W jakim wieku Polacy wyprowadzają się od rodziców?

W jakim wieku Polacy wyprowadzają się od rodziców?

Kiedy Polacy opuszczają rodziców i wyprowadzają się; średni wiek wyprowadzki z domu

W 2021 roku na terenie Unii Europejskiej młode osoby wyprowadzały się od rodziców średnio w wieku 26,5 lat. Jednak ten średni wiek opuszczenia rodzinnego gniazda okazuje się być bardzo zróżnicowany, kiedy przyjrzymy się poszczególnym państwom członkowskim.


Kiedy Polacy i pozostali Europejczycy wyprowadzają się od rodziców?

W 2021 roku najstarszy średni wiek, w którym młodzi Europejczycy wyprowadzali się z domu swoich rodziców zaobserwowano u Portugalczyków (33,6 lat), Chorwatów (33,3), następnie u Serbów (31,4) Słowaków (30,9) i Greków (30,7). Natomiast u Szwedów (19), Finów (21,2) oraz Duńczyków (21,3) odnotowano najniższy średni wiek wyprowadzki z domu rodzinnego i we wszystkich tych krajach średni wiek wynosił poniżej 22 roku życia. Młodzi Polacy w 2021 roku wyprowadzali się od swoich rodziców średnio w wieku 29 lat i jest to wynik wyższy niż średnia w Unii Europejskiej. Jest to również wynik o rok wyższy niż w roku poprzednim. W 2020 roku Polacy opuszczali rodzinny dom średnio w wieku 28 lat.

Średni wiek opuszczenia rodzinnego domu w 2021 roku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


W dużej części państw leżących na północy oraz zachodzie Europy młode osoby opuszczały gospodarstwo domowe rodziców średnio w wieku około dwudziestu kilku lat, podczas gdy w krajach południowych i wschodnich średni wiek "wyfrunięcia z rodzinnego gniazda" liczył pod koniec lub na początku "trzydziestki".

Mężczyźni pozostają w domu rodziców dłużej niż kobiety

W 2021 roku w Unii Europejskiej mężczyźni wyprowadzali się z rodzinnego domu średnio w wieku 27,4 lat, a kobiety opuszczały swoich rodziców w wieku 25,5 lat. Taka tendencja była zauważalna w każdym kraju, czyli młodzi mężczyźni wyprowadzali się z domu rodzinnego później niż młode kobiety.

Średni wiek opuszczenia rodzinnego domu w 2021 roku przez kobiety i mężczyzn;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Największa różnica (5 lat) między płciami w wieku wyprowadzki od rodziców wystąpiła w Serbii. Wśród krajów należących do Unii Europejskiej największe różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami odnotowano w Rumunii, gdzie młode kobiety opuszczały rodziców w wieku 25,6 lat, a mężczyźni w wieku 30,3 lat (4,7 lat różnicy), a potem w Bułgarii (3,5 lat różnicy), gdzie mężczyźni wyprowadzali się z domu w wieku 32, a kobiety w wieku 28,5 lat. W Polsce młode kobiety opuszczały rodzinny dom średnio przed ukończeniem 28 roku życia, a mężczyźni po skończeniu 30 lat.

Najmniejsze różnice pomiędzy młodymi kobietami i mężczyznami wyprowadzającymi się z gospodarstwa domowego rodziców, wynoszące 0,4, 0,5 oraz 0,9 roku, odnotowano odpowiednio w Szwecji, Danii i Irlandii.

Zróżnicowanie płci było w większym stopniu widoczne w państwach, w których młode osoby opuszczały dom rodzinny później, a w mniejszym stopniu w krajach, z których wyprowadzały się od rodziców wcześniej.


Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?
Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

2 Komentarze

  1. Bardzo ciekawe wnioski. Jednak jestem zaskoczona, że Polacy wyprowadzają się średnio w wieku aż 28 lat. Z mojego doświadczenia i obserwacji moich znajomych wynikałoby, że jest to wiek około 20 lat, kiedy idzie się na studia lub znajdzie się ciekawe ogłoszenia z ofertami pracy i się ją dostanie. Młodzi raczej chętnie opuszczają rodzinny dom i idą na swoje, jeśli tylko mają się za co utrzymać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, z poprzednim komentarzem. Młodzi ludzie chętnie wyprowadzają się z domu, jeśli tyko mają za co żyć. Ja na szczęście dostałem dobrą pracę jeszcze w trakcie studiów i nie musiałem się martwić jakoś bardzo o pieniądze. Udało mi się w dość krótkim czasie odłożyć parę złotych i kupić fajne auto w salonie Hyundai Lublin.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza