W Unii Europejskiej 17% populacji żyło w 2021 roku w przeludnionych gospodarstwach domowych, co oznacza, że nie mieli wystarczającej liczby pokoi w porównaniu do wielkości (liczebności) gospodarstwa domowego. Przepełnione domostwa mogą wydawać się jeszcze mniejsze, gdy dzieci bawią się w tym samym pokoju, co rodzice pracujący w formie telepracy.
Wskaźnik przeludnienia mieszkań w Europie
Prawie 2/3 ludności Czarnogóry (64,6%) i Kosowa (64,1%) żyła w 2021 roku w przeludnionych gospodarstwach domowych.
W Polsce wskaźnik ten wyniósł (35,7%), co oznacza, że prawie 2 osoby na 5 mieszkały w przeludnionych mieszkaniach lub domach.
Na przeciwległym końcu skali najniższe wskaźniki przeludnienia budynków mieszkalnych odnotowano na Cyprze (2,3%), Malcie (2,9%), w Irlandii i Holandii (po 3,4%).
![]() |
Odsetek populacji żyjącej w przeludnionych gospodarstwach domowych; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
Przeludnienie gospodarstw domowych w Polsce
![]() |
Odsetek osób mieszkających w przeludnionych domostwach w Polsce; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
Jak liczony jest wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych?
Wskaźnik przeludnienia definiuje się jako odsetek ludności żyjącej w przeludnionym gospodarstwie domowym. Za osobę mieszkającą w przeludnionym gospodarstwie domowym uważa się osobę, która nie dysponuje minimalną liczbą pokoi równą:
- jeden pokój na parę w gospodarstwie domowym;
- jeden pokój dla każdej osoby samotnej w wieku 18 lat lub więcej;
- jeden pokój na dwoje osób samotnych tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat;
- jeden pokój na każdą osobę samotną w wieku od 12 do 17 lat, nieuwzględnioną w poprzedniej kategorii;
- jeden pokój na parę dzieci poniżej 12. roku życia.
Gospodarstwo domowe obejmuje jedną osobę mieszkającą samotnie lub grupę osób, niekoniecznie spokrewnionych, mieszkających pod tym samym adresem i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, tj. dzielących przynajmniej jeden posiłek dziennie lub dzielących pokój dzienny lub salon.
W Polsce z roku na rok buduje się coraz więcej mieszkań. Zobacz statystyki budownictwa mieszkaniowego.