Reklama

Najwięksi producenci piwa w Europie. Ile piwa produkuje się w Polsce?

Ile piwa produkuje się w Polsce

Produkcja piwa to temat, który łączy historię, kulturę i technologię w jednej, spienionej całości. Piwo to jeden z najstarszych napojów wyprodukowanych przez ludzi. Pierwsze potwierdzone chemicznie piwo jęczmienne pochodzi z Iranu 5 tys. lat p.n.e. Piwo zostało zapisane w pisanej historii starożytnego Egiptu i Mezopotamii oraz rozpowszechniło się na cały świat. W pierwszy piątek sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień PiwaZ tej okazji trochę informacji o tym złocistym trunku. Ile piwa alkoholowego produkuje się w Polsce? Kto w Europie jest największym producentem piwa?

 • W 2022 roku polskie browary uwarzyły aż 3,8 miliarda litrów piwa alkoholowego.
 • Oznacza to, że co dziesiąte piwo wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej pochodziło z Polski.
 • Największym producentem piwa w Europie są Niemcy.


Ile piwa produkuje się w Polsce?

Polska to kraj, gdzie piwo płynie szerokim strumieniem, dosłownie i w przenośni. Czy wiedzieliście, że Polska jest jednym z największych producentów piwa w Europie?

Dane dotyczące produkcji piwa alkoholowego w Polsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat ukazują pewne istotne tendencje i zmiany w branży piwowarskiej.

W 2002 roku browary w naszym kraju wyprodukowały 2,67 mld litrów tego złocistego trunku. Z roku na rok produkcja piwa alkoholowego rosła, aż w 2016 roku osiągnęliśmy szczyt - 4,05 mld litrów! Piwna fiesta rozkręciła się na całego!

Wykres przedstawia wielkość produkcji piwa alkoholowego w Polsce na przestrzeni lat
Produkcja piwa alkoholowego w Polsce;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Jednakże, patrząc na dane z ostatnich kilku lat, można zauważyć pewne wahania. Produkcja piwa w Polsce po roku 2016 zaczęła spadać.

Jedną z przyczyn spadku produkcji piwa w Polsce w ostatnich latach może być wpływ pandemii COVID-19, która wybuchła pod koniec 2019 roku. Restrykcje i zamknięcia wpłynęły na branżę gastronomiczną, która jest jednym z głównych odbiorców piwa, co mogło wpłynąć na produkcję. Jednak w 2022 roku produkcja piwa wzrosła o 2,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 3,77 miliarda litrów.

Podsumowując, produkcja piwa alkoholowego w Polsce na przestrzeni lat odzwierciedla dynamiczny rozwój branży piwowarskiej, choć z pewnymi fluktuacjami w ostatnich latach. Mimo to Polska nadal utrzymuje swoją pozycję jako istotny producent piwa w Europie. Znajduje się również w pierwszej dziesiątce krajów na świecie pod względem wielkości produkcji piwa alkoholowego.Najwięksi producenci piwa w Europie

Europa od zawsze była kontynentem, gdzie piwo odgrywało istotną rolę w kulturze i gospodarce. Od małych browarów rzemieślniczych po potężne zakłady produkcyjne – piwo w Europie to wielki biznes.

W 2022 roku kraje Unii Europejskiej wyprodukowały prawie 34,3 miliarda litrów piwa zawierającego alkohol. To prawie 76,5 litrów piwa na mieszkańca. W porównaniu z 2021 rokiem produkcja piwa alkoholowego wzrosła o 7%, wracając do poziomu sprzed pandemii.

Bezkonkurencyjnym liderem w produkcji piwa w Europie są bezapelacyjnie Niemcy. W 2022 roku uwarzyli tam imponujące 7,61 mld litrów złocistego napoju, co stanowi aż 22% całej unijnej produkcji! Oznacza to, że mniej więcej jedno na cztery piwa zawierające alkohol wyprodukowane w Unii Europejskiej pochodziło z Niemiec. Niemcy to największy producent piwa nie tylko w Europie, ale i jeden z największych na świecie (za Chinami, USA, Brazylią i Meksykiem). Piwo niemieckie jest znane ze swojego czystego smaku i zgodności z Reinheitsgebot, niemieckim prawem piwowarskim, które ogranicza składniki używane w produkcji piwa do wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży. Nic dziwnego, że Oktoberfest jest tam tak hucznie obchodzony i przyciąga miłośników piwa z całego świata!

Za Niemcami uplasowała się Hiszpania, która wyprodukowała 3,94 mld litrów (ponad 11% całkowitej produkcji UE). Hiszpanie kochają swoje piwo, a klimat sprzyja konsumpcji zimnego trunku w gorące dni. Hiszpańskie piwa, takie jak Estrella czy Mahou, zdobywają popularność nie tylko w kraju, ale i za granicą. Hiszpanie często piją piwo w małych porcjach zwanych cañas, co pomaga utrzymać piwo zimnym i orzeźwiającym.

Polska, z produkcją 3,77 miliarda litrów piwa (11% produkcji w UE), zajęła trzecie miejsce w Europie. Polacy mają długą historię warzenia piwa, a polskie marki takie jak Żywiec, Tyskie i Lech są znane nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Holandia, z produkcją 2,58 miliarda litrów piwa (8% w UE), zajmuje czwarte miejsce. Holenderskie piwa, takie jak Heineken i Amstel, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Holenderski Heineken jest jednym z największych eksporterów piwa na świecie, dostępny w ponad 170 krajach.

Francja, z produkcją 2 miliardów litrów (6% w UE), zamyka pierwszą piątkę największych producentów piwa alkoholowego w Europie. Choć Francja jest bardziej znana z wina, to jednak piwo również cieszy się tam dużą popularnością. Francuskie piwa rzemieślnicze zdobywają uznanie za swoje wyjątkowe smaki i innowacyjność.


Najwięksi producenci piwa alkoholowego w Europie (TOP 10):

 1. Niemcy 7,61 mld litrów
 2. Hiszpania 3,94
 3. Polska 3,77
 4. Holandia 2,58
 5. Francja 2,00
 6. Włochy 1,98
 7. Czechy 1,88
 8. Rumunia 1,58
 9. Portugalia 0,81
 10. Austria 0,77

Choć kraje te dominują pod względem ilości, to nie znaczy, że inne państwa nie mają się czym pochwalić. W mniejszych krajach piwna kultura jest często równie silna, a lokalne browary warzą wyjątkowe piwa, które zachwycają smakiem i aromatem.

Wykres pokazuje gdzie w Europie produkuje się najwięcej piwa
Produkcja piwa w Europie;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat

Image by Freepik


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza