Reklama

Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce i w Europie?

Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce i w Europie
Wypadki kolejowe to tragiczne wydarzenia, które niestety wciąż pozostają częstym zagrożeniem na polskich torach kolejowych. Liczba ofiar śmiertelnych w takich zdarzeniach budzi nie tylko smutek, ale także poważne obawy społeczne i potrzebę podjęcia skutecznych działań prewencyjnych. Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce?

  • Wypadki kolejowe z ofiarami śmiertelnymi są głęboko wstrząsające i niestety wciąż zdarzają się na naszych torach.
  • W 2021 roku w Polsce 148 osób zginęło w wypadkach kolejowych, najwięcej w Europie.
  • Na terenie Unii Europejskiej w 2021 roku w wypadkach kolejowych zginęły 683 osoby.
  • Z roku na rok w Polsce i w Europie maleje liczba śmiertelnych wypadków kolejowych.
  • Dane te nie tylko rzucają światło na skalę problemu, ale również zachęcają do działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w sektorze transportu kolejowego.


Wypadki kolejowe w Polsce

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2021 roku najczęstszym rodzajem wypadku kolejowego w Polsce były wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych (216) oraz zdarzenia z udziałem osób znajdujących się na torach w miejscu niedozwolonym (144).


Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce?

W 2021 roku w wypadkach kolejowych w Polsce zginęło 148 osób, dokładnie tyle samo, co w roku poprzednim. Jest to najniższa liczba ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych od 2006 roku. 

W analizowanym okresie najwięcej osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce w roku 2009, aż 365.

Dane o ilościach ofiar śmiertelnych w wypadkach kolejowych prezentowane w tym artykule nie uwzględniają zgonów w wyniku samobójstwa.


Wykres przedstawia ile osób w Polsce zginęło w wypadkach kolejowych
Ofiary śmiertelne wypadków kolejowych w Polsce;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Ofiary śmiertelne wypadków kolejowych w Europie

W 2021 roku w wypadkach kolejowych w Unii Europejskiej zginęły 683 osoby. Najwięcej osób zginęło w Polsce (148), następnie w Niemczech (103) i w Rumunii (70).

Najwyższe wskaźniki zabitych w wypadkach kolejowych w przeliczeniu na milion osób odnotowano na Słowacji (5,7), na Węgrzech (4,9) i w Polsce (3,9). 

Z kolei najmniej ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych na milion osób było w Irlandii (0,2), Hiszpanii (0,3) oraz Grecji i Holandii (po 0,6). W sumie w dziewięciu państwach członkowskich Unii Europejskiej w 2021 roku mniej niż jedna osoba na milion mieszkańców zginęła w wypadku kolejowym. 


Wykres pokazuje ile jest ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych w Europie
Liczba ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych w Europie;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


W Polsce, jak i w wielu innych krajach, transport kolejowy odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, umożliwiając szybkie i wygodne podróże między miastami. Jednak liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach kolejowych jest nadal alarmująco wysoka, co wymaga skupienia się na przyczynach tych zdarzeń oraz poszukiwaniu skutecznych rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na torach.Zdjęcie w nagłówku: www.bezpieczny-przejazd.plCo o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza