
Według szacunków Komisji Europejskiej 25% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej powodowanych jest przez nietrzeźwych kierowców. Co roku polska policja zatrzymuje ponad 50 tysięcy osób kierujących pod wpływem alkoholu. Niewiadomą pozostaje ilu pijanych kierowców unika kontroli?
Nietrzeźwi kierowcy w Polsce
W 2018 roku policja w Polsce przeprowadziła prawie 18 mln kontroli trzeźwości kierowców, tj. 468 kontroli na 1 000 mieszkańców, co jest drugim najwyższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Dane z roku 2019 wskazują na prawie 17 milionów kontroli trzeźwości przeprowadzonych przez policję. Odsetek kierowców, którzy przekroczyli dozwolony limit alkoholu wyniósł 0,33%.
W 2021 roku na polskich drogach zatrzymano 58 085 nietrzeźwych kierowców, najwięcej w ciągu pięciu ostatnich lat i ponad 5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Znaczny spadek liczby zatrzymanych kierujących "na podwójnym gazie" od roku 2014 niestety nie wynika z tego, że mniej osób wsiadło za kółko po spożyciu alkoholu. Spadek spowodowany jest uchyleniem art. 178a § 2 Kodeksu Karnego, czyli jazdy po alkoholu pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem). Aktualnie jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń i nie jest uwzględniana w statystykach dotyczących pijanych kierowców.
![]() |
Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w Polsce w latach 2001 - 2021; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji |
![]() |
Nietrzeźwi kierowcy w Polsce w 2021 roku w podziale na województwa; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji |
ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńWszystko ma wspólny mianownik: niskie kary i wątpliwa skuteczność egzekwowania. Jeśli chodzi o picie trunków, nie wypadamy na tle Europy Zachodniej aż tak źle. Źle jest, jeżeli chodzi o kulturę picia.
OdpowiedzUsuń