Reklama

Ile maluchów (dzieci do 3 lat) pozostaje pod wyłączną opieką rodziców?

Rodzaj opieki nad dziećmi w Europie
Opieka nad małymi dziećmi jest jednym z kluczowych aspektów społeczeństwa, wpływającym na ich rozwój. W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców stara się zrównoważyć życie zawodowe z opieką nad dziećmi. Jednak dane na temat odsetka dzieci do 3. roku życia pozostających pod wyłączną opieką rodziców w różnych krajach europejskich wykazują znaczące zróżnicowanie. Ile maluchów w Polsce pozostaje pod wyłączną opieką rodziców?
  • W Polsce obserwuje się wzrost odsetka dzieci do lat 3 pozostających pod wyłączną opieką rodziców.
  • W 2022 roku odsetek ten wynosił 52,2%, co oznacza, że ponad połowa maluchów w tym wieku nie uczęszczała do żłobka, przedszkola ani nie była pod opieką opiekunki czy rodziny.


Odsetek dzieci do 3 lat pozostających pod wyłączną opieką rodziców w Polsce i w Europie

W 2022 roku w Unii Europejskiej mniej niż połowa (48,9%) wszystkich dzieci w wieku poniżej trzech lat była pod wyłączną opieką rodziców. Na poziomie poszczególnych państw członkowskich najwyższe udziały odnotowano na Słowacji (74%), w Bułgarii (71,7%) oraz w Niemczech (69,2%).

W Polsce pod wyłączną opieką rodziców pozostawała ponad połowa (52,2%) dzieci w wieku do trzeciego roku życia, ponad 3 punkty procentowe więcej niż średnia w Unii Europejskiej (48,9%).

Wykres przedstawia ile dzieci do 3 lat w Polsce i w Europie pozostaje pod wyłączną opieką rodziców
Odsetek dzieci do 3 lat pozostających pod wyłączną opieką rodziców;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Z drugiej strony w 2022 roku w Unii Europejskiej 51,1% dzieci w wieku do 3 lat było pod formalną opieką (w żłobku, przedszkolu lub pod opieką zawodowych opiekunek do dzieci, dziadków, innych domowników z wyłączeniem rodziców, innych krewnych, przyjaciół lub sąsiadów) przez co najmniej godzinę tygodniowo. Wśród krajów UE najwyższy udział odnotowała Holandia (83,8%), następnie Dania (79%) i Portugalia (72,2%).


Zobacz ilu samotnych rodziców jest w Polsce.


Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza