Reklama

Przeludnienie mieszkań w Polsce i w Europie

Ilu Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach
W Unii Europejskiej prawie 17% populacji żyło w 2022 roku w przeludnionych mieszkaniach, co oznacza, że nie mieli wystarczającej liczby pokoi w porównaniu do wielkości (liczebności) gospodarstwa domowego. Przepełnione domostwa mogą wydawać się jeszcze mniejsze, gdy dzieci bawią się w tym samym pokoju, co rodzice pracujący w formie pracy zdalnej. Ilu Polaków żyje w przeludnionych mieszkaniach?


Przeludnione mieszkania w Polsce i w Europie

Przeludnienie mieszkań to problem, który dotyka wiele krajów na całym świecie, w tym Polskę i wiele państw europejskich. Wzrost liczby ludności, migracje z obszarów wiejskich do miast oraz migracje międzynarodowe są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego zjawiska. Przeludnienie mieszkań ma poważne konsekwencje dla jakości życia mieszkańców.

Prawie 2/3 ludności Czarnogóry (64,6%) i Kosowa (64,1%) żyła w przeludnionych mieszkaniach. Jest to najwyższy wskaźnik przeludnienia mieszkań w Europie.

W Polsce wskaźnik przeludnienia mieszkań wyniósł (35,8%), co oznacza, że prawie 2 osoby na 5 mieszkały w przeludnionych mieszkaniach lub domach. Wynika z tego, problem przeludnionego mieszkania dotyka ponad 13,6 mln Polaków.

Na przeciwległym końcu skali najniższe wskaźniki przeludnienia budynków mieszkalnych odnotowano na Cyprze (2,2%), Malcie (2,8%) oraz w Holandii (2,9%).


Gdzie w Europie jest najwięcej przeludnionych mieszkań
Odsetek populacji żyjącej w przeludnionych mieszkaniach;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

Przeludnione mieszkania w Polsce

W Polsce wskaźnik przeludnionych mieszkań z roku na rok jest coraz niższy.

Do 2008 roku ponad połowa Polaków mieszkała w przeludnionych domach i mieszkaniach.

Najnowsze badania Eurostatu pokazują, że w 2022 roku w przeludnionych domostwach w Polsce mieszkało 35,8% populacji, czyli ok. 13,6 mln osób. Jest to niewielki wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.


Wykres pokazuje jaki procent Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach
Odsetek osób mieszkających w przeludnionych domostwach w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.
Przeludnienie mieszkań w Polsce

Przeludnienie mieszkań w Polsce to problem społeczny, który dotyczy głównie miast, zwłaszcza tych największych. Wynika to z faktu, że w miastach często brakuje odpowiedniej liczby mieszkań w stosunku do liczby ludności, co prowadzi do sytuacji, w której wiele osób musi żyć w zatłoczonych warunkach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce, średnia powierzchnia użytkowa mieszkania przypadająca na jedną osobę w 2021 roku wynosiła 30,4 metrów kwadratowych, o 5 metrów kwadratowych więcej niż dziesięć lat wcześniej. Jednakże, istnieją sytuacje, w których na takiej powierzchni mieszka więcej osób, co prowadzi do przeludnienia mieszkań.

Przeludnienie mieszkań może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, psychicznych oraz społecznych, takich jak brak prywatności, zwiększona ilość konfliktów, choroby zakaźne i ogólne pogorszenie jakości życia.


Jakie mieszkania uznawane są za przeludnione?

Czyli jak liczony jest wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych? Wskaźnik przeludnienia definiuje się jako odsetek ludności żyjącej w przeludnionym gospodarstwie domowym. Za osobę mieszkającą w przeludnionym gospodarstwie domowym uważa się osobę, która nie dysponuje minimalną liczbą pokoi równą:

 • jeden pokój na parę w gospodarstwie domowym;
 • jeden pokój dla każdej osoby samotnej w wieku 18 lat lub więcej;
 • jeden pokój na dwoje osób samotnych tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat;
 • jeden pokój na każdą osobę samotną w wieku od 12 do 17 lat, nieuwzględnioną w poprzedniej kategorii;
 • jeden pokój na parę dzieci poniżej 12. roku życia.

Gospodarstwo domowe obejmuje jedną osobę mieszkającą samotnie lub grupę osób, niekoniecznie spokrewnionych, mieszkających pod tym samym adresem i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, tj. dzielących przynajmniej jeden posiłek dziennie lub dzielących pokój dzienny lub salon.


W Polsce z roku na rok buduje się coraz więcej mieszkań. Zobacz statystyki budownictwa mieszkaniowego.
Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

2 Komentarze

 1. Dane są nieprawdziwe.To nieprawda że mamy aż tyle przeludnionych mieszkań.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych to nie liczba przeludnionych mieszkań, lecz odsetek ludności żyjącej w gospodarstwie domowym uznawanym za przeludnione zgodnie z zasadami opisanymi na końcu artykułu.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza