Zbiory ziemniaków. Ile ziemniaków uprawia się w Polsce?

Ile ziemniaków uprawia się w Polsce? Produkcja ziemniaków w Polsce, statystyki zbiorów ziemniaków

Ziemniaki zostały pierwszy raz udomowione na terenach obecnej Boliwii oraz Peru, na obszarze położonym wokół jeziora Titicaca. Następnie rozprzestrzeniły się na cały świat, stając się w wielu krajach czołową rośliną uprawną. Na stary kontynent ziemniaki zostały sprowadzone przez Hiszpanów pod koniec XVI wieku, po podbiciu imperium Inków. Europejscy konsumenci początkowo z niechęcią odnosili się do ziemniaków. Jednak ze względu na ich praktyczność – zdolność przystosowania się, obfite plony i stosunkowo długi okres przydatności do spożycia w połączeniu z wartością odżywczą – wkrótce ziemniaki zostały powszechnie zaakceptowane i spożywane. Obecnie ziemniaki to czwarta pod względem wielkości uprawa żywności na świecie za kukurydzą, pszenicą i ryżem. W obecnych czasach rozróżnia się ponad 5 tys. rodzajów ziemniaków.

Zbiory ziemniaków w Polsce

W 2020 roku w Polsce zebrano ponad 9 mln ton ziemniaków, czyli aż 40% więcej niż w roku 2019 (jest to największy procentowy wzrost zbioru ziemniaków w Unii Europejskiej). Były to drugie co do wielkości zbiory ziemniaków w Polsce na przestrzeni ostatnich jedenastu lat. Jedynie w 2011 roku zebrano w Polsce więcej ziemniaków niż w 2020 roku. Natomiast w 2015 roku odnotowano najniższą wielkość produkcji ziemniaków w Polsce - niewiele ponad 6 mln ton.

Zbiory ziemniaków w Polsce w 2020 roku; ile ziemniaków uprawia się w Polsce? Uprawa ziemniaków statystykiOpracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

Zbiory ziemniaków w Unii Europejskiej

W 2020 roku w Unii Europejskiej zebrano łącznie 55,3 mln ton ziemniaków i jest to wynik o 8% wyższy niż w roku poprzednim. Niemcy były największym producentem ziemniaków i odpowiadały za 21,2% produkcji w całej Unii Europejskiej, a następnie Polska (16,4%), Francja (15,7%), Holandia (12,7%) i Belgia (7,2%). Te pięć państw członkowskich odpowiadało za prawie 75% całkowitej produkcji ziemniaków w Unii Europejskiej.

Ile ziemniaków uprawia się w Polsce? Statystyki i ranking produkcji ziemniaków
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

Zbiory ziemniaków na świecie

Światowym liderem produkcji ziemniaków są Chiny, gdzie rocznie zbiera się prawie 100 mln ton ziemniaków. Następnie Indie (49 mln ton) oraz Rosja (30 mln ton). W światowym rankingu wielkości produkcji ziemniaków Polska zajmuje ósme miejsce.Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dane statystyczne o Polsce i Polakach przedstawione na tle innych krajów.

Cześć, jestem Damian!

Cześć, jestem Damian!
Od 2012 roku "pracuję z liczbami". Na blogu CiekaweStatystyki.pl za pomocą liczb i wykresów obrazuję otaczający nas świat, zachodzące w nim zmiany na przestrzeni lat i trendy w różnych obszarach, np. demografii, ekonomii, edukacji, ochrony zdrowia, handlu i innych. Poprzez analizę danych chciałbym pomóc Wam w odkryciu nowych spostrzeżeń i w spojrzeniu na różne tematy z nowego punktu widzenia.

Polecany post

Produkcja piwa w Europie. Ile piwa produkuje się w Polsce?

Jednym z najstarszych napojów wyprodukowanych przez ludzi jest piwo. Pierwsze potwierdzone chemicznie piwo jęczmienne pochodzi z Iranu 5 tys...

Popularne posty

Archiwum

Szukaj

Obserwuj mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *