Jednym z najstarszych napojów wyprodukowanych przez ludzi jest piwo. Pierwsze potwierdzone chemicznie piwo jęczmienne pochodzi z Iranu 5 tys. lat p.n.e. Piwo zostało zapisane w pisanej historii starożytnego Egiptu i Mezopotamii oraz rozpowszechniło się na cały świat. W pierwszy piątek sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Piwa. W 2023 roku dzień ten wypada 4 sierpnia. Z tej okazji trochę informacji o tym złocistym trunku. Ile piwa produkuje się w Polsce?
Produkcja piwa w Polsce i w Europie
W 2020 roku w państwach należących do Unii Europejskiej wyprodukowano prawie
32 miliardy litrów piwa zawierającego alkohol
oraz
1,4 miliarda litrów piwa bezalkoholowego.
W porównaniu z 2019 rokiem produkcja piwa zawierającego alkohol spadła o 8%, a produkcja piwa bezalkoholowego nieznacznie wzrosła (o 0,5%).
W 2020 roku największym producentem piwa alkoholowego w Unii Europejskiej były Niemcy, gdzie wyprodukowano ponad 7,5 mld litrów (prawie co czwarte piwo zawierające alkohol produkowane w Unii Europejskiej pochodziło z Niemiec). Niemcy to największy producent piwa w Europie i jeden z największych na świecie. Piwo niemieckie jest znane ze swojego czystego smaku i zgodności z Reinheitsgebot, niemieckim prawem piwowarskim, które ogranicza składniki używane w produkcji piwa do wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży.
Drugie miejsce pod względem wielkości produkcji piwa alkoholowego w UE zajęła Polska z produkcją wynoszącą 3,8 mld litrów. Wśród największych producentów piwa w Polsce można wymienić m.in.: Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, Carlsberg Polska, Van Pur czy Browar Namysłów.
Trzecia była Hiszpania (3,3 mld litrów).
W porównaniu z 2019 rokiem największy wzrost produkcji piwa z zawartością alkoholu odnotowała Słowacja (+25%).
Z kolei produkcja piwa we Włoszech zmniejszyła się prawie o połowę (-46%), a duże spadki zaobserwowano również w Chorwacji (-29%), Hiszpanii (-14%), na Węgrzech (-13%) i Austrii (-11%).
W Polsce produkcja piwa alkoholowego w 2020 roku zmniejszyła się o 3% w porównaniu do roku poprzedniego.
W 2020 roku Holandia wyeksportowała 1,9 mld litrów piwa zawierającego alkohol, co stanowi 21% całkowitego (wewnątrz i poza UE) eksportu piwa z Unii Europejskiej.
Drugim co do wielkości eksporterem piwa wśród krajów UE została Belgia (1,7 mld litrów), a trzecim Niemcy (1,5 mld litrów).
Polska w 2020 roku wyeksportowała 0,4 mld litrów piwa.
Głównymi kierunkami eksportu piwa do krajów spoza UE były Stany Zjednoczone (895 mln litrów, tj. 22% całkowitego eksportu piwa poza UE) i Wielka Brytania (881 mln litrów).
Także w Niemczech w 2020 roku wyprodukowano najwięcej piwa bezalkoholowego - ponad 412 milionów litrów, następnie w Hiszpanii (212 mln litrów), Holandii (195 mln litrów) i w Polsce (177 mln litrów).
W Polsce produkcja piwa bezalkoholowego z roku na rok rośnie. W 2020 roku w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła o prawie 8%, a w stosunku do 2015 roku wzrosła aż o 242%!