Reklama

Najpopularniejsze języki obce w szkołach. Jakiego języka uczy się najwięcej uczniów?


Nauka języków obcych odgrywa w dzisiejszym świecie kluczową rolę, otwierając drzwi do kariery, edukacji i budowania międzynarodowych relacji. Już od najmłodszych lat polskie dzieci zanurzają się w świat języków, poznając nowe słownictwo, gramatykę i kulturę. Jakie języki obce są najpopularniejsze w szkołach w Polsce?


Najpopularniejsze języki obce w polskich szkołach

Zdecydowanie najpopularniejszym językiem obcym w polskich szkołach jest angielski. Nic dziwnego – jego globalny zasięg i rola w komunikacji międzynarodowej czynią go niezbędnym narzędziem w dzisiejszym świecie. Na podstawie danych przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w minionym roku szkolnym 2023/2024 języka angielskiego w szkołach podstawowych i średnich uczyło się aż 5 224 966 uczniów, czyli niemal każdy uczeń. Potwierdza to dominującą rolę języka angielskiego w edukacji językowej.

Drugim najpopularniejszym językiem obcym nauczanym w szkołach w Polsce jest język niemiecki, który poznawało 1 816 676 uczniów. Bliskość geograficzna Niemiec oraz silne powiązania gospodarcze między Polską a Niemcami wpływają na popularność tego języka. Niemiecki jest również cennym atutem na rynku pracy w Polsce i Europie.

Podium popularności języków obcych w polskich szkołach podstawowych i średnich zamyka język hiszpański. Coraz większa popularność kultury hiszpańskojęzycznej, rosnące znaczenie turystyki i biznesu w tym regionie sprawiają, że hiszpański staje się coraz bardziej popularny w szkołach w Polsce. W roku szkolnym 2023/2024 języka hiszpańskiego uczyło się 283 548 uczniów.

Na czwartej pozycji znalazł się język rosyjski, którego uczyło się 170 791 uczniów. Jego popularność jest częściowo wynikiem historycznych powiązań oraz geopolitycznych uwarunkowań. Język rosyjski jest popularniejszy we wschodniej części Polski oraz wśród uczniów zainteresowanych literaturą i kulturą krajów wschodnioeuropejskich.

Piąte miejsce w rankingu popularności języków obcych w polskich szkołach zajął język francuski, którego uczyło się 136 682 uczniów. Francuski jest językiem dyplomacji, kultury i sztuki, co czyni go atrakcyjnym dla uczniów pragnących poszerzać swoje horyzonty kulturowe i naukowe.

Grafika pokazuje liczbę uczniów w szkołach podstawowych i średnich w Polsce uczących się poszczególnych języków obcych
Nauka języków obcych w szkołach podstawowych i średnich w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych MENPozostałe języki obce w szkołach w Polsce

Język włoski zajął szóste miejsce z 46 704 uczniami, co świadczy o zainteresowaniu kulturą i sztuką Włoch. Łacina, choć nie jest językiem nowożytnym, znalazła się na siódmym miejscu z 8 338 uczniami, co może być wynikiem jej znaczenia w naukach humanistycznych i medycynie.

Języki azjatyckie, takie jak japoński (478 uczniów) i chiński (454 uczniów), również zyskują na popularności, co może być efektem rosnącego znaczenia tych krajów na arenie międzynarodowej.

Wśród mniej popularnych języków obcych nauczanych w polskich szkołach podstawowych i średnich można znaleźć m.in. język arabski (313 uczniów), czeski (229 uczniów), ukraiński (132 uczniów), portugalski (125 uczniów) oraz grecki (110 uczniów).

Języki obce takie jak: maltański (73 uczniów), szwedzki (65 uczniów), turecki (3 uczniów), słowacki (2 uczniów) i łotewski (1 uczeń) również mają swoich entuzjastów, choć w znacznie mniejszej skali.


10 najpopularniejszych języków obcych w polskich szkołach:

(wg liczby uczniów w roku szkolnym 2023/2024 w szkołach podstawowych i średnich)

  1. angielski 5 224 966
  2. niemiecki 1 816 676
  3. hiszpański 283 548
  4. rosyjski 170 791
  5. francuski 136 682
  6. włoski 46 704
  7. łacina 8 338
  8. japoński 478
  9. chiński 454
  10. arabski 313

Statystyki pokazują, że nauka języków obcych w polskich szkołach jest coraz bardziej zróżnicowana. Edukacja językowa w polskich szkołach odzwierciedla globalne trendy oraz lokalne uwarunkowania. Angielski i niemiecki pozostają dominującymi językami, jednak rosnące zainteresowanie hiszpańskim, francuskim oraz językami azjatyckimi pokazuje, że uczniowie są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z nauki różnych języków obcych. To pozytywny trend, który z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach, wzbogacając kompetencje językowe młodego pokolenia.Image by pressfoto on Freepik


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza