Reklama

Turyści zagraniczni w Polsce. Skąd i ilu turystów z zagranicy przyjeżdża do Polski?

Ilu turystów z zagranicy odwiedziło Polskę

Polska staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym dla osób z zagranicy. Co przyciąga turystów do Polski? Bogata historia, piękna architektura, malownicza przyroda, smaczna kuchnia i gościnność mieszkańców to tylko niektóre z atutów naszego kraju. Ilu turystów z zagranicy odwiedziło Polskę?

 • Według danych GUS w 2023 roku 7 074 555 turystów zagranicznych odwiedziło Polskę i stanowili oni 19,5% ogółu turystów korzystających z bazy noclegowej.
 • Oznacza to wzrost turystów z zagranicy o 21% w porównaniu z 2022 rokiem.
 • To imponujący wynik, biorąc pod uwagę pandemię COVID-19, która w 2020 roku doprowadziła do drastycznego spadku liczby turystów z zagranicy (o 70%).
 • Najwięcej turystów zagranicznych przyjechało z Niemiec (1,6 mln). Na drugim miejscu uplasowała się Ukraina (931 tys.), a podium zamyka Wielka Brytania (642 tys.).
 • Najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów województwa to Małopolska (1 689 048 turystów) i Mazowsze (1 633 101).


Infografika przedstawia skąd pochodzi najwięcej turystów z zagranicy, którzy odwiedzili Polskę
Zagraniczni turyści w Polsce - TOP 20;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS


Ilu turystów z zagranicy odwiedziło Polskę?

Turyści zagraniczni w Polsce

Polska szturmem podbija serca turystów! W ciągu ostatnich lat Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów z zagranicy. W 2016 roku Polskę odwiedziło już ponad 6 milionów turystów z zagranicy, a w 2017 liczba ta wzrosła do 6 803 667. Kolejne lata przyniosły dalszy wzrost, aż do rekordowych 7 470 546 turystów zagranicznych w 2019 roku. To był okres szczególnie korzystny dla branży turystycznej w Polsce, gdzie rozwój infrastruktury, zwiększona oferta kulturalna i atrakcje turystyczne przyciągały coraz większą liczbę odwiedzających.

Wykres przedstawia ilu zagranicznych turystów odwiedziło Polskę w poszczególnych latach
Liczba zagranicznych turystów korzystających z bazy noclegowej w Polsce na przestrzeni lat;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS


Odbudowa polskiej turystyki po pandemii

Niestety, dynamiczny wzrost został przerwany w 2020 roku, z powodu pandemii COVID-19, która ograniczyła podróże międzynarodowe na całym świecie. W tamtym roku liczba zagranicznych turystów spadła drastycznie do zaledwie 2,3 mln. To był niewątpliwie trudny czas dla całej branży turystycznej, która musiała zmierzyć się z lockdownami, ograniczeniami podróży i obawami zdrowotnymi.

Mimo że pandemia miała długotrwały wpływ na ruch turystyczny, Polska zaczęła powracać do wzrostu w kolejnych latach. W 2021 roku liczba turystów z zagranicy wzrosła nieznacznie do 2,5 mln, a w 2022 roku osiągnęła poziom 5,8 mln. Trend wzrostowy widoczny był również w 2023 roku, kiedy to liczba zagranicznych turystów przekroczyła 7 mln. Oznacza to wzrost o 21% w porównaniu do roku poprzedniego. To prawdziwa inwazja, ale na szczęście pokojowa i z uśmiechem na ustach!

Skąd biorą się te tłumy? Cóż, Polska kusi niczym tort czekoladowy i staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla turystów zagranicznychMamy przepiękne krajobrazy: od majestatycznych gór po romantyczne jeziora i zielone lasy. Nasze miasta zachwycają bogatą historią i architekturą, a w powietrzu unosi się zapach pysznego jedzenia, gościnności i atrakcyjnych cen. Prezentowane dane napawają optymizmem i wskazują na silną odbudowę polskiej branży turystycznej po pandemii.


Najpopularniejsze wśród turystów z zagranicy regiony w Polsce

Które województwa cieszą się największym zainteresowaniem turystów z zagranicy?

Rok 2023 przyniósł Polsce kolejny dynamiczny rozwój w zakresie turystyki zagranicznej, a liczby odwiedzających z zagranicy na różnych obszarach kraju malują barwny obraz popularności poszczególnych województw. Analizując dane dotyczące liczby turystów zagranicznych w województwach, możemy zrozumieć, które regiony cieszą się największym zainteresowaniem.


Mapa pokazuje najpopularniejsze regiony w Polsce wśród zagranicznych turystów
Turyści zagraniczni w Polsce wg województw;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS


Małopolska i Mazowieckie najbardziej atrakcyjne wśród turystów z zagranicy

Województwo małopolskie utrzymuje swoją pozycję jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystów zagranicznych w Polsce. Z imponującą liczbą prawie 1,7 miliona odwiedzających z zagranicy w 2023 roku, region ten przyciąga turystów swoim bogactwem historycznym, kulturowym i przyrodniczym. Kraków, stolica Małopolski, jest nie tylko kulturalnym sercem regionu, ale także bazą wypadową do wizyt w pobliskich atrakcjach, takich jak Wieliczka czy Oświęcim.

Województwo mazowieckie z Warszawą również przyciąga znaczną liczbę turystów zagranicznych. Z ponad 1,6 miliona odwiedzających w 2023 roku, region ten oferuje turystom bogactwo zabytków historycznych, muzeów, parków i rezerwatów przyrody, a także dynamiczne życie kulturalne i rozrywkowe.


Skąd przyjeżdża najwięcej zagranicznych turystów do Polski?

Najwięcej turystów zagranicznych w Polsce pochodzi z Niemiec

Rok 2023 przyniósł kolejny wzrost liczby zagranicznych turystów odwiedzających Polskę. Analiza danych GUS pozwala zidentyfikować główne kraje, z których pochodzi najwięcej turystów.

Najwięcej turystów z zagranicy odwiedzających Polskę w 2023 roku i korzystających z bazy noclegowej pochodziło z Niemiec (23%)

Oprócz Niemiec, w pierwszej dziesiątce najliczniejszych grup turystów znajdują się również inne kraje sąsiadujące z Polską: Ukraina, Czechy, Litwa i Białoruś.

W 2023 roku liczba turystów z Rosji odwiedzających Polskę była o 91% niższa niż w 2019 roku.

Lista 20 krajów, z których pochodzi najwięcej turystów odwiedzających Polskę i korzystających z bazy noclegowej w 2023 roku:

 1. Niemcy (1 645 933)
 2. Ukraina (931 425)
 3. Wielka Brytania (642 055)
 4. Stany Zjednoczone (472 160)
 5. Czechy (351 869)
 6. Litwa (250 919)
 7. Włochy (202 825)
 8. Francja (180 990)
 9. Holandia (171 950)
 10. Białoruś (153 581)
 11. Szwecja (145 192)
 12. Hiszpania (141 794)
 13. Norwegia (140 823)
 14. Słowacja (140 273)
 15. Izrael (136 008)
 16. Dania (100 056)
 17. Łotwa (84 773)
 18. Węgry (78 517)
 19. Belgia (77 523)
 20. Austria (66 821)


Wykres przedstawia skąd do Polski przyjechało najwięcej turystów zagranicznych
Liczba zagranicznych turystów w Polsce wg kraju ich pochodzenia;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS


Polska coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla osób z całego świata

Różnorodność krajów, z których pochodzą turyści odwiedzający Polskę, pokazuje, że nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla osób z całego świata. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, ponieważ turystyka generuje znaczące dochody.

Turystyka zagraniczna w Polsce w 2023 roku pokazuje, że kraj ten jest coraz bardziej atrakcyjnym celem podróży dla turystów z różnych zakątków świata. Bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze regionów takich jak Małopolska, Mazowsze i Dolny Śląsk przyciąga turystów, tworząc dynamiczny krajobraz turystyczny. Jednakże, kluczowym wyzwaniem dla przyszłego rozwoju turystyki będzie równomierne wykorzystanie zasobów i inwestycje w mniej znane regiony, aby umożliwić im pełny rozwój potencjału turystycznego.

Ale uwaga, drodzy turyści z zagranicy! Nie dajcie się ponieść masowej euforii. Pamiętajcie, że Polska to nie tylko Warszawa i Kraków. Warto odkryć również mniej znane zakątki, gdzie czekają na Was lokalne perełki i niezapomniane przygody.

No i nie zapomnijcie o nauce kilku podstawowych zwrotów po polsku. "Dzień dobry", "proszę" i "dziękuję" to magiczne słowa, które otworzą Wam serca Polaków i umilą pobyt w naszym pięknym kraju.
Image by freepik


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

1 Komentarze

Nowsza Starsza