Reklama

Mediana wieku w Polsce i Europie. Jak starzeje się społeczeństwo?

Średni wiek w Polsce

Wiek ludności to jeden z kluczowych czynników kształtujących społeczeństwa i gospodarki. Przez ostatnie dziesięciolecia Europa doświadczała znaczących zmian demograficznych, które wpłynęły na strukturę wiekową populacji. Jednym z wskaźników demograficznych, który odzwierciedla ten proces, jest mediana wieku. Stanowi ona punkt, przy którym połowa populacji jest młodsza, a druga połowa starsza. Ile wynosi mediana wieku w Polsce?

  • Mediana wieku w Polsce rośnie od kilkudziesięciu lat. W 2023 roku wynosiła 42,6 lat.
  • To 2 lata mniej niż wartość mediany wieku w całej Unii Europejskiej.
  • W ciągu ostatniej dekady mediana wieku w Polsce wzrosła o 3,8 lat.
  • Najstarsze społeczeństwa w Europie mają Włochy, a najmłodsze Kosowo.
  • Starzejące się społeczeństwo stanowi wyzwanie dla każdego kraju, ponieważ oznacza to mniejszą liczbę osób w wieku produkcyjnym i większą liczbę emerytów.


Data pierwszej publikacji: wrzesień 2023

Aktualizacja: marzec 2024


Mediana wieku - definicja i znaczenie

Mediana wieku to wiek, który dzieli populację na dwie równe części - połowę młodszych i połowę starszych od tego wieku. Jest to ważny wskaźnik, który pomaga zrozumieć strukturę wiekową społeczeństwa.

Wartość mediany wieku jest istotna z kilku powodów:

  • Wpływ na rynek pracy: Wysoka mediana wieku może oznaczać starzejącą się siłę roboczą, co może prowadzić do problemów związanych z niedoborem pracowników w niektórych sektorach gospodarki.
  • Wpływ na systemy emerytalne: Starsza populacja może stanowić wyzwanie dla systemów emerytalnych, gdyż może wymagać większych wydatków na emerytury i opiekę zdrowotną.
  • Wpływ na rozwój społeczny: Struktura wiekowa populacji ma wpływ na politykę społeczną, opiekę zdrowotną, edukację i wiele innych dziedzin życia publicznego.
  • Wpływ na strukturę konsumpcji: Osoby starsze mają inne potrzeby niż osoby młode.


Mediana wieku w Polsce

W Polsce obserwujemy wzrost mediany wieku w ciągu ostatnich lat. Według  dostępnych danych mediana wieku w 2023 roku w Polsce wynosiła 42,6 lat. To oznacza, że połowa populacji jest młodsza niż 42 lata i 7 miesięcy, a druga połowa jest starsza.

Wykres przedstawia medianę wieku w Polsce na przestrzeni lat
Mediana wieku w Polsce;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


W Polsce mediana wieku rośnie od kilkudziesięciu lat. W 1960 roku wynosiła ona 26,4 lat, w roku 2000 przekroczyła 35 lat, a w 2023 roku wzrosła do 42,6 lat. Przyczyny tego trendu są złożone i obejmują spadek dzietności, wydłużenie oczekiwanej długości życia oraz emigrację młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy.


Mediana wieku w Europie

W całej Europie obserwuje się podobne tendencje demograficzne. Średni wiek populacji europejskiej rośnie, co jest wynikiem podobnych czynników jak w Polsce. Kryzysy demograficzne, spadek dzietności oraz rosnąca długość życia przyczyniają się do starzenia się społeczeństw europejskich.

1 stycznia 2023 roku mediana wieku ludności w Unii Europejskiej wyniosła 44,5 lat. Oznacza to, że połowa ludności Unii Europejskiej była w wieku powyżej 44,5 lat, podczas gdy druga połowa była młodsza. W ciągu ostatnich 10 lat mediana wieku ludności Unii Europejskiej wzrosła o 2,3 lat (w Polsce był to wzrost o 3,8 lat). Prognozy demograficzne wskazują, że ten trend będzie się utrzymywał, a Polska do 2050 roku może stać się jednym z najstarszych narodów Europy.

W krajach należących do Unii Europejskiej mediana wieku wahała się od 38,4 lat na Cyprze do 48,4 lat we Włoszech.

Wykres pokazuje medianę wieku w Polsce i w innych krajach Europy
Mediana wieku w Europie;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


W latach 2013 - 2023 mediana wieku wzrosła w większości krajów Unii Europejskiej. Wyjątek stanowią Malta (spadek o 0,4 roku) i Szwecja (spadek o 0,1 roku) oraz Niemcy, gdzie mediana wieku wróciła do poziomu z 2013 roku.

Do najszybciej starzejących się krajów Europy w ostatnich dziesięciu latach należą: Portugalia (wzrost mediany wieku o 4,4 lat) oraz Grecja, Hiszpania, Słowacja i Włochy, które odnotowały wzrost o 4 lata.

Mediana wieku w Polsce i w Europie odzwierciedla zmieniającą się strukturę wiekową społeczeństwa. Starzenie się populacji stawia przed krajami europejskimi wiele wyzwań, ale także otwiera perspektywy na rozwój innowacyjnych rozwiązań i strategii demograficznych. Ważne jest, aby odpowiednio reagować na te zmiany, dostosowując polityki społeczne, gospodarcze i zdrowotne do potrzeb coraz starszej populacji. Jednocześnie warto podkreślić, że starzejące się społeczeństwo może także mieć swoje zalety, takie jak doświadczenie i wiedza starszych pokoleń, które mogą przyczynić się do rozwoju społeczeństwa i gospodarki.


Zobacz również ile wynosi oczekiwana długość życia w Polsce, czyli ile lat będą żyć Polacy?Image by Freepik


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza