Reklama

Jak często Polacy piją słodzone napoje?

Ile napojów piją PolacySpożycie napojów w Polsce i w Europie. Czasem łatwo zapomnieć, że energię pobieramy zarówno poprzez jedzenie, jak i napoje. Słodzone napoje mogą mieć tyle samo kilokalorii co jedzenie, ale nie zaspokajają głodu, ani nie dostarczają składników odżywczych, których potrzebuje organizm. Puszka coli (330ml) zawiera około 7 łyżeczek cukru (35g). Częste picie napojów słodzonych cukrem powoduje przyrost masy ciała, otyłość, cukrzycę typu 2, choroby serca i nerek, a także niealkoholową chorobę wątroby, próchnicę zębów oraz dnę moczanową. Jak często napoje piją Polacy?


Spożycie napojów w Polsce

W ostatnich dziesięcioleciach spożycie słodkich napojów dramatycznie wzrosło na całym świecie. Często są one uważane za atrakcyjne, orzeźwiające i smaczne, ale niestety mają również negatywny wpływ na zdrowie. Spożycie słodkich napojów przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości, cukrzycy, chorób serca, próchnicy zębów, zaburzeń metabolicznych i innych poważnych schorzeń.

Według badań przeprowadzonych przez Eurostat w 2019 roku 12% Polaków spożywało napoje słodzone cukrem co najmniej raz dziennie. Prawie 43% rodaków piło słodkie napoje przynajmniej raz w tygodniu. Ponad połowa (57,3%) ani razu nie sięgnęła po słodki napój lub piła je tylko okazjonalnie. Badanie to zostało przeprowadzone przed wprowadzeniem w Polsce tzw. podatku cukrowego. Wykres pokazuje jak często Polacy piją napoje
Jak często Polacy spożywają słodzone napoje;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Zdecydowanie częściej po napoje słodzone cukrem sięgali mężczyźni. Tylko co trzecia kobieta piła taki napój regularnie przynajmniej raz w tygodniu.


Jak często napoje piją kobiety i mężczyźni
Spożycie słodzonych napojów przez kobiety i mężczyzn w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.
Częstość spożywania słodkich napojów maleje wraz z wiekiem. Co piąty młody mężczyzna w wieku od 15 do 24 lat pił napoje co najmniej raz dziennie. 


Wykres pokazuje spożycie napojów w Polsce w podziale na płeć i wiek
Częstotliwość spożywania słodzonych napojów wg wieku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.Spożycie napojów w Europie

Pod względem udziału procentowego osób spożywających słodzone napoje przynajmniej raz dziennie w 2019 roku na tle europejskich krajów zostaliśmy sklasyfikowani na 4 miejscu, razem z Węgrami.

Zdecydowania najczęściej po napoje słodzone cukrem sięgali Belgowie, a najrzadziej Estończycy.

Średnio 9,1% mieszkańców Unii Europejskiej co najmniej raz dziennie piło słodkie napoje.

Gdzie najczęściej spożywa się słodzone napoje
Odsetek osób spożywających słodzone napoje codziennie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

Spożywanie słodkich napojów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, przyczyniając się do wielu poważnych schorzeń. Aby chronić nasze ciało i zdrowie, warto rozważyć zmianę nawyków i ograniczenie spożycia tych napojów. Wybierając zdrowsze alternatywy i podnosząc świadomość społeczną, możemy dążyć do zdrowszego stylu życia i lepszego samopoczucia.

Picie słodzonych napojów sprzyja otyłości. Zobacz statystyki otyłości w Polsce i Europie.

Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza