Reklama

Statystyki utonięć. Utonięcia w Polsce w 2023 i w latach poprzednich

Ile osób utonęło w Polsce
Statystki utonięć w Polsce stanowią zdecydowanie niepokojący obraz rzeczywistości, który nie tylko rysuje dramatyczne losy wielu rodzin, ale także zmusza do głębszej refleksji nad jakością działań prewencyjnych i edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. Ile osób utonęło w Polsce?

 • Statystyki utonięć są przerażające. Latem w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą.
 • Tylko w czerwcu, lipcu i sierpniu 2023 roku w Polsce utonęły 204 osoby.
 • W 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób, w tym 212 osób podczas wakacji.
 • Co druga ofiara utonięcia w Polsce miała ponad 50 lat, a co czwarta osoba przed utonięciem spożywała alkohol.
 • Według statystyk WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów.
 • Szacuje się, że rocznie na całym świecie w wyniku utonięcia umiera ok. 236 tys. osób.

Ile osób utonęło w Polsce w 2023 roku?

W Polsce jest wiele jezior, rzek, basenów i kąpielisk morskich, które przyciągają turystów i okolicznych mieszkańców, szczególnie podczas gorących miesięcy letnich. Niestety, miejsca te często stają się miejscem tragedii z powodu utonięć.

Statystyki utonięć są przerażające. Latem w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. W czerwcu 2023 roku w Polsce utonęło 49 osób, ponad dwa razy mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. W tym miesiącu tylko w sześciu dniach nie odnotowano ani jednego utonięcia, a 8 czerwca utonęło aż 6 osób.

W lipcu tego roku w Polsce pod wodą życie straciły 72 osoby, czyli 11 osób więcej niż przed rokiem. Tylko w pięciu dniach lipca Policja nie odnotowała żadnego utonięcia, a 16 lipca utonęło aż 7 osób.

Według danych Komendy Głównej Policji w tym roku (od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2023) w Polsce utonęło 259 osób.

Liczba utonięć w Polsce w miesiącach letnich 2023 roku:

 • Czerwiec: 49
 • Lipiec: 72
 • Sierpień: 83


Statystyki utonięć w Polsce w latach poprzednich

W ubiegłym roku podczas wakacyjnych miesięcy utonęło 212 osób. W czerwcu 2022 roku w polskich wodach utonęło 87 osób. Lipiec ubiegłego roku rozpoczął się również tragicznie - tylko w ciągu pierwszych czterech dni utonęło 16 osób. Najtragiczniejsza okazała się niedziela, 3 lipca, kiedy życie pod wodą straciło aż 10 osób.  W sumie w lipcu utonęło 61 osób, a w sierpniu 64 osoby. W całym 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób (w tym 47 kobiet).


Wykres przedstawia w jakim wieku osoby utonęły w Polsce
Ilość utonięć w Polsce w 2022 roku w podziale na wiek;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji.


Ile osób utonęło w Polsce?

W 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób i jest to trzecia najmniejsza ilość utonięć od 1998 roku. Co druga ofiara utonięcia miała ponad 50 lat, a co czwarta osoba przed utonięciem spożywała alkohol.

W 2022 roku najwięcej osób utonęło w jeziorach (105 osób) oraz w rzekach (102), a najczęstszą okolicznością utonięcia była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym. W 2022 roku w polskim morzu utonęło 16 osób. Podczas łowienia ryb utonęło 37 osób.

W latach 1998 - 2022 najwięcej utonięć odnotowano w 1999 roku - utonęło wtedy aż 828 osób, a najmniej, 396 osób, w roku 2011. W analizowanym okresie utonęły w Polsce w sumie 13 933 osoby, z czego 88% stanowili mężczyźni. W 29% przypadkach ofiara była po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.


Wykres pokazuję liczbę utonięć w Polsce w ostatnich latach
Ilość utonięć w Polsce w latach 1998 - 2022;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji
Gdzie w Polsce utonęło najwięcej osób? W 2020 roku najwięcej osób utonęło w województwie mazowieckim (58) oraz pomorskim (51), a najmniej w województwie lubuskim i opolskim (10).


Mapa przedstawia ile osób utonęło w Polsce w poszczególnych województwach
Ilość utonięć w Polsce w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji
Statystyki utonięć w Polsce wg wieku

Na przestrzeni lat udział poszczególnych grup wiekowych w statystykach utonięć bardzo się zmienił. W Polsce pod koniec lat 90-tych co piąta osoba, która straciła życie w wodzie, nie ukończyła 18 lat, a co czwarta miała powyżej 50 lat. Najliczniejszą grupę wśród topielców stanowiły wtedy osoby między 31 a 50 rokiem życia. 

Inaczej było w 2022 roku - dzieci i młodzież do lat 18 to niecałe 5% wszystkich utonięć, a prawie połowa to osoby należące do najstarszej grupy wiekowej - osoby po 50 roku życia.


Wykres pokazuje ile osób utonęło w Polsce wg wieku
Utonięcia w Polsce w podziale na grupy wiekowe;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej PolicjiStatystyki utonięć w Europie

Jak wyglądają statystyki utonięć w Polsce na tle pozostałych europejskich krajów? Według danych WHO w 2020 roku wskaźnik utonięć w Polsce na 100 tys. osób wyniósł 1,39 i ulokował nas na piętnastym miejscu. Największą liczbę utonięć na 100 tys. mieszkańców w Europie odnotowano w Łotwie (5,64) oraz Białorusi (4,91), a najmniejszą w Luksemburgu (0,26).


Wykres pokazuje gdzie jest najwięcej utonięć w Europie
Wskaźnik utonięć w krajach Europy;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych WHO.
Statystyki utonięć na świecie

Jak kształtują się statystyki utonięć na świecie? W którym kraju odnotowano najwyższy wskaźnik utonięć? W 2020 roku najwyższą liczbę utonięć na świecie w przeliczeniu na 100 tys. osób odnotowano w Gujanie (18,5), Mikronezji (15,3) i na Wyspach Salomona (13,2). Najniższy wskaźnik utonięć, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie uzyskał Luksemburg (0,26), następnie Austria i Jamajka (po 0,34).

Ranking utonięć na świecie wg wskaźnika utonięć na 100 tys. osób:

Tabela przedstawia statystyki utonięć na świecie
Ranking utonięć na świecie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych WHO.Ilość utonięć w Polsce i na świecie wciąż pozostaje niepokojąco wysoka. Działania w zakresie edukacji, nadzoru, noszenia kamizelek ratunkowych i prowadzenia kampanii społecznych są niezbędne, aby zminimalizować to tragiczne zjawisko.

Odpoczywając nad wodą nie trać ani na chwilę czujności i rozwagi oraz pamiętaj o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

 • nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających
 • pływaj tylko na strzeżonych kąpieliskach
 • nie skacz do wody w nieznanym miejscu
 • nie oddalaj się od brzegu
 • zakładaj kapok pływając np. kajakiem, łódką, czy motorówką.Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

2 Komentarze

 1. Nie ma raczej nic dziwnego że w Sląskim gdzie jest mniej akwenów i skąd ludzie w okresie wakacyjnym wyjezdzaja, jest mniej utoniec niz na Mazurach gdzie akwenow mnogo, a ludzi w sezonie masa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ajak z walka kiepsko jest a gdzie krzyk i unoszenie sie trzymanie slupkow parofronow masakra zebyz tego nie wyjsc !!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza