Reklama

W jakim wieku Polacy wyprowadzają się od rodziców?

W jakim wieku młodzi ludzie opuszczają dom rodzinny

Tradycyjnie uważa się, że opuszczenie domu rodzinnego to ważny krok w dorosłość i niezależność. Jednak w dzisiejszym społeczeństwie wiele czynników wpływa na decyzję młodych osób o opuszczeniu rodzinnego gniazda. W całej Europie obserwuje się zmienne trendy dotyczące wieku, w którym młodzi ludzie podejmują tę decyzję. W 2022 roku na terenie Unii Europejskiej młode osoby wyprowadzały się od rodziców średnio w wieku 26,4 lat. Jednak ten średni wiek opuszczenia rodzinnego gniazda okazuje się być bardzo zróżnicowany, kiedy przyjrzymy się poszczególnym państwom członkowskim. W jakim wieku Polacy wyprowadzają się od rodziców?


W jakim wieku Polacy i pozostali Europejczycy wyprowadzają się od rodziców?

Jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka jest wyprowadzka z domu rodzinnego. Jest to czas, kiedy staje się się niezależnym i zaczyna samodzielnie żyć.

W 2022 roku najstarszy średni wiek, w którym młodzi Europejczycy wyprowadzali się z domu swoich rodziców zaobserwowano u Chorwatów (33,4 lat), następnie u Słowaków (30,8) i Greków (30,7).

Natomiast u Finów (21,3), Szwedów (21,4) oraz Duńczyków (21,7) odnotowano najniższy średni wiek wyprowadzki z domu rodzinnego i we wszystkich tych krajach średni wiek wynosił poniżej 22 roku życia.

Młodzi Polacy w 2022 roku wyprowadzali się od swoich rodziców średnio w wieku 28,9 lat i jest to wynik wyższy niż średnia w Unii Europejskiej. Jest to również wynik prawie o rok wyższy niż w roku 2020, kiedy Polacy opuszczali rodzinny dom średnio w wieku 28 lat.

Jednakże, wiek wyprowadzki od rodziców może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak sytuacja finansowa, wykształcenie, miejsce zamieszkania czy też kultura rodzinna. W Polsce istnieje tradycja wielopokoleniowego zamieszkiwania w jednym domu, co oznacza, że wiele osób decyduje się na pozostanie w domu rodzinnym przez dłuższy czas. Ponadto, rosnące koszty życia, a szczególnie koszty wynajmu mieszkań w większych miastach lub zakupu własnego, mogą przyczynić się do opóźnienia wyprowadzki z domu rodzinnego.W jakim wieku młodzi Polacy i inni Europejczycy opuszczali dom rodziców
Średni wiek opuszczenia rodzinnego domu w 2022 roku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat

W dużej części państw leżących na północy oraz zachodzie Europy młode osoby opuszczały gospodarstwo domowe rodziców średnio w wieku około dwudziestu kilku lat, podczas gdy w krajach południowych i wschodnich średni wiek "wyfrunięcia z rodzinnego gniazda" liczył pod koniec lub na początku "trzydziestki".

Mężczyźni pozostają w domu rodziców dłużej niż kobiety

W 2022 roku w Unii Europejskiej mężczyźni wyprowadzali się z rodzinnego domu średnio w wieku 27,3 lat, a kobiety opuszczały swoich rodziców w wieku 25,4 lat. Taka tendencja była zauważalna w każdym kraju, czyli młodzi mężczyźni wyprowadzali się z domu rodzinnego później niż młode kobiety.


W jakim wieku kobiety opuszczają rodzinny dom, a w jakim mężczyźni w Polsce i w Europie
Średni wiek opuszczenia rodzinnego domu w 2022 roku przez kobiety i mężczyzn;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat
Największa różnica między kobietami a mężczyznami w średnim wieku wyprowadzki od rodziców wystąpiła w Serbii (5 lat).

Wśród krajów należących do Unii Europejskiej największe różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami odnotowano w Rumunii, gdzie młode kobiety opuszczały rodziców średnio w wieku 25,4 lat, a mężczyźni w wieku 29,9 lat (4,5 lat różnicy), a potem w Bułgarii (4,1 lat różnicy), gdzie mężczyźni wyprowadzali się z domu w wieku 32,3, a kobiety w wieku 28,2 lat. 

W Polsce młode kobiety opuszczały rodzinny dom średnio przed ukończeniem 28 roku życia, a mężczyźni tuż przed "trzydziestką".

Najmniejsze różnice pomiędzy młodymi kobietami i mężczyznami wyprowadzającymi się z gospodarstwa domowego rodziców, wynoszące 0,5, 0,6 oraz 0,7 roku, odnotowano odpowiednio w Luksemburgu, Szwecji, Danii i na Malcie.

Zróżnicowanie płci było w większym stopniu widoczne w państwach, w których młode osoby opuszczały dom rodzinny później, a w mniejszym stopniu w krajach, z których wyprowadzały się od rodziców wcześniej.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach obserwuje się tendencję do wydłużania czasu przebywania młodych osób w domu rodzinnym zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Powody takiego wydłużenia mogą mieć związek z ekonomicznymi wyzwaniami, wzrostem kosztów wynajmu lub zakupu mieszkań czy trudnościami na rynku pracy.

W każdym przypadku wiek opuszczania domu rodzinnego może być również determinowany przez czynniki kulturowe, indywidualne preferencje i sytuację rodzinno-ekonomiczną danej osoby.
Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

3 Komentarze

  1. Bardzo ciekawe wnioski. Jednak jestem zaskoczona, że Polacy wyprowadzają się średnio w wieku aż 28 lat. Z mojego doświadczenia i obserwacji moich znajomych wynikałoby, że jest to wiek około 20 lat, kiedy idzie się na studia lub znajdzie się ciekawe ogłoszenia z ofertami pracy i się ją dostanie. Młodzi raczej chętnie opuszczają rodzinny dom i idą na swoje, jeśli tylko mają się za co utrzymać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, z poprzednim komentarzem. Młodzi ludzie chętnie wyprowadzają się z domu, jeśli tyko mają za co żyć. Ja na szczęście dostałem dobrą pracę jeszcze w trakcie studiów i nie musiałem się martwić jakoś bardzo o pieniądze. Udało mi się w dość krótkim czasie odłożyć parę złotych i kupić fajne auto w salonie Hyundai Lublin.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe zaskoczenie ze Szwecją. Domyślałam się że kraje skandynawskie będą nie czele stawki

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza