Reklama

Nietrzeźwi kierowcy w Polsce. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

Ilu pijanych kierowców jest w Polsce
Nietrzeźwi kierowcy stanowią nadal jedno z najpoważniejszych zagrożeń na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych, surowych kar i kontroli, problem jazdy pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających nadal pozostaje palącym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa. Nietrzeźwi kierowcy to nie tylko liczby w statystykach, to realne tragedie i zagrożenia, które wpływają na życie wielu ludzi. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

  • W 2023 roku polska policja zatrzymała 63 734 pijanych kierowców pojazdów mechanicznych oraz 31 905 pijanych kierowców pojazdów innych niż mechaniczne (np. rower), czyli w sumie 95 639 kierujących pod wpływem alkoholu.
  • To prawie tysięcy pijanych kierowców mniej niż rok wcześniej (spadek o 8,5%).
  • Wynika z tego, że policja średnio każdego dnia zatrzymywała 262 kierowców pojazdów (w tym m.in. rowerzystów) pod wpływem alkoholu, z czego 206 osób w stanie nietrzeźwości.
  • Najwięcej pijanych kierowców zatrzymano w województwie mazowieckim, najmniej w województwie opolskim.
  • W 2023 roku na polskich drogach pijani kierowcy spowodowali 1 331 wypadków drogowych (7% ogółu wypadków). Zginęło w nich 212 osób.


Data pierwszej publikacji: listopad 2022

Ostatnia aktualizacja: październik 2024


W Polsce jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości pojazdem mechanicznym jest przestępstwem.

Stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila.

Stan nietrzeźwości to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila.


Statystyki pijanych kierowców

Bezpieczeństwo na drogach stanowi priorytetowy problem, którego jednym z głównych czynników są nietrzeźwi kierowcy. Wypadki spowodowane przez osoby prowadzące pojazdy w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu ludzi. Według statystyk Komisji Europejskiej 25% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej powodują pijani kierowcy.

Co roku polska policja zatrzymuje ponad 60 tysięcy kierowców pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Niewiadomą pozostaje ile osób kierujących w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości unika kontroli. Gdzie w Polsce zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców i ile wypadków spowodowali?


Ilu pijanych kierowców zatrzymała Policja w Polsce w 2024 roku?

W 2024 roku (od stycznia do września) Policja zatrzymała 69 666 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu (zarówno mechaniczny, jak i inny niż mechaniczny, np. rower). To 3,3 tys. osób mniej (spadek o 4,5%) niż w analogicznym okresie roku 2023.

Liczba zatrzymanych pijanych kierowców w Polsce w 2024 roku wg miesięcy (razem pojazdy mechaniczne i inne niż mechaniczne, np. rower):

  • Styczeń 5 660
  • Luty 6 483
  • Marzec 7 061
  • Kwiecień 7 350
  • Maj 7 964
  • Czerwiec 8 138
  • Lipiec 9 721
  • Sierpień 9 205
  • Wrzesień 8 084


Nietrzeźwi kierowcy w Polsce

W 2017 roku policja w Polsce przeprowadziła prawie 18 mln kontroli trzeźwości kierowców, tj. 469 kontroli na 1 000 mieszkańców, co jest drugim najwyższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Dane z roku 2023 wskazują na ponad 13,8 milionów kontroli trzeźwości przeprowadzonych przez policję. Odsetek skontrolowanych kierowców, którzy przekroczyli dozwolony limit alkoholu (0,2 promila) wyniósł 0,69%.

Grafika przedstawia ile kontroli trzeźwości rocznie przeprowadza policja w Polsce
Liczba kontroli trzeźwości w Polsce i jej efekty;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji



Nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Mimo wprowadzania coraz surowszych kar i kampanii edukacyjnych, problem ten wciąż występuje.

W 2023 roku na polskich drogach zatrzymano 63 734 pijanych kierowców pojazdów mechanicznych (w tym 49 708 kierowców w stanie nietrzeźwości), co jest najniższym wynikiem w analizowanym okresie. Wynika z tego, że w Polsce średnio policja każdego dnia zatrzymuje 175 kierujących pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu!

Wykres przedstawia liczbę pijanych kierowców w Polsce na przestrzeni lat
Liczba kierujących pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu, w tym w stanie nietrzeźwości;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


Przestępcy za kółkiem, czyli kierowcy w stanie nietrzeźwości

Znaczny spadek liczby zatrzymanych kierujących w stanie nietrzeźwości, czyli popełniających przestępstwo, od roku 2014 niestety nie wynika z tego, że mniej osób wsiadło za kółko po spożyciu alkoholu. Widoczny na poniższym wykresie od 2014 roku spadek liczby nietrzeźwych kierowców (stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila) spowodowany jest uchyleniem art. 178a § 2 Kodeksu Karnego, czyli jazdy po alkoholu pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem).

Aktualnie jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń i nie jest uwzględniana w statystykach przestępstw dotyczących liczby kierowców w stanie nietrzeźwości.

Wykres pokazuje ilu nietrzeźwych kierowców zatrzymała policja w Polsce na przestrzeni lat
Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu) w Polsce w latach 2001 - 2023;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji



Gdzie zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców pojazdów mechanicznych, u których stężenie alkoholu we krwi wyniosło więcej niż 0,5 promila? W 2023 roku w Polsce najwięcej kierowców w stanie nietrzeźwości zatrzymano na terenie województwa mazowieckiego (6 821), najmniej w województwie opolskim (1 269).


Mapa przedstawia, w którym województwie w Polsce jest najwięcej nietrzeźwych kierowców
Kierowcy pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości w Polsce w 2023 roku w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji




Ile wypadków spowodowali pijani kierowcy w Polsce?

W 2023 roku w Polsce, według danych policji, pijani kierowcy spowodowali 1 331 wypadków drogowych (7% ogółu wypadków). 62% tych wypadków to wina pijanych kierowców aut osobowych. W wyniku tych zdarzeń zginęło 212 osób, a 1 506 osób zostało rannych. W odniesieniu do 2022 roku liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców spadła o 84, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 40.


Zobacz statystyki i najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce.




Free Stock photos by Vecteezy

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku
po więcej ciekawych statystyk

9 Komentarze

  1. Wszystko ma wspólny mianownik: niskie kary i wątpliwa skuteczność egzekwowania. Jeśli chodzi o picie trunków, nie wypadamy na tle Europy Zachodniej aż tak źle. Źle jest, jeżeli chodzi o kulturę picia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdyby normę podwyższyć do 0,5 promila, pewnie te statystyki by zmalały przynamniej o połowę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a jakby podnieść do 5 promili to by wcale nie było żądnych... o to Ci chodzi? zmienimy przepis to problem zniknie? Chyba nie tędy droga

      Usuń
    2. Dokładnie taka lub nawet wyższa norma obowiązuje w sporej ilości krajów Europy Zachodniej. Tam po piwie można wsiąść do samochodu i wrócić do domu. TAk po półlitrowym piwie,nie po półlitrowej wódce. Ale nam jest wmawiane żeśmy pijacy za kierownicą choć jest odwrotnie.

      Usuń
  3. Przecież to Ukraińcy, wojna na Ukrainie zaczęła się w 2022 i tam jest taka kultura że jeździ się po pijanemu i te kulturę przenieśli na grunt polski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mi sie taki wniosek nasunął.

      Usuń
  4. Jeśli pijani kierowcy zabijają w Polsce 172 osoby, a w 2022 roku zginęło na drogach w sumie ok. 2000 osób, to jest to ok. 9%. Czyli dużo poniżej średniej unijnej - 25%.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza