Reklama

Nietrzeźwi kierowcy w Polsce. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

Ile pijanych kierowców jest w Polsce
Nietrzeźwi kierowcy stanowią nadal jedno z najpoważniejszych zagrożeń na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych, surowych kar i kontroli, problem jazdy pod wpływem alkoholu czy narkotyków nadal pozostaje palącym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa. Nietrzeźwi kierowcy to nie tylko liczby w statystykach, to realne tragedie i zagrożenia, które wpływają na życie wielu ludzi. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

 • W 2022 roku polska policja zatrzymała 97 856 pijanych kierowców, ponad 19 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej (wzrost o 25%)!
 • Wynika z tego, że policja średnio każdego dnia zatrzymywała 268 kierowców pod wpływem alkoholu, z czego 156 w stanie nietrzeźwości.
 • Najwięcej pijanych kierowców zatrzymano w województwie mazowieckim, najmniej w województwie opolskim.
 • W 2022 roku na polskich drogach pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (7,3% ogółu wypadków). Zginęły w nich 172 osoby.


W Polsce jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Stan nietrzeźwości to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila.


Statystyki pijanych kierowców

Bezpieczeństwo na drogach stanowi priorytetowy problem, którego jednym z głównych czynników są nietrzeźwi kierowcy. Wypadki spowodowane przez osoby prowadzące pojazdy w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu ludzi. Według statystyk Komisji Europejskiej 25% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej powodują pijani kierowcy.

Co roku polska policja zatrzymuje ponad 50 tysięcy nietrzeźwych kierowców, u których stężenie alkoholu we krwi przekroczyło 0,5 promila. Niewiadomą pozostaje ile osób kierujących pod wpływem alkoholu unika kontroli. Gdzie w Polsce zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców i ile wypadków spowodowali?Ilu pijanych kierowców zatrzymała Policja w Polsce w 2023 roku?

W 2023 roku Policja zatrzymała 93 214 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu. To o 4 642 osoby mniej (spadek o 4,7%) niż w roku 2022.

Liczba zatrzymanych pijanych kierowców w Polsce w 2023 roku wg miesięcy:

 • Styczeń 7 076
 • Luty 5 914
 • Marzec 7 641
 • Kwiecień 7 694
 • Maj 8 557
 • Czerwiec 8 789
 • Lipiec 9 590
 • Sierpień 9 180
 • Wrzesień 8 528
 • Październik 8 278
 • Listopad 6 751
 • Grudzień 5 216Nietrzeźwi kierowcy w Polsce

W 2017 roku policja w Polsce przeprowadziła prawie 18 mln kontroli trzeźwości kierowców, tj. 469 kontroli na 1 000 mieszkańców, co jest drugim najwyższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Dane z roku 2022 wskazują na prawie 12,5 milionów kontroli trzeźwości przeprowadzonych przez policję. Odsetek skontrolowanych kierowców, którzy przekroczyli dozwolony limit alkoholu (0,2 promila) wyniósł 0,78%.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Mimo wprowadzania coraz surowszych kar i kampanii edukacyjnych, problem ten wciąż występuje. W 2022 roku na polskich drogach zatrzymano 97 856 pijanych kierowców, co jest najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich siedmiu lat! Wynika z tego, że w Polsce średnio policja każdego dnia zatrzymuje 268 nietrzeźwych kierujących!


Wykres przedstawia liczbę kierowców w Polsce pod wpływem alkoholu i w stanie nietrzeźwości w Polsce
Liczba kierujących po spożyciu alkoholu, w tym w stanie nietrzeźwości;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


Kierowcy w stanie nietrzeźwości

Znaczny spadek liczby zatrzymanych kierujących w stanie nietrzeźwości, czyli popełniających przestępstwo, od roku 2014 niestety nie wynika z tego, że mniej osób wsiadło za kółko po spożyciu alkoholu. Spadek liczby nietrzeźwych kierowców (stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila) spowodowany jest uchyleniem art. 178a § 2 Kodeksu Karnego, czyli jazdy po alkoholu pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem).

Aktualnie jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń i nie jest uwzględniana w statystykach przestępstw dotyczących liczby kierowców w stanie nietrzeźwości.


Wykres przedstawia liczbę kierowców w stanie nietrzeźwości w Polsce na przestrzeni lat
Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu) w Polsce w latach 2001 - 2022;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


Gdzie zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców, u których stężenie alkoholu we krwi wyniosło więcej niż 0,5 promila? W 2021 roku w Polsce najwięcej kierowców w stanie nietrzeźwości zatrzymano na terenie województwa mazowieckiego (8 121), najmniej w województwie opolskim (1 366).

Mapa przedstawia liczbę zatrzymanych kierowców w stanie nietrzeźwości w Polsce wg województw
Kierowcy w stanie nietrzeźwości w Polsce w 2021 roku w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej PolicjiIle wypadków spowodowali pijani kierowcy w Polsce?

W 2022 roku w Polsce, według danych policji, pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (7,3% ogółu wypadków). 65% tych wypadków to wina pijanych kierowców aut osobowych. W wyniku tych zdarzeń zginęły 172 osoby, a 1 690 osób zostało rannych. W odniesieniu do 2021 roku ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców spadła o 187, a ilość ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 40.


Zobacz statystyki i najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce.
Free Stock photos by Vecteezy

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

9 Komentarze

 1. Wszystko ma wspólny mianownik: niskie kary i wątpliwa skuteczność egzekwowania. Jeśli chodzi o picie trunków, nie wypadamy na tle Europy Zachodniej aż tak źle. Źle jest, jeżeli chodzi o kulturę picia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby normę podwyższyć do 0,5 promila, pewnie te statystyki by zmalały przynamniej o połowę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a jakby podnieść do 5 promili to by wcale nie było żądnych... o to Ci chodzi? zmienimy przepis to problem zniknie? Chyba nie tędy droga

   Usuń
  2. Dokładnie taka lub nawet wyższa norma obowiązuje w sporej ilości krajów Europy Zachodniej. Tam po piwie można wsiąść do samochodu i wrócić do domu. TAk po półlitrowym piwie,nie po półlitrowej wódce. Ale nam jest wmawiane żeśmy pijacy za kierownicą choć jest odwrotnie.

   Usuń
 3. Przecież to Ukraińcy, wojna na Ukrainie zaczęła się w 2022 i tam jest taka kultura że jeździ się po pijanemu i te kulturę przenieśli na grunt polski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi sie taki wniosek nasunął.

   Usuń
 4. Jeśli pijani kierowcy zabijają w Polsce 172 osoby, a w 2022 roku zginęło na drogach w sumie ok. 2000 osób, to jest to ok. 9%. Czyli dużo poniżej średniej unijnej - 25%.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza