Reklama

Średni czas pracy. Kto w Europie pracuje najdłużej?

Ile godzin w tygodniu pracują Polacy

Europejskie kraje różnią się nie tylko pod względem kultury, języka czy historii, ale także czasem, jaki mieszkańcy poświęcają na pracę. W ostatnich latach zainteresowanie tematem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym znacząco wzrosło. Jednym z kluczowych wskaźników tej równowagi jest średnia ilość godzin przepracowanych w tygodniu. Ile godzin w tygodniu pracują Polacy?

  • Grecy, Polacy, Rumunii i Bułgarzy pracują najdłużej wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, średnio ponad 40 godzin w tygodniu.
  • W 2022 roku typowy tydzień pracy w Unii Europejskiej wynosił średnio 37,5 godziny.
  • Najdłuższy średni czas pracy w tygodniu w całej Europie odnotowano w Turcji, Czarnogórze i Serbii.
  • Najkrócej w Europie pracują Holendrzy, Niemcy i Duńczycy.


Średni tygodniowy czas pracy w Europie

Widoczne są istotne różnice w średnim tygodniowym czasie pracy pomiędzy krajami w Europie. Najdłuższe tygodnie pracy odnotowano w Turcji (45,8 godzin), Czarnogórze (44,5), Serbii (43,3), Macedonii (41,5), Grecji (41), Polsce (40,4), Rumunii i Bułgarii (po 40,2 godzin). 

Z kolei najkrótszy tydzień pracy miała Holandia (33,2 godziny), a za nią Niemcy (35,3), Dania (35,4) i Norwegia (35,5).

W 2022 roku średni czas pracy w tygodniu w Unii Europejskiej wynosił 37,5 godziny, co oznacza, że w Polsce przepracowano w tygodniu średnio prawie 3 godziny więcej. Niemniej jednak, kwestia ilości godzin przepracowanych w tygodniu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jakość życia pracowników. Istotne są również warunki pracy, elastyczność godzin, dostęp do opieki nad dziećmi czy możliwości rozwoju zawodowego.

Wykres przedstawia ile godzin średnio pracuje się w Polsce i w innych krajach Europy
Średnia ilość godzin pracy w tygodniu w 2022 roku;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Wyniki te pokazują, że w Europie panuje znaczna rozpiętość w zakresie czasu pracy. Długi czas pracy może mieć negatywny wpływ na pracowników, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Może prowadzić do przemęczenia, stresu, a nawet depresji. Może również utrudniać pracownikom dbanie o swoje życie osobiste i rodzinne.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o potrzebie skrócenia czasu pracy. Niektóre kraje, takie jak Francja, już wprowadziły krótszy tydzień pracy. W Polsce również pojawiły się postulaty skrócenia czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.


Przedstawione w artykule średnie godziny pracy uwzględniają zarówno osoby pracujące w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. W rezultacie na wyniki wpływa różny odsetek pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w poszczególnych krajach, a także różna prawna długość tygodnia pracy.Image by senivpetro on Freepik


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza