkich napojów maleje wraz z wiekiem. Co piąty mężczyzna w wieku od 15 do 24 lat pił napoje co najmniej raz dziennie. 

Procent spożycia słodkich napojów w zależności od wieku i płci
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Spożycie słodzonych napojów w Europie

Pod względem częstości spożywania słodzonych napojów przynajmniej raz dziennie w 2019 roku na tle europejskich krajów zostaliśmy sklasyfikowani na 4 miejscu. Najczęściej po napoje słodzone cukrem sięgali Belgowie, a najrzadziej Estończycy. Średnio 9,1% mieszkańców Unii Europejskiej co najmniej raz dziennie piło słodkie napoje.


Procent osób spożywających słodkie napoje przynajmniej raz dziennie w Polsce i w EuropieOpracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Picie słodzonych napojów sprzyja otyłości. Zobacz statystyki otyłości w Polsce i Europie.Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?
Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza