- Polska jest jednym z krajów w Europie, w których na alkohol wydaje się najwięcej pieniędzy.
- W 2021 roku Polacy wydali na alkohol ponad 50 miliardów złotych, co stanowi około 2% PKB.
- To więcej niż w przypadku innych krajów europejskich, takich jak Włochy czy Hiszpania.
Wydatki na alkohol w Polsce i w Europie
W 2021 roku gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej wydały ogółem 128 miliardów euro na alkohol, co stanowiło 0,9% łącznego unijnego produktu krajowego brutto (PKB). Ta kwota równała się 1,8% wszystkich wydatków gospodarstw domowych związanych z konsumpcją. Należy podkreślić, że w tych wyliczeniach Eurostatu w wydatkach na alkohol nie są ujęte napoje alkoholowe podawane w restauracjach i hotelach.
Wydatki na alkohol w Europie; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat |
Jeśli przyjrzymy się poszczególnym państwom członkowskim Unii Europejskiej, to w 2021 roku najwyższy procentowy udział wydatków na alkohol w całkowitych wydatkach na konsumpcję odnotowano na Łotwie (5,0%), w Estonii (4,7%), Polsce (3,7%), Litwie i Czechach (po 3,6%).
Z kolei najniższe udziały wydatków na napoje alkoholowe zaobserwowano w Grecji i Włoszech (po 1,0%), w Holandii (1,3%) oraz w Hiszpanii (1,4%).
Wysokie wydatki Polaków na alkohol
Wysokie wydatki Polaków na alkohol wynikają z kilku czynników. Po pierwsze, alkohol jest w Polsce stosunkowo tani. Ceny piwa, wina i wódki są niższe niż w innych krajach europejskich. Po drugie, silna tradycja picia alkoholu. Alkohol jest w Polsce częstym elementem spotkań towarzyskich i uroczystości rodzinnych. Polacy piją więcej alkoholu niż mieszkańcy innych krajów Europy. W 2021 roku średnie spożycie alkoholu w Polsce wyniosło 11 litrów na osobę dorosłą. To więcej niż średnia w Europie.
Wysokie wydatki na alkohol mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki społeczne oraz gospodarcze. Z jednej strony, przemysł alkoholowy może generować znaczne dochody dla państwa, tworząc miejsca pracy i przyczyniając się do wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony, nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do problemów zdrowotnych, uzależnień oraz spadku produktywności w społeczeństwie.
po więcej ciekawych statystyk