Reklama

Nietrzeźwi kierowcy w Polsce. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

Ile pijanych kierowców jest w Polsce
Nietrzeźwi kierowcy stanowią nadal jedno z najpoważniejszych zagrożeń na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych, surowych kar i kontroli, problem jazdy pod wpływem alkoholu czy narkotyków nadal pozostaje palącym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa. Nietrzeźwi kierowcy to nie tylko liczby w statystykach, to realne tragedie i zagrożenia, które wpływają na życie wielu ludzi. Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

 • W 2022 roku polska policja zatrzymała 97 856 pijanych kierowców, ponad 19 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej (wzrost o 25%)!
 • Wynika z tego, że policja średnio każdego dnia zatrzymywała 268 kierowców pod wpływem alkoholu, z czego 156 w stanie nietrzeźwości.
 • Najwięcej pijanych kierowców zatrzymano w województwie mazowieckim, najmniej w województwie opolskim.
 • W 2022 roku na polskich drogach pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (7,3% ogółu wypadków). Zginęły w nich 172 osoby.


W Polsce jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Stan nietrzeźwości to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila.

Statystyki pijanych kierowców

Bezpieczeństwo na drogach stanowi priorytetowy problem, którego jednym z głównych czynników są nietrzeźwi kierowcy. Wypadki spowodowane przez osoby prowadzące pojazdy w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu ludzi. Według statystyk Komisji Europejskiej 25% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej powodują pijani kierowcy.

Co roku polska policja zatrzymuje ponad 50 tysięcy nietrzeźwych kierowców, u których stężenie alkoholu we krwi przekroczyło 0,5 promila. Niewiadomą pozostaje ile osób kierujących pod wpływem alkoholu unika kontroli. Gdzie w Polsce zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców i ile wypadków spowodowali?


Ilu pijanych kierowców zatrzymała Policja w Polsce w 2023 roku?

W 2023 roku Policja zatrzymała 93 214 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu. To o 4 642 osoby mniej (spadek o 4,7%) niż w roku 2022.

Liczba zatrzymanych pijanych kierowców w Polsce w 2023 roku wg miesięcy:

 • Styczeń 7 076
 • Luty 5 914
 • Marzec 7 641
 • Kwiecień 7 694
 • Maj 8 557
 • Czerwiec 8 789
 • Lipiec 9 590
 • Sierpień 9 180
 • Wrzesień 8 528
 • Październik 8 278
 • Listopad 6 751
 • Grudzień 5 216


Nietrzeźwi kierowcy w Polsce

W 2017 roku policja w Polsce przeprowadziła prawie 18 mln kontroli trzeźwości kierowców, tj. 469 kontroli na 1 000 mieszkańców, co jest drugim najwyższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Dane z roku 2022 wskazują na prawie 12,5 milionów kontroli trzeźwości przeprowadzonych przez policję. Odsetek skontrolowanych kierowców, którzy przekroczyli dozwolony limit alkoholu (0,2 promila) wyniósł 0,78%.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Mimo wprowadzania coraz surowszych kar i kampanii edukacyjnych, problem ten wciąż występuje. W 2022 roku na polskich drogach zatrzymano 97 856 pijanych kierowców, co jest najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich siedmiu lat! Wynika z tego, że w Polsce średnio policja każdego dnia zatrzymuje 268 nietrzeźwych kierujących!


Wykres przedstawia liczbę kierowców w Polsce pod wpływem alkoholu i w stanie nietrzeźwości w Polsce
Liczba kierujących po spożyciu alkoholu, w tym w stanie nietrzeźwości;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


Kierowcy w stanie nietrzeźwości

Znaczny spadek liczby zatrzymanych kierujących w stanie nietrzeźwości, czyli popełniających przestępstwo, od roku 2014 niestety nie wynika z tego, że mniej osób wsiadło za kółko po spożyciu alkoholu. Spadek liczby nietrzeźwych kierowców (stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila) spowodowany jest uchyleniem art. 178a § 2 Kodeksu Karnego, czyli jazdy po alkoholu pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem).

Aktualnie jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń i nie jest uwzględniana w statystykach przestępstw dotyczących liczby kierowców w stanie nietrzeźwości.


Wykres przedstawia liczbę kierowców w stanie nietrzeźwości w Polsce na przestrzeni lat
Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu) w Polsce w latach 2001 - 2022;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


Gdzie zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców, u których stężenie alkoholu we krwi wyniosło więcej niż 0,5 promila? W 2021 roku w Polsce najwięcej kierowców w stanie nietrzeźwości zatrzymano na terenie województwa mazowieckiego (8 121), najmniej w województwie opolskim (1 366).

Mapa przedstawia liczbę zatrzymanych kierowców w stanie nietrzeźwości w Polsce wg województw
Kierowcy w stanie nietrzeźwości w Polsce w 2021 roku w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej PolicjiIle wypadków spowodowali pijani kierowcy w Polsce?

W 2022 roku w Polsce, według danych policji, pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (7,3% ogółu wypadków). 65% tych wypadków to wina pijanych kierowców aut osobowych. W wyniku tych zdarzeń zginęły 172 osoby, a 1 690 osób zostało rannych. W odniesieniu do 2021 roku ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców spadła o 187, a ilość ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 40.


Zobacz statystyki i najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce.
Free Stock photos by Vecteezy

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

3 Komentarze

 1. Wszystko ma wspólny mianownik: niskie kary i wątpliwa skuteczność egzekwowania. Jeśli chodzi o picie trunków, nie wypadamy na tle Europy Zachodniej aż tak źle. Źle jest, jeżeli chodzi o kulturę picia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby normę podwyższyć do 0,5 promila, pewnie te statystyki by zmalały przynamniej o połowę

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza