Wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych

Wskaźnik przeludnionych mieszkań

W Unii Europejskiej 17,1% populacji żyło w 2019 roku w przeludnionych gospodarstwach domowych, co oznacza, że ​​nie mieli wystarczającej liczby pokoi w porównaniu do wielkości (liczebności) gospodarstwa domowego. Przepełnione gospodarstwa domowe mogą wydawać się jeszcze mniejsze, gdy dzieci bawią się w tym samym pokoju, co rodzice pracujący w formie telepracy.

Prawie 2/3 ludności Kosowa (64,1%) i Czarnogóry (63%) żyła w 2019 roku w przeludnionych gospodarstwach domowych. W Polsce wskaźnik ten wyniósł (37,6%), co oznacza, że prawie 2 osoby na 5 mieszkały w przeludnionych gospodarstwach domowych. Na przeciwległym końcu skali najniższe wskaźniki przeludnienia odnotowano na Cyprze (2,2%), Irlandii (3,2%), Malcie (3,7%) i Holandii (4,8%).

Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


W Polsce wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych z roku na rok jest coraz niższy

Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Wskaźnik przeludnienia definiuje się jako odsetek ludności żyjącej w przeludnionym gospodarstwie domowym. Za osobę mieszkającą w przeludnionym gospodarstwie domowym uważa się osobę, która nie dysponuje minimalną liczbą pokoi równą:

  • jeden pokój na parę w gospodarstwie domowym;
  • jeden pokój dla każdej osoby samotnej w wieku 18 lat lub więcej;
  • jeden pokój na dwoje osób samotnych tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat;
  • jeden pokój na każdą osobę samotną w wieku od 12 do 17 lat, nieuwzględnioną w poprzedniej kategorii;
  • jeden pokój na parę dzieci poniżej 12. roku życia.

Gospodarstwo domowe obejmuje jedną osobę mieszkającą samotnie lub grupę osób, niekoniecznie spokrewnionych, mieszkających pod tym samym adresem i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, tj. dzielących przynajmniej jeden posiłek dziennie lub dzielących pokój dzienny lub salon.

W Polsce z roku na rok buduje się coraz więcej mieszkań. Zobacz statystyki budownictwa mieszkaniowego.


Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dane statystyczne o Polsce i Polakach przedstawione na tle innych krajów.

Cześć, jestem Damian!

Cześć, jestem Damian!
Od 2012 roku "pracuję z liczbami". Na blogu CiekaweStatystyki.pl za pomocą liczb i wykresów obrazuję otaczający nas świat, zachodzące w nim zmiany na przestrzeni lat i trendy w różnych obszarach, np. demografii, ekonomii, edukacji, ochrony zdrowia, handlu i innych. Poprzez analizę danych chciałbym pomóc Wam w odkryciu nowych spostrzeżeń i w spojrzeniu na różne tematy z nowego punktu widzenia.

Polecany post

Produkcja piwa w Europie. Ile piwa produkuje się w Polsce?

Jednym z najstarszych napojów wyprodukowanych przez ludzi jest piwo. Pierwsze potwierdzone chemicznie piwo jęczmienne pochodzi z Iranu 5 tys...

Popularne posty

Archiwum

Szukaj

Obserwuj mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *