Statystyki utonięć. Ile osób utonęło w Polsce?

Statystyki utonięć. Ile osób utonęło w Polsce?

Walentynki na Ceneo.pl

Liczba utonięć w Polsce i w Europie; statystyki utonięć

Według WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów na świecie. Szacuje się, że rocznie na całym świecie w wyniku utonięcia umiera ok. 236 tys. osób. Nieco ponad połowa tych zgonów dotyczy osób w wieku poniżej 30 lat, a utonięcie jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci w wieku od 5 do 14 lat.


Statystyki utonięć w Polsce

Statystyki utonięć są przerażające. Latem w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. W czerwcu 2022 roku w polskich wodach utonęło 87 osób. Lipiec rozpoczął się również tragicznie - tylko w ciągu pierwszych czterech dni utonęło 16 osób. Najtragiczniejsza okazała się niedziela, 3 lipca, kiedy życie pod wodą straciło aż 10 osób.  W sumie w lipcu utonęło 61 osób, a w sierpniu 64 osoby. W 2022 roku w miesiącach wakacyjnych (od czerwca do sierpnia) w Polsce utonęło 212 osób!

W latach 1998 - 2021 najwięcej utonięć odnotowano w 1999 roku - aż 828, a najmniej, 396, w roku 2011. W analizowanym okresie utonęło w Polsce w sumie 13 514 osób, z czego 87% stanowili mężczyźni. W 29% przypadkach ofiara była po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

W 2021 roku w Polsce utonęło 408 osób (w tym 40 kobiet) i jest to druga najmniejsza ilość utonięć od 1998 roku. Co druga ofiara utonięcia miała ponad 50 lat, a co piąta osoba przed utonięciem spożywała alkohol. W 2021 roku najwięcej osób utonęło w rzekach i w jeziorach, a najczęstszą okolicznością utonięcia była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym. 

Wykres przedstawiający liczbę utonięć w Polsce od 1998 roku do 2021 roku
Ilość utonięć w Polsce w latach 1998 - 2021;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


W 2020 roku najwięcej osób utonęło w województwie Mazowieckim (58) oraz Pomorskim (51), a najmniej w województwie Lubuskim i Opolskim (10).

Liczba utonięć w Polsce w podziale na województwa
Ilość utonięć w Polsce w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


W Polsce pod koniec lat 90-tych co piąta osoba, która straciła życie w wodzie, nie ukończyła 18 lat, a co czwarta miała powyżej 50 lat. Najliczniejszą grupę wśród topielców stanowiły osoby między 31 a 50 rokiem życia. Na przestrzeni lat udział poszczególnych grup wiekowych w statystykach utonięć bardzo się zmienił. W 2021 roku dzieci i młodzież do lat 18 to 5% wszystkich utonięć, a połowa to osoby należące do najstarszej grupy wiekowej - osoby po 50 roku życia.

Udział poszczególnych grup wiekowych w liczbie utonięć w Polsce
Utonięcia w Polsce w podziale na grupy wiekowe;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


Statystyki utonięć w Europie

Jak wyglądają statystyki utonięć w Polsce na tle pozostałych europejskich krajów? W 2018 roku wskaźnik utonięć w Polsce na 100 tys. osób wyniósł 1,81 i ulokował nas na dziesiątym miejscu. Rekordową liczbę utonięć na 100 tys. mieszkańców odnotowano w Łotwie (6,11) oraz Litwie (5,56), a najmniej w Luksemburgu (0,37).

Wskaźnik utonięć na 100 tys. mieszkańców dla krajów europejskich w 2018 roku. Statystyki utonięć
Wskaźnik utonięć na 100 tys. osób w krajach Europy;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat

Okres wakacyjny w pełni. Niestety każdego dnia liczba utonięć rośnie. Odpoczywając nad wodą nie traćmy ani na chwilę czujności i rozwagi oraz pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających
  • pływać tylko na strzeżonych kąpieliskach
  • nie skakać do wody w nieznanym miejscu
  • nie oddalać się od brzegu
  • zakładać kapok pływając np. kajakiem, łódką, czy motorówką.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?
Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

1 Komentarze

  1. Nie ma raczej nic dziwnego że w Sląskim gdzie jest mniej akwenów i skąd ludzie w okresie wakacyjnym wyjezdzaja, jest mniej utoniec niz na Mazurach gdzie akwenow mnogo, a ludzi w sezonie masa.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza