Reklama

Social Media. Ilu Polaków korzysta z mediów społecznościowych?

Ilu Polaków korzysta z mediów społecznościowychKorzystanie z mediów społecznościowych w dzisiejszym świecie stało się powszechne i jest nieodłączną częścią życia wielu ludzi, zwłaszcza młodych. Platformy takie jak Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok zdobywają ogromną popularność i przyciągają miliardy użytkowników z całego świata. Pomimo wielu korzyści, jakie niosą za sobą media społecznościowe, istnieją również pewne zagrożenia i wyzwania związane z ich używaniem. Ilu Polaków korzysta z Facebooka i innych mediów społecznościowych?
 • W Unii Europejskiej 58% osób w wieku od 16 do 74 lat korzystało z portali społecznościowych w 2022 roku.
 • Polsce z mediów społecznościowych korzysta ponad 23 miliony osób, czyli około 60,6% populacji.
 • Popularność mediów społecznościowych w UE stale rośnie (w 2011 roku jedynie 36% mieszkańców Unii Europejskiej korzystało z social media). 


Korzystanie z mediów społecznościowych

Media społecznościowe stały się w ostatnich latach nieodłączną częścią naszego życia. Korzystają z nich ludzie w każdym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. W dzisiejszym dynamicznym świecie media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w komunikacji, interakcjach społecznych oraz przekazywaniu informacji.

W Europie fenomen ten jest szczególnie widoczny, gdzie miliony ludzi korzystają z różnorodnych platform, by nawiązywać relacje, dzielić się treściami oraz pozostawać na bieżąco z informacjami z całego świata.

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Ile osób klika, lajkuje i obserwuje w naszym kraju?Ile osób korzysta z social media w Polsce i w Europie?

Z badań przeprowadzonych przez Eurostat w 2022 roku wynika, że w najmłodszej kategorii wiekowej (od 16 do 24 lat) w Unii Europejskiej 9 na 10 osób korzystało z social media.

Wśród osób starszych w wieku od 65 do 74 lat korzystanie z social media nie było popularnym zajęciem. Tylko jedna piąta z nich (22%) uczestniczyła w mediach społecznościowych.

Wśród krajów Europy wskaźnik uczestnictwa w mediach społecznościowych najwyższy był w Islandii (93%), która wyprzedziła Norwegię (89,7%) i Danię (84,7%).

Na przeciwległym krańcu skali znaleźli się Francuzi i Niemcy, u których wskaźnik uczestnictwa w mediach społecznościowych wyniósł odpowiednio 44,5% oraz 47,7%.

A ilu Polaków korzysta z mediów społecznościowych? W Polsce z mediów społecznościowych korzysta ponad 23 miliony osób, czyli około 60,6% populacji. Wyobraź sobie, że na każdym spotkaniu rodzinnym prawie wszyscy są online – choćby tylko po to, żeby pokazać zdjęcie kota w zabawnej pozie.Wykres przedstawia ile osób w Polsce i w Europie korzysta z social media
Odsetek osób w Europie korzystających z mediów społecznościowych;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat
Taki niski wynik w porównaniu do liderów rankingu spowodowany jest niskim w Polsce udziałem osób po 45 roku życia w aktywnym korzystaniu z mediów społecznościowych.


Wykres pokazuje ile osób w Polsce korzysta z social media w podziale na wiek
Odsetek Polaków korzystających z social media wg wieku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat
W ostatniej dekadzie obserwujemy dynamiczny wzrost popularności mediów społecznościowych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Platformy takie jak Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok stały się integralną częścią życia codziennego, umożliwiając użytkownikom dzielenie się zdjęciami, filmami, myślami i pomysłami. 

Polsce z roku na rok media społecznościowe stają się coraz bardziej popularne i przybywa osób korzystających z social media w każdej kategorii wiekowej.


Wykres przedstawia ilu Polaków korzysta z social media na przestrzeni lat
Odsetek Polaków korzystających z mediów społecznościowych;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych EurostatKorzystanie z mediów społecznościowych niesie ze sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Są one niezwykle użyteczne do utrzymywania kontaktu, tworzenia treści i zdobywania informacji, ale jednocześnie mogą prowadzić do uzależnienia, problemów zdrowotnych i zagrożeń związanych z prywatnością. Ważne jest, aby korzystać z tych platform z umiarem, zachowując zdrowy balans między korzyściami a negatywnymi skutkami.

Świadomość i ostrożność w korzystaniu z mediów społecznościowych są kluczowe, aby czerpać z nich jak najwięcej, unikając jednocześnie zagrożeń. Ważne jest, aby korzystać z mediów społecznościowych w sposób odpowiedzialny i świadomy. Pamiętajmy, że to my decydujemy, ile czasu spędzamy w mediach społecznościowych, jakie treści udostępniamy i z kim się kontaktujemy.Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

3 Komentarze

 1. Temat social mediów to szalenie ciekawa sprawa. Muszę przyznać, że nie do końca jestem w stanie wyrobić sobie jednoznaczną opinię na ten temat. Bo z jednej strony owszem, to pożeracze czasu, ale z drugiej mogą być fajnym źródłem wiedzy. Ja na przykład, dzięki social mediom, zainteresowałem się kryptowalutami i dowiedziałem się, że istnieje nawet kantor bitcoin. Tak więc nie dziwi mnie, że sieci społecznościowe zyskują na popularności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również nie dziwi, ze co raz większa liczba polaków korzysta z social mediów. Myślę, że są one nieustannie ulepszane w taki sposób, aby były przyjazne ludziom w każdym wieku. Na pewno wykonuje się różne analizy (np. analiza UX) i optymalizuje się je i doskonali nieustannie. Moim zdaniem nie ma w tym nic złego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Korzystanie z mediów społecznościowych to strata czasu a te korporację zarabiają na idiotach którzy mają tam konta.😡

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza