Reklama

Zbiory ziemniaków. Ile ziemniaków uprawia się w Polsce?

Ile ziemniaków zbiera się w Polsce

Zbiory ziemniaków w Polsce, Europie i na świecie. Ziemniaki zostały pierwszy raz udomowione na terenach obecnej Boliwii oraz Peru, na obszarze położonym wokół jeziora Titicaca. Następnie rozprzestrzeniły się na cały świat, stając się w wielu krajach czołową rośliną uprawną. Na stary kontynent ziemniaki zostały sprowadzone przez Hiszpanów pod koniec XVI wieku, po podbiciu imperium Inków. Europejscy konsumenci początkowo z niechęcią odnosili się do ziemniaków. Jednak ze względu na ich praktyczność – zdolność przystosowania się, obfite plony i stosunkowo długi okres przydatności do spożycia w połączeniu z wartością odżywczą – wkrótce ziemniaki zostały powszechnie zaakceptowane i spożywane. Obecnie ziemniaki to czwarta pod względem wielkości uprawa żywności na świecie za kukurydzą, pszenicą i ryżem. W obecnych czasach rozróżnia się ponad 5 tys. rodzajów ziemniaków. Ile ziemniaków uprawia się w Polsce?


Zbiory ziemniaków w Polsce. Ile ziemniaków uprawia się w Polsce?

W 2022 roku w Polsce zebrano ponad 6 mln ton ziemniaków, czyli 15% mniej niż w roku 2021 (jest to jeden z największych procentowych spadków zbioru ziemniaków w Unii Europejskiej).

Były to najmniejsze zbiory ziemniaków w Polsce na przestrzeni ostatnich trzynastu lat, mimo to Polska nadal znajduje się w czołówce producentów ziemniaków, nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Wykres prezentuje ile ziemniaków zbiera się w Polsce na przestrzeni lat
Zbiory ziemniaków w Polsce w latach 2010 - 2022;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych EurostatZbiory ziemniaków w Unii Europejskiej

W 2022 roku w Unii Europejskiej zebrano łącznie 47,3 mln ton ziemniaków i jest to wynik o 6% niższy niż w roku poprzednim.

Niemcy były największym producentem ziemniaków i odpowiadały za 22,6% produkcji w całej Unii Europejskiej, a następnie Francja (17%), Holandia (14,6%) i Polska (12,8%). Te cztery państwa członkowskie odpowiadały za 67% całkowitej produkcji ziemniaków w Unii Europejskiej.


Wykres przedstawia ile ziemniaków zbiera się w Polsce i w Europie
Zbiory ziemniaków w Europie w 2022 roku;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat
Zbiory ziemniaków na świecie

Co roku na świecie zbiera się ok 380 mln ton ziemniaków. Światowym liderem produkcji ziemniaków są Chiny, gdzie roczne zbiory wynoszą ok 95 mln ton. Następnie Indie (54 mln ton) oraz Ukraina (21 mln ton). Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu wielkości produkcji ziemniaków. Zbiory ziemniaków na poziomie 7 mln ton w 2021 roku uplasowały nas na 9. miejscu.


Ranking prezentuje kraje z największymi zbiorami ziemniaków na świecie
Zbiory ziemniaków na świecie w roku 2021 - TOP 10;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych ONZ ds Wyżywienia i Rolnictwa 

Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

1 Komentarze

Nowsza Starsza