Reklama

Polska w czołówce największych producentów lodów w Europie

Ile lodów produkuje się w Polsce. Ile lodów spożywa się w Polsce.

Pierwsze wytwory przypominające lody wyrabiano w Chinach około 200 roku p.n.e., kiedy mieszankę mleka i ryżu zamrożono pakując ją w śnieg. W starożytnym Rzymie Cesarze posyłali niewolników na górskie szczyty, aby sprowadzili świeży śnieg, który następnie był aromatyzowany i służył jako wczesna forma lodów. Podobno Karol I, król Anglii, oferował swojemu kucharzowi 500 funtów rocznie, aby utrzymał przepis na lody w tajemnicy przed resztą Anglii. Uważa się, że Marco Polo, wenecki kupiec i podróżnik, podczas podróży do Chin widział lody i sprowadził je do Włoch. Ile lodów produkuje się w Polsce?


Produkcja lodów w Polsce i w Europie

Polska należy do czołówki europejskich producentów lodów. W 2020 roku w Polsce wyprodukowano ponad 152 mln litrów lodów. Jest to siódma pozycja w Europie pod względem wielkości produkcji lodów. 

Najwięcej lodów wyprodukowano w Niemczech (prawie 642 mln litrów) oraz we Francji (515,5) i Włoszech (509,5).

Produkcja lodów w Polsce i w Europie. Ile lodów produkuje się w Polsce?
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Wielkość produkcji lodów w Polsce w 2020 roku jest aż o 33% niższa niż w roku poprzednim. Spadek produkcji lodów w Polsce jest również największym spadkiem produkcji lodów r/r wśród analizowanych krajów.

W ostatnich latach najwięcej lodów wyprodukowaliśmy w 2016 roku. Wielkość produkcji lodów wyniosła wtedy prawie 264 mln litrów i był to piąty wynik w Europie.

Produkcja lodów w Polsce na przestrzeni lat. Ile lodów produkuje się w Polsce?Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Spożycie lodów w Polsce i na świecie

Rocznie najwięcej lodów na świecie w przeliczeniu na jedną osobę spożywają Nowozelandczycy - aż 28,4 litrów. Przeciętny Amerykanin zjada 20,8 litra lodów rocznie, a Australijczyk 18 litrów lodów rocznie.

Poza podium znalazły się: Finlandia, gdzie przeciętny mieszkaniec zjada 14,2 litrów lodów rocznie, Szwecja (12 litrów) oraz Kanada (10,6 litrów).

Pierwszą dziesiątkę krajów, gdzie spożywa się najwięcej lodów w ciągu roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca zamykają: Dania (9,8 litrów), Irlandia (8,4 litrów), Włochy (8 litrów) i Wielka Brytania (7 litrów).

W Polsce średnie spożycie lodów na osobę wynosi ok 5 litrów rocznie, więc prawie 6 razy mniej niż w Nowej Zelandii.
Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza