Statystyki utonięć. Ile osób utonęło w Polsce?

Liczba utonięć w Polsce; statystyki utonięć

Według WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów na świecie. Szacuje się, że rocznie na całym świecie w wyniku utonięcia umiera ok. 236 tys. osób. Nieco ponad 50% tych zgonów dotyczy osób w wieku poniżej 30 lat, a utonięcie jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

Statystyki utonięć w Polsce

Statystyki utonięć są przerażające. Latem niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. W tym roku w Polsce utonęło już 215 osób (do 31 lipca). Według danych Komendy Głównej Policji w czerwcu utopiło się 70 osób, a w lipcu było 78 przypadków utonięć. Najtragiczniejszy był okres od 19 do 21 czerwca, w którym w wodzie życie straciły aż 23 osoby.

W latach 1998 - 2020 najwięcej utonięć odnotowano w 1999 roku - aż 828, a najmniej, 396, w roku 2011. W analizowanym okresie utonęło w Polsce w sumie 13 106 osób, z czego 87% stanowili mężczyźni. W 29% przypadkach ofiara była po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

W 2020 roku najwięcej osób utonęło w rzekach i w jeziorach, a najczęstszą okolicznością utonięcia była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym.


Statystyki utonięć w Polsce w latach 1998 - 2021. Ile osób utonęło w Polsce
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji.


W ubiegłym roku najwięcej osób utonęło w województwie Mazowieckim (58) oraz Pomorskim (51), a najmniej w województwie Lubuskim i Opolskim (10).

Liczba utonięć w Polsce w podziale na województwaOpracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji.

W Polsce pod koniec lat 90-tych co piąta osoba, która straciła życie w wodzie, nie ukończyła 18 lat, a co czwarta miała powyżej 50 lat. Najliczniejszą grupę wśród topielców stanowiły osoby między 31 a 50 rokiem życia. Na przestrzeni lat udział poszczególnych grup wiekowych w statystykach utonięć bardzo się zmienił. W zeszłym roku dzieci i młodzież do lat 18 to 5,1% wszystkich utonięć, a prawie połowa to osoby należące do najstarszej grupy wiekowej - osoby po 50 roku życia.

Udział poszczególnych grup wiekowych w liczbie utonięć w Polsce
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji.


Statystyki utonięć w Europie

Jak wyglądają statystyki utonięć w Polsce na tle pozostałych europejskich krajów? W 2018 roku wskaźnik utonięć w Polsce na 100 tys. osób wyniósł 1,81 i ulokował nas na dziesiątym miejscu. Rekordową liczbę utonięć na 100 tys. mieszkańców odnotowano w Łotwie (6,11) oraz Litwie (5,56), a najmniej w Luksemburgu (0,37).

Wskaźnik utonięć na 100 tys. mieszkańców dla krajów europejskich w 2018 roku. Statystyki utonięć
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Okres wakacyjny w pełni. Niestety każdego dnia liczba utonięć rośnie. Odpoczywając nad wodą nie traćmy ani na chwilę czujności i rozwagi oraz pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających
  • pływać tylko na strzeżonych kąpieliskach
  • nie skakać do wody w nieznanym miejscu
  • nie oddalać się od brzegu
  • zakładać kapok pływając np. kajakiem, łódką, czy motorówką.

Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dane statystyczne o Polsce i Polakach przedstawione na tle innych krajów.

Cześć, jestem Damian!

Cześć, jestem Damian!
Od 2012 roku "pracuję z liczbami". Na blogu CiekaweStatystyki.pl za pomocą liczb i wykresów obrazuję otaczający nas świat, zachodzące w nim zmiany na przestrzeni lat i trendy w różnych obszarach, np. demografii, ekonomii, edukacji, ochrony zdrowia, handlu i innych. Poprzez analizę danych chciałbym pomóc Wam w odkryciu nowych spostrzeżeń i w spojrzeniu na różne tematy z nowego punktu widzenia.

Polecany post

Produkcja piwa w Europie. Ile piwa produkuje się w Polsce?

Jednym z najstarszych napojów wyprodukowanych przez ludzi jest piwo. Pierwsze potwierdzone chemicznie piwo jęczmienne pochodzi z Iranu 5 tys...

Popularne posty

Archiwum

Szukaj

Obserwuj mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *