Statystyki utonięć. Ile osób utonęło w Polsce?

Reklama

Statystyki utonięć. Ile osób utonęło w Polsce?

Liczba utonięć w Polsce i w Europie; statystyki utonięć

Według statystyk WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów. Szacuje się, że rocznie na całym świecie w wyniku utonięcia umiera ok. 236 tys. osób. Nieco ponad połowa tych zgonów dotyczy osób w wieku poniżej 30 lat, a utonięcie jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Ile osób utonęło w Polsce?


Statystyki utonięć w Polsce w 2022 roku

Statystyki utonięć są przerażające. Latem w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. W czerwcu 2022 roku w polskich wodach utonęło 87 osób. Lipiec rozpoczął się również tragicznie - tylko w ciągu pierwszych czterech dni utonęło 16 osób. Najtragiczniejsza okazała się niedziela, 3 lipca, kiedy życie pod wodą straciło aż 10 osób.  W sumie w lipcu utonęło 61 osób, a w sierpniu 64 osoby. W całym 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób (w tym 47 kobiet).

Wykres przedstawia ofiary utonięć w Polsce w 2022 roku w podziale na wiek
Ilość utonięć w Polsce w 2022 roku w podziale na wiek;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji.
Ile osób utonęło w Polsce?

W 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób i jest to trzecia najmniejsza ilość utonięć od 1998 roku. Co druga ofiara utonięcia miała ponad 50 lat, a co czwarta osoba przed utonięciem spożywała alkohol. W 2022 roku najwięcej osób utonęło w jeziorach (105 osób) oraz w rzekach (102), a najczęstszą okolicznością utonięcia była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym. W 2022 roku w polskim morzu utonęło 16 osób.

W latach 1998 - 2022 najwięcej utonięć odnotowano w 1999 roku - aż 828, a najmniej, 396, w roku 2011. W analizowanym okresie utonęły w Polsce w sumie 13 933 osoby, z czego 88% stanowili mężczyźni. W 29% przypadkach ofiara była po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.


Wykres przedstawia statystyki utonięć w Polsce, czyli ile osób utonęło na przestrzeni lat
Ilość utonięć w Polsce w latach 1998 - 2022;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej PolicjiGdzie w Polsce utonęło najwięcej osób? W 2020 roku najwięcej osób utonęło w województwie Mazowieckim (58) oraz Pomorskim (51), a najmniej w województwie Lubuskim i Opolskim (10).

Ilość utonięć w Polsce przedstawiona na mapie
Ilość utonięć w Polsce w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej PolicjiStatystyki utonięć wg wieku

Na przestrzeni lat udział poszczególnych grup wiekowych w statystykach utonięć bardzo się zmienił. W Polsce pod koniec lat 90-tych co piąta osoba, która straciła życie w wodzie, nie ukończyła 18 lat, a co czwarta miała powyżej 50 lat. Najliczniejszą grupę wśród topielców stanowiły osoby między 31 a 50 rokiem życia. 

Inaczej jest w 2022 roku - dzieci i młodzież do lat 18 to niecałe 5% wszystkich utonięć, a prawie połowa to osoby należące do najstarszej grupy wiekowej - osoby po 50 roku życia.


Wykres przedstawia ilość utonięć w Polsce wg kategorii wiekowych
Utonięcia w Polsce w podziale na grupy wiekowe;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji
Statystyki utonięć w Europie

Jak wyglądają statystyki utonięć w Polsce na tle pozostałych europejskich krajów? Według danych WHO w 2020 roku wskaźnik utonięć w Polsce na 100 tys. osób wyniósł 1,39 i ulokował nas na piętnastym miejscu. Największą liczbę utonięć na 100 tys. mieszkańców odnotowano w Łotwie (5,64) oraz Białorusi (4,91), a najmniejszą w Luksemburgu (0,26).


Ranking utonięć na wykresie prezentuje wskaźnik utonięć w Europie
Wskaźnik utonięć na 100 tys. osób w krajach Europy w 2020 roku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych WHOStatystyki utonięć na świecie

Jak kształtują się statystyki utonięć na świecie? W 2020 roku najwyższą liczbę utonięć na świecie w przeliczeniu na 100 tys. osób odnotowano w Gujanie (18,5), Mikronezji (15,3) i na Wyspach Salomona (13,2). Najniższy wskaźnik utonięć, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie uzyskał Luksemburg (0,26), następnie Austria i Jamajka (po 0,34).

Ranking utonięć na świecie wg wskaźnika utonięć na 100 tys. osób:

Statystyki utonięć na świecie
Ranking utonięć na świecie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych WHO.Odpoczywając nad wodą nie trać ani na chwilę czujności i rozwagi oraz pamiętaj o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

  • nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających
  • pływaj tylko na strzeżonych kąpieliskach
  • nie skacz do wody w nieznanym miejscu
  • nie oddalaj się od brzegu
  • zakładaj kapok pływając np. kajakiem, łódką, czy motorówką.
Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Obserwuj blog na Facebooku lub Instagramie po więcej ciekawych statystyk!

1 Komentarze

  1. Nie ma raczej nic dziwnego że w Sląskim gdzie jest mniej akwenów i skąd ludzie w okresie wakacyjnym wyjezdzaja, jest mniej utoniec niz na Mazurach gdzie akwenow mnogo, a ludzi w sezonie masa.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza