Przeludnienie mieszkań w Polsce i w Europie

Ilu Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach
W Unii Europejskiej prawie 17% populacji żyło w 2022 roku w przeludnionych mieszkaniach, co oznacza, że nie mieli wystarczającej liczby pokoi w porównaniu do wielkości (liczebności) gospodarstwa domowego. Przepełnione domostwa mogą wydawać się jeszcze mniejsze, gdy dzieci bawią się w tym samym pokoju, co rodzice pracujący w formie pracy zdalnej. Ilu Polaków żyje w przeludnionych mieszkaniach?
  • Według danych Eurostatu, 35,8% Polaków mieszka w przeludnionych domach i mieszkaniach.
  • Dla porównania, średnia dla Unii Europejskiej wynosi 16,8%, a najniższe wyniki osiągają kraje takie jak Cypr (2,2%), Malta (2,8%) i Holandia (2,9%).
  • Problem przeludnienia mieszkań jest szczególnie dotkliwy w polskich miastach, gdzie wysokie ceny nieruchomości i niedobór mieszkań zmuszają ludzi do akceptowania ciasnych i niefunkcjonalnych lokali.


Przeludnienie mieszkań w Polsce

Czy wiesz, że w Polsce żyjemy jak sardynki w puszce? No dobra, może nie do końca jak sardynki, ale na pewno mamy mniej przestrzeni niż przeciętny Europejczyk.

Przeludnienie mieszkań w Polsce to temat, który nabiera rumieńców, zwłaszcza w dużych miastach. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań – te miejsca przyciągają jak magnes, przez co rośnie zapotrzebowanie na mieszkania. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku, średnia powierzchnia użytkowa mieszkania w Polsce przypadająca na jedną osobę wynosiła 30,4 metrów kwadratowych, czyli o 5 metrów kwadratowych więcej niż dziesięć lat wcześniej. To mniej więcej tyle, co średniej wielkości salon z aneksem kuchennym. Czy to wystarczy? Oczywiście, jeśli jesteśmy minimalistami i nie mamy w zwyczaju zbierać wszystkich pamiątek z wakacji! Jednakże, istnieją sytuacje, w których na takiej powierzchni mieszka więcej osób, co prowadzi do przeludnienia mieszkań.

Polskie rodziny są znane ze swojej gościnności. Nic więc dziwnego, że często mieszkamy razem z rodzicami, dziadkami, a czasem nawet pradziadkami. Z jednej strony to piękne, że możemy być blisko siebie, z drugiej – trochę ciasno, prawda? Często oznacza to, że dzieci dzielą pokój z rodzeństwem, a przestrzeń prywatna staje się luksusem. Ale jak to mówią – w kupie raźniej!



Ilu Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach?

Przeludnienie mieszkań w Polsce to problem społeczny, który dotyczy głównie miast, zwłaszcza tych największych. Wynika to z faktu, że w miastach często brakuje odpowiedniej liczby mieszkań w stosunku do liczby ludności, co prowadzi do sytuacji, w której wiele osób musi żyć w zatłoczonych warunkach.

Mimo to wskaźnik przeludnionych mieszkań w Polsce z roku na rok jest coraz niższyDo 2008 roku ponad połowa Polaków mieszkała w przeludnionych domach i mieszkaniach.

Najnowsze badania Eurostatu pokazują, że w 2022 roku w przeludnionych domostwach w Polsce mieszkało 35,8% populacji, czyli ok. 13,6 mln osób. Jest to niewielki wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.


Wykres pokazuje jaki procent Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach
Odsetek osób mieszkających w przeludnionych domostwach w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat



Jakie są konsekwencje przeludnienia mieszkań? Przede wszystkim mniejszy komfort życia. W małych, zatłoczonych mieszkaniach trudno o prywatność, ciszę i spokój. Może to prowadzić do stresu, frustracji, a nawet kłótni. Przeludnienie może też mieć negatywny wpływ na zdrowie, m.in. zwiększając ryzyko chorób zakaźnych.



Przeludnione mieszkania w Europie

Przeludnienie mieszkań to problem, który dotyka wiele krajów na całym świecie, w tym Polskę i wiele państw europejskich. Wzrost liczby ludności, migracje z obszarów wiejskich do miast oraz migracje międzynarodowe są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego zjawiska. Przeludnienie mieszkań ma poważne konsekwencje dla jakości życia mieszkańców.

Gdyby przeludnienie mieszkań było konkursem, Czarnogóra i Kosowo zdobyłyby złote medale. W tych krajach prawie 2/3 ludności (dokładnie 64,6% w Czarnogórze i 64,1% w Kosowie) żyje w przeludnionych domach i mieszkaniach. To najwyższe wskaźniki przeludnienia w całej Europie! Można by pomyśleć, że ludzie tam po prostu kochają życie w ciasnych, przytulnych przestrzeniach, ale rzeczywistość jest mniej romantyczna.

W Polsce wskaźnik przeludnienia mieszkań wyniósł 35,8%, co oznacza, że prawie 2 osoby na 5 mieszkały w przeludnionych mieszkaniach lub domach. Wynika z tego, że problem przeludnionego mieszkania dotyka ponad 13,6 mln Polaków.

Na przeciwległym końcu skali najniższe wskaźniki przeludnienia budynków mieszkalnych odnotowano na Cyprze (2,2%), Malcie (2,8%) oraz w Holandii (2,9%).


Gdzie w Europie jest najwięcej przeludnionych mieszkań
Odsetek populacji żyjącej w przeludnionych mieszkaniach w Europie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat



Jakie mieszkania uznawane są za przeludnione?

Czyli jak liczony jest wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych? Wskaźnik przeludnienia definiuje się jako odsetek ludności żyjącej w przeludnionym gospodarstwie domowym.

Za osobę mieszkającą w przeludnionym gospodarstwie domowym uważa się osobę, która nie dysponuje minimalną liczbą pokoi równą:

  • jeden pokój na parę w gospodarstwie domowym;
  • jeden pokój dla każdej osoby samotnej w wieku 18 lat lub więcej;
  • jeden pokój na dwoje osób samotnych tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat;
  • jeden pokój na każdą osobę samotną w wieku od 12 do 17 lat, nieuwzględnioną w poprzedniej kategorii;
  • jeden pokój na parę dzieci poniżej 12. roku życia.
Gospodarstwo domowe obejmuje jedną osobę mieszkającą samotnie lub grupę osób, niekoniecznie spokrewnionych, mieszkających pod tym samym adresem i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, tj. dzielących przynajmniej jeden posiłek dziennie lub dzielących pokój dzienny lub salon.


Mieszkanie nie musi być pałacem, by być szczęśliwym domem. Najważniejsze, żeby czuć się w nim dobrze i dzielić je z bliskimi w zgodzie i bez stresu.

W Polsce z roku na rok buduje się coraz więcej mieszkań. Zobacz statystyki budownictwa mieszkaniowego.




Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

2 Komentarze

  1. Dane są nieprawdziwe.To nieprawda że mamy aż tyle przeludnionych mieszkań.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych to nie liczba przeludnionych mieszkań, lecz odsetek ludności żyjącej w gospodarstwie domowym uznawanym za przeludnione zgodnie z zasadami opisanymi na końcu artykułu.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza