Reklama

Ilu Polaków wynajmuje mieszkanie, a ilu mieszka na swoim?

Jaki procent Polaków wynajmuje mieszkanie

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Daje ono poczucie stabilności i bezpieczeństwa, a także możliwość samodzielnego decydowania o swoim otoczeniu. Dla niektórych jest to wyznacznik stabilności finansowej i osiągnięcia życiowych celów. Jednak nie wszyscy mają możliwość, a czasem nawet chęć, aby stać się właścicielem nieruchomości. Ile osób wynajmuje mieszkanie, a ile mieszka we własnym mieszkaniu w Polsce i w innych krajach Europy?


  • Polska jest jednym z krajów, gdzie odsetek osób mieszkających we własnych mieszkaniach jest najwyższy w Europie.
  • W 2022 roku w Polsce 87,2% osób mieszkało w mieszkaniu własnościowym, a tylko 12,8% wynajmowało mieszkanie.
  • Najwyższy odsetek osób wynajmujących mieszkanie jest w Szwajcarii, w Niemczech i w Austrii.


Mieszkania własnościowe i wynajem mieszkań w Europie

Według danych Eurostat sytuacja mieszkaniowa różni się znacząco w zależności od kraju. Wiele czynników wpływa na to, czy mieszka się we własnym mieszkaniu czy też wynajmuje. Jednym z kluczowych czynników jest dostępność kredytów hipotecznych oraz ogólna sytuacja ekonomiczna kraju.

Największy odsetek osób mieszkających we własnym mieszkaniu odnotowano w Albanii, gdzie aż 96,3% społeczeństwa posiada swoje własne mieszkanie lub dom. To imponujący wynik, który może wynikać z różnych czynników, w tym z tradycji rodzinnych czy specyficznych warunków rynku nieruchomości.

Również w innych krajach regionu bałkańskiego, takich jak Czarnogóra (91,5%) czy Serbia (89,4%), odsetek osób mieszkających we własnych mieszkaniach jest stosunkowo wysoki.

Z drugiej strony spektrum znajdują się kraje, w których większość ludności wynajmuje mieszkania. Przykładem jest Szwajcaria, gdzie ponad połowa społeczeństwa (57,8%) mieszka w wynajmowanych nieruchomościach. Inne kraje o wysokim odsetku wynajmujących mieszkania to Niemcy (53,3%), Austria (48,6%), Turcja (42,5%) czy Dania (40,4%).


Mapa przedstawia jaki procent osób ma swoje mieszkanie
Odsetek osób w 2022 roku żyjących w gospodarstwach domowych posiadających mieszkanie;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Jaki procent Polaków wynajmuje mieszkanie?

Popularność własnego "M" w Polsce ma swoje źródła w historii. Po transformacji ustrojowej w 1989 roku nastąpił boom na budownictwo mieszkaniowe, a wiele osób zdecydowało się na zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego. Wzrost cen nieruchomości w ostatnich latach utrudnił dostęp do własnego mieszkania dla młodego pokolenia, jednak wciąż jest to priorytet dla wielu Polaków.

W Polsce aż 87,2% ludności mieszka we własnych mieszkaniach. To ciekawa liczba, która umieszcza nas na liście krajów o stosunkowo wysokim odsetku właścicieli nieruchomości. Polacy, podobnie jak mieszkańcy wielu innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, tradycyjnie inwestują w nieruchomości jako formę zabezpieczenia finansowego i przyszłościowej perspektywy dla swoich rodzin.

Warto zauważyć, że w ramach Unii Europejskiej odsetek osób mieszkających we własnych mieszkaniach wynosi średnio 69,1%. Jest to wynik dużo niższy niż w Polsce, ale nadal stosunkowo wysoki w porównaniu do innych regionów świata.

W Polsce rynek najmu mieszkań jest stosunkowo niewielki. W 2022 roku w wynajmowanych mieszkaniach mieszkało około 12,8% osób. Jest to znacznie mniej niż w krajach zachodniej Europy, gdzie odsetek osób mieszkających w wynajmie wynosi od 20 do prawie 60%.


Wykres pokazuje ilu Polaków wynajmuje mieszkanie, a ilu mieszka na swoim
Odsetek osób mieszkających we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu w 2022 roku;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych EurostatSytuacja mieszkaniowa w Europie jest zróżnicowana, a odsetek osób mieszkających we własnych mieszkaniach znacząco różni się w zależności od kraju. Polska plasuje się wśród krajów o stosunkowo wysokim odsetku właścicieli nieruchomości.

Jednak warto pamiętać, że posiadanie własnego mieszkania to nie tylko kwestia statystyk, ale także osobistych wyborów i możliwości finansowych. Dla niektórych wynajmowanie mieszkania może być rozsądnym wyborem, pozwalającym na większą elastyczność życiową. Dla innych własność nieruchomości to symbol stabilności i bezpieczeństwa finansowego. W ostatecznym rozrachunku, ważne jest, aby każdy mógł wybrać tę opcję, która najlepiej odpowiada jego indywidualnym potrzebom i aspiracjom.


Wzrost popularności wynajmu

Można jednak obserwować pewne zmiany trendów. Wzrost cen nieruchomości, coraz większa mobilność zawodowa i zmiana stylu życia powodują, że wynajem staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla wielu osób. Rośnie również oferta mieszkań na wynajem, co wpływa na poprawę jakości i dostępności tego typu nieruchomości.Zobacz ile mieszkań budowanych jest w Polsce.Image by pch.vector on Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

1 Komentarze

  1. Dane dyskusyjne, tak jak z ubóstwem. Proszę zwrócić uwagę, że nie ma nic na "swoim" są albo kredyty, albo mieszkania po komunalne wykupione, po baniach i tych lepszych jednak mieszkaniowo czasach.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza