Reklama

Produkcja piwa w Europie. Ile piwa produkuje się w Polsce?

Ile piwa produkuje się w Polsce

Jednym z najstarszych napojów wyprodukowanych przez ludzi jest piwo. Pierwsze potwierdzone chemicznie piwo jęczmienne pochodzi z Iranu 5 tys. lat p.n.e. Piwo zostało zapisane w pisanej historii starożytnego Egiptu i Mezopotamii oraz rozpowszechniło się na cały świat. W pierwszy piątek sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Piwa. W 2023 roku dzień ten wypada 4 sierpnia. Z tej okazji trochę informacji o tym złocistym trunku. Ile piwa produkuje się w Polsce?


Produkcja piwa w Polsce i w Europie

W 2020 roku w państwach należących do Unii Europejskiej wyprodukowano prawie 

32 miliardy litrów piwa zawierającego alkohol 

(czyli ok. 74 litry na mieszkańca) 

 oraz 

1,4 miliarda litrów piwa bezalkoholowego. 

W porównaniu z 2019 rokiem produkcja piwa zawierającego alkohol spadła o 8%, a produkcja piwa bezalkoholowego nieznacznie wzrosła (o 0,5%).

W 2020 roku największym producentem piwa alkoholowego w Unii Europejskiej były Niemcy, gdzie wyprodukowano ponad 7,5 mld litrów (prawie co czwarte piwo zawierające alkohol produkowane w Unii Europejskiej pochodziło z Niemiec). Niemcy to największy producent piwa w Europie i jeden z największych na świecie. Piwo niemieckie jest znane ze swojego czystego smaku i zgodności z Reinheitsgebot, niemieckim prawem piwowarskim, które ogranicza składniki używane w produkcji piwa do wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży.

Drugie miejsce pod względem wielkości produkcji piwa alkoholowego w UE zajęła Polska z produkcją wynoszącą 3,8 mld litrów. Wśród największych producentów piwa w Polsce można wymienić m.in.: Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, Carlsberg Polska, Van Pur czy Browar Namysłów.

Trzecia była Hiszpania (3,3 mld litrów).

Produkcja piwa w Unii Europejskiej w 2020 roku; kto produkuje najwięcej piwa?
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

W porównaniu z 2019 rokiem największy wzrost produkcji piwa z zawartością alkoholu odnotowała Słowacja (+25%).

Z kolei produkcja piwa we Włoszech zmniejszyła się prawie o połowę (-46%), a duże spadki zaobserwowano również w Chorwacji (-29%), Hiszpanii (-14%), na Węgrzech (-13%) i Austrii (-11%).

W Polsce produkcja piwa alkoholowego w 2020 roku zmniejszyła się o 3% w porównaniu do roku poprzedniego.

Wielkość produkcji piwa w Polsce na przestrzeni lat; ile piwa produkuje się w Polsce?Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

W 2020 roku Holandia wyeksportowała 1,9 mld litrów piwa zawierającego alkohol, co stanowi 21% całkowitego (wewnątrz i poza UE) eksportu piwa z Unii Europejskiej.

Drugim co do wielkości eksporterem piwa wśród krajów UE została Belgia (1,7 mld litrów), a trzecim Niemcy (1,5 mld litrów). 

Polska w 2020 roku wyeksportowała 0,4 mld litrów piwa.

Głównymi kierunkami eksportu piwa do krajów spoza UE były Stany Zjednoczone (895 mln litrów, tj. 22% całkowitego eksportu piwa poza UE) i Wielka Brytania (881 mln litrów).

Eksport piwa w 2020 roku; kto eksportuje najwięcej piwa? Ile piwa eksportuje Polska?Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Także w Niemczech w 2020 roku wyprodukowano najwięcej piwa bezalkoholowego - ponad 412 milionów litrów, następnie w Hiszpanii (212 mln litrów), Holandii (195 mln litrów) i w Polsce (177 mln litrów).

Produkcja piwa bezalkoholowego w 2020 roku. Ile piwa bezalkoholowego produkuje się w Polsce?Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


W Polsce produkcja piwa bezalkoholowego z roku na rok rośnie. W 2020 roku w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła o prawie 8%, a w stosunku do 2015 roku wzrosła aż o 242%!

Produkcja piwa bezalkoholowego w Polsce. Ile piwa bezalkoholowego produkuje się w Polsce?Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.
Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza