Nietrzeźwi kierowcy w Polsce. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

Nietrzeźwi kierowcy w Polsce. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

Walentynki na Ceneo.pl

Nietrzeźwi kierowcy w Polsce

Według szacunków Komisji Europejskiej 25% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej powodowanych jest przez nietrzeźwych kierowców. Co roku polska policja zatrzymuje ponad 50 tysięcy osób kierujących pod wpływem alkoholu. Niewiadomą pozostaje ilu pijanych kierowców unika kontroli?


Nietrzeźwi kierowcy w Polsce

W 2018 roku policja w Polsce przeprowadziła prawie 18 mln kontroli trzeźwości kierowców, tj. 468 kontroli na 1 000 mieszkańców, co jest drugim najwyższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Dane z roku 2019 wskazują na prawie 17 milionów kontroli trzeźwości przeprowadzonych przez policję. Odsetek kierowców, którzy przekroczyli dozwolony limit alkoholu wyniósł 0,33%.

W 2021 roku na polskich drogach zatrzymano 58 085 nietrzeźwych kierowców, najwięcej w ciągu pięciu ostatnich lat i ponad 5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Znaczny spadek liczby zatrzymanych kierujących "na podwójnym gazie" od roku 2014 niestety nie wynika z tego, że mniej osób wsiadło za kółko po spożyciu alkoholu. Spadek spowodowany jest uchyleniem art. 178a § 2 Kodeksu Karnego, czyli jazdy po alkoholu pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem). Aktualnie jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń i nie jest uwzględniana w statystykach dotyczących pijanych kierowców.

Wykres liczby zatrzymanych pijanych kierowców w Polsce na przestrzeni lat
Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w Polsce w latach 2001 - 2021;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


W 2021 roku w Polsce najwięcej nietrzeźwych kierowców zatrzymano na terenie województwa mazowieckiego (8 121), najmniej w województwie opolskim (1 366).

Ilość nietrzeźwych kierowców w Polsce w 2021 roku w podziale na województwa
Nietrzeźwi kierowcy w Polsce w 2021 roku w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej PolicjiSpodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?
Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

2 Komentarze

  1. Wszystko ma wspólny mianownik: niskie kary i wątpliwa skuteczność egzekwowania. Jeśli chodzi o picie trunków, nie wypadamy na tle Europy Zachodniej aż tak źle. Źle jest, jeżeli chodzi o kulturę picia.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza