W jakim wieku Polacy wyprowadzają się od rodziców?

W jakim wieku Polacy wyprowadzają się od rodziców?

Kiedy Polacy opuszczają rodziców i wyprowadzają się; średni wiek wyprowadzki z domu

W 2020 roku na terenie Unii Europejskiej młode osoby wyprowadzały się od rodziców średnio w wieku 26,4 lat. Jednak ten średni wiek opuszczenia rodzinnego gniazda okazuje się być bardzo zróżnicowany, kiedy przyjrzymy się poszczególnym państwom członkowskim.


Kiedy Polacy i pozostali Europejczycy wyprowadzają się od rodziców?

Najstarszy średni wiek, w którym młodzi Europejczycy wyprowadzali się z domu swoich rodziców zaobserwowano u Chorwatów (32,4 lat), następnie u Słowaków (30,9 lat), Maltańczyków i Włochów (po 30,2 lat) oraz u Portugalczyków (30 lat). Natomiast u Szwedów (17,5!), Luksemburczyków (19,8) oraz Duńczyków (21,2 lat) odnotowano najniższy średni wiek wyprowadzki z domu rodzinnego i we wszystkich tych krajach średni wiek wynosił poniżej 22 roku życia. Młodzi Polacy, podobnie jak Irlandczycy, wyprowadzali się od swoich rodziców średnio w wieku 28,1 lat i jest to wynik wyższy niż średnia w Unii Europejskiej.

Kiedy dzieci wyprowadzają się z domu; średni wiek wyprowadzkiOpracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

W dużej części państw leżących na północy oraz zachodzie Europy młode osoby opuszczały gospodarstwo domowe rodziców średnio w wieku około dwudziestu kilku lat, podczas gdy w krajach południowych i wschodnich średni wiek "wyfrunięcia z rodzinnego gniazda" liczył pod koniec lub na początku "trzydziestki".

Mężczyźni pozostają w domu rodziców dłużej niż kobiety

W Unii Europejskiej mężczyźni wyprowadzali się z rodzinnego domu średnio w wieku 27,4 lat, a kobiety opuszczały swoich rodziców w wieku 25,4 lat. Taka tendencja była zauważalna w każdym kraju, czyli młodzi mężczyźni wyprowadzali się z domu rodzinnego średnio później niż młode kobiety. Jedynym niewielkim odstępstwem okazała się Szwecja, gdzie to kobiety opuszczały rodzinny dom średnio 0,1 roku po mężczyznach.

W jakim wieku wyprowadzają się mężczyźni, a w jakim kobiety? Średni wiek wyprowadzki
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

Największa różnica (7,3 lat) między płciami w wieku wyprowadzki od rodziców wystąpiła w Macedonii. Wśród krajów należących do Unii Europejskiej największe różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami odnotowano w Rumunii, gdzie młode kobiety opuszczały rodziców w wieku 25,5 lat, a mężczyźni w wieku 30 lat (4,5 roku różnicy), a potem w Bułgarii (4,2 lat różnicy), gdzie mężczyźni wyprowadzali się z domu w wieku 32, a kobiety w wieku 27,8 lat. W Chorwacji młode kobiety, podobnie jak i mężczyźni wyprowadzały się z gospodarstwa domowego rodziców najpóźniej w Unii Europejskiej (w wieku odpowiednio 30,9 i 34 lat), co dało trzecią pod względem wielkości różnicę między płciami w Unii Europejskiej, która wyniosła 3,1 lat. W Polsce młode kobiety opuszczały rodzinny dom średnio przed ukończeniem 27 roku życia, a mężczyźni po skończeniu 29 lat.

Najmniejsze różnice pomiędzy młodymi kobietami i mężczyznami wyprowadzającymi się z gospodarstwa domowego rodziców, wynoszące 0,1, 0,4 oraz 0,5 roku, odnotowano odpowiednio w Szwecji, Luksemburgu i Estonii.

Zróżnicowanie płci było w większym stopniu widoczne w państwach, w których młode osoby opuszczały dom rodzinny później, a w mniejszym stopniu w krajach, z których wyprowadzały się od rodziców wcześniej.


1 Komentarze

  1. Bardzo ciekawe wnioski. Jednak jestem zaskoczona, że Polacy wyprowadzają się średnio w wieku aż 28 lat. Z mojego doświadczenia i obserwacji moich znajomych wynikałoby, że jest to wiek około 20 lat, kiedy idzie się na studia lub znajdzie się ciekawe ogłoszenia z ofertami pracy i się ją dostanie. Młodzi raczej chętnie opuszczają rodzinny dom i idą na swoje, jeśli tylko mają się za co utrzymać.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza