Reklama

Jak często Polacy piją słodzone napoje?

Ile napojów piją PolacySpożycie napojów w Polsce i w Europie. Czasem łatwo zapomnieć, że energię pobieramy zarówno poprzez jedzenie, jak i napoje. Słodzone napoje mogą mieć tyle samo kilokalorii co jedzenie, ale nie zaspokajają głodu, ani nie dostarczają składników odżywczych, których potrzebuje organizm. Puszka coli (330ml) zawiera około 7 łyżeczek cukru (35g). Częste picie napojów słodzonych cukrem powoduje przyrost masy ciała, otyłość, cukrzycę typu 2, choroby serca i nerek, a także niealkoholową chorobę wątroby, próchnicę zębów oraz dnę moczanową. Jak często słodzone napoje piją Polacy?
  • Polska jest jednym z krajów Europy, gdzie spożycie słodkich napojów jest zdecydowanie powyżej średniej.
  • Według danych Eurostatu z 2019 roku, aż 12% Polaków sięga po słodkie napoje codziennie, co plasuje nas w niechlubnej czołówce unijnego rankingu.
  • Dla porównania, średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 9%.


Spożycie słodzonych napojów w Polsce

Czy wyobrażasz sobie letni dzień bez orzeźwiającej coli, leniwy wieczór bez słodkiego soku, a może poranek bez pobudzającego energetyka? W Polsce słodzone napoje płyną niczym Wisła - są wszechobecne i chętnie konsumowane!

Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu spożywczego. Regały uginają się od kolorowych butelek. Czerwone, zielone, niebieskie – napoje gazowane w różnych odcieniach i smakach kuszą swoją obecnością. Czy możesz przejść obok nich obojętnie? W Polsce i Europie okazuje się, że raczej nie. Spożycie słodzonych napojów to temat, który nieustannie bąbelkuje w rozmowach o zdrowiu.

W ostatnich dziesięcioleciach spożycie słodzonych napojów dramatycznie wzrosło na całym świecie. Często są one uważane za atrakcyjne, orzeźwiające i smaczne, ale niestety mają również negatywny wpływ na zdrowie. Spożycie słodkich napojów przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości, cukrzycy, chorób serca, próchnicy zębów, zaburzeń metabolicznych i innych poważnych schorzeń.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, słodkie napoje stanowią znaczący element diety. Kultura konsumpcji tych napojów ewoluowała na przestrzeni lat, przemieszczając się od tradycyjnych napojów, takich jak herbata czy kompoty, w stronę bardziej przetworzonych i słodzonych produktów. Współczesna polska dieta często obejmuje napoje gazowane, soki oraz słodzone napoje energetyczne, co przyczynia się do zwiększonego spożycia cukru.

Według badań przeprowadzonych przez Eurostat w 2019 roku 12% Polaków deklarowało, że spożywało napoje słodzone cukrem co najmniej raz dziennie. Prawie 43% rodaków przyznało, że pili słodkie napoje przynajmniej raz w tygodniu. Ponad połowa badanych (57,3%) ani razu nie sięgnęła po słodki napój lub piła je tylko okazjonalnie. Badanie to zostało przeprowadzone przed wprowadzeniem w Polsce tzw. podatku cukrowego. Wykres pokazuje jak często Polacy piją napoje
Jak często Polacy spożywają słodzone napoje;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Zdecydowanie częściej po napoje słodzone cukrem sięgali mężczyźni. Tylko co trzecia kobieta piła taki napój regularnie przynajmniej raz w tygodniu.Wykres przedstawia jak często napoje piją kobiety i mężczyźni
Spożycie słodzonych napojów przez kobiety i mężczyzn w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat
Częstość spożywania słodkich napojów maleje wraz z wiekiem. Co piąty młody mężczyzna w wieku od 15 do 24 lat pił napoje co najmniej raz dziennie. 


Wykres pokazuje spożycie napojów w Polsce w podziale na płeć i wiek
Częstotliwość spożywania słodzonych napojów wg wieku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych EurostatKto w Europie najczęściej sięga po słodkie napoje?

W skali europejskiej spożycie słodkich napojów również stanowi istotny problem zdrowotny. Według danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) konsumpcja napojów słodzonych sztucznie i naturalnie w krajach europejskich jest wysoka, przekraczając zalecane normy. Spożycie cukru z napojów jest szczególnie problematyczne, ponieważ jest to jedno z największych źródeł nadmiernego spożycia cukru w diecie.

Pod względem udziału procentowego osób spożywających słodzone napoje przynajmniej raz dziennie w 2019 roku na tle europejskich krajów zostaliśmy sklasyfikowani na 4 miejscu, razem z Węgrami.

Statystyki mówią, że aż 12% Polaków sięga po napoje codziennie, a kolejne 30% kosztuje ich przynajmniej raz lub kilka razy w tygodniu. Jesteśmy w europejskiej czołówce pod tym względem, wyprzedzając m.in. Bułgarię, Czechy i Chorwację. Rekordziści to mieszkańcy Belgii, którzy słodkie napoje chłoną jak gąbka!

Zdecydowania najrzadziej po napoje słodzone cukrem sięgali Estończycy i Litwini.

Średnio 9,1% mieszkańców Unii Europejskiej co najmniej raz dziennie piło słodkie napoje.

Wykres przedstawia gdzie w Europie najczęściej spożywa się słodzone napoje
Odsetek osób spożywających słodzone napoje codziennie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat
Skąd ta miłość do słodkich napojów? Odpowiedź jest prosta - smak, wygoda i... marketing. Słodkie napoje kuszą nas z każdej strony - krzyczą z reklam, mrugają z półek sklepowych i kuszą promocjami. To nie przypadek, że popularne reklamy napojów gazowanych często przedstawiają nas w momentach relaksu i zabawy. To trochę jak picie szczęścia z butelki, choć warto pamiętać, że to szczęście bywa ulotne – tak samo jak bąbelki w szklance. Do tego dochodzi wygoda - gotowy do picia, schłodzony i pyszny. Czego chcieć więcej w upalny dzień?

Ale uwaga! Nadmierne słodzenie życia może mieć gorzkie konsekwencje. Spożywanie słodkich napojów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, przyczyniając się do wielu poważnych schorzeń.  Otyłość, cukrzyca, próchnica - to tylko niektóre z nich. Wysoka zawartość cukru to jeden z głównych winowajców epidemii otyłości i cukrzycy, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. WHO i inne organizacje zdrowotne biją na alarm, a niektóre kraje wprowadzają nawet podatki od cukru (w tym Polska), aby zniechęcić do nadmiernego spożycia.

Aby chronić nasze ciało i zdrowie, warto rozważyć zmianę nawyków i ograniczenie spożycia tych napojów. Wybierając zdrowsze alternatywy i podnosząc świadomość społeczną, możemy dążyć do zdrowszego stylu życia i lepszego samopoczucia. Słodzone napoje są częścią naszego życia – to fakt. Kluczem jest umiar i świadomość, że chociaż czasem miło jest sięgnąć po coś słodkiego, warto pamiętać o zdrowiu.

Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza