Wydobycie i zużycie węgla. Ile węgla kamiennego i brunatnego wydobywa się w Polsce?

Reklama

Wydobycie i zużycie węgla. Ile węgla kamiennego i brunatnego wydobywa się w Polsce?

Ile węgla wydobywa się w Polsce. Statystyki wydobycia węgla


Wydobycie stałych paliw kopalnych w Polsce i w Europie

Wydobycie stałych paliw kopalnych (wszystkie odmiany węgla kamiennego, brunatnego oraz produkty węglowe takie jak: koks, smoła i brykiety węglowe) w Polsce w 2021 roku wyniosło 117 mln ton i było o prawie połowę mniejsze niż na początku lat 90.


Ile stałych paliw kopalnych wydobywa się w Polsce
Wydobycie stałych paliw kopalnych w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Wydobycie stałych paliw kopalnych w krajach należących do Unii Europejskiej, przede wszystkim węgla, spadło o prawie 40% w 2021 roku w porównaniu do roku 2012. Tendencja spadkowa, choć w niższym tempie, dotyczy również Polski, gdzie wydobycie stałych paliw kopalnych w tym okresie zmniejszyło się o prawie 25%.  

Ile stałych paliw kopalnych wydobywa się w Polsce i w Unii Europejskiej
Wydobycie stałych paliw kopalnych w Polsce i w Unii Europejskiej;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.W 2021 roku najwięcej stałych paliw kopalnych w Europie wydobyto w Niemczech (140 mln ton), następnie w Polsce (117 mln ton). 

Gdzie w Europie wydobywa się najwięcej stałych paliw kopalnych
Wydobycie stałych paliw kopalnych w Europie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.
Ile węgla wydobywa się w Polsce? Coraz mniejsze wydobycie węgla kamiennego.

Na obszarze Unii Europejskiej w 2021 roku wydobyto ponad 57 mln ton węgla kamiennego i była to ilość o 79% mniejsza niż poziom produkcji w 1990 roku.

W tym okresie zmalała również liczba krajów członkowskich wydobywających węgiel kamienny. Jeszcze w 1990 roku było ich trzynaście, a w roku 2021 tylko dwa: Polska, która odpowiadała za 96% całkowitego wydobycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej oraz Czechy.

Gdzie w Europie wydobywa się najwięcej węgla kamiennego
Wydobycie węgla kamiennego w Europie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Wpływ na spadek wydobycia węgla kamiennego ma większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), jak również gazu ziemnego przy wytwarzaniu energii elektrycznej, a także zmniejszenie wytwarzania koksu, który jest wykorzystywany w wielu obszarach produkcji przemysłowej, m.in. przy wytopie żelaza.


Ile węgla kamiennego wydobywa się w Polsce i w Unii Europejskiej
Wydobycie węgla kamiennego w Polsce i w Unii Europejskiej;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.
W Polsce również maleje poziom wydobycia węgla kamiennego, ale o wiele wolniej niż w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Od początku lat 90. polskie górnictwo przechodzi proces transformacji. Wydobycie węgla kamiennego zmniejszyło się z poziomu 147,5 mln ton w 1990 roku do 55 mln ton w roku 2021. W tym samym okresie zatrudnienie w polskim górnictwie węgla kamiennego spadło z 407 tys. do 83 tys. pracowników. Mimo znacznego ograniczenia mocy wydobywczych na przestrzeni prawie trzech dekad, Polska pozostaje zdecydowanie największym producentem węgla kamiennego w Europie.

Ile węgla kamiennego wydobywa się w Polsce
Wydobycie węgla kamiennego w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Ile węgla wydobywa się w Polsce? Wydobycie węgla brunatnego także spada.

Spadek wydobycia węgla brunatnego bardziej nasilił się w 2019 roku. W Unii Europejskiej wydobycie węgla brunatnego w 2021 roku kalkulowane jest na poziomie ponad 275 mln ton, czyli o 60% mniej niż w roku 1990.

W Unii Europejskiej na sześć krajów przypadło aż 97% całkowitej produkcji węgla brunatnego: Niemcy (46%), Polska (19%), Czechy (11%) oraz Bułgaria, Rumunia i Grecja.

Gdzie w Europie wydobywa się najwięcej węgla brunatnego
Wydobycie węgla brunatnego w Europie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.Tendencja spadkowa w wydobyciu węgla brunatnego dotyczy również Polski.

Ile węgla brunatnego wydobywa się w Polsce
Wydobycie węgla brunatnego w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Ile węgla brunatnego wydobywa się w Polsce i w Unii Europejskiej
Wydobycie węgla brunatnego w Polsce i w Unii Europejskiej;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.Zużycie węgla w Unii Europejskiej

Podobnie jak produkcja, również konsumpcja węgla kamiennego konsekwentnie spada od lat 90. W 2021 roku zużycie węgla kamiennego w Unii Europejskiej wyniosło 160 mln ton (spadek o 59% w porównaniu z rokiem 1990).

Produkcja węgla kamiennego odnotowuje większy spadek niż zużycie. Przypomnę, że w 2021 roku na terenie Unii Europejskiej wydobyto 57 mln ton węgla kamiennego, a zapotrzebowanie wyniosło aż 160 mln ton. Spadek wydobycia doprowadził do wzrostu uzależnienia od importu węgla kamiennego. W ostatniej dekadzie Rosja była największym dostawcą węgla kamiennego do Unii Europejskiej. W 2020 roku Rosja odpowiadała za 56% importu węgla kamiennego, następnie Stany Zjednoczone (17%) i Australia (15%).

Podobnie jak w przypadku węgla kamiennego, od 2019 roku następuje przyspieszenie ciągłego spadku zużycia węgla brunatnego. W 2021 roku unijne zużycie węgla brunatnego szacowane jest na 277 mln ton (spadek o 60% w porównaniu z 1990 rokiem). Zdecydowana większość węgla brunatnego w Unii Europejskiej jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. W XXI wieku do tego celu wykorzystano ponad 90% węgla brunatnego.

97% całkowitego zużycia węgla brunatnego w Unii Europejskiej przypada na 6 krajów: Niemcy (46%), Polskę (19%), Czechy (11%), Bułgarię (10%), Rumunię (6%) i Grecję ( 5%). Dane dotyczące wydobycia i zużycia węgla brunatnego są bardzo podobne, ponieważ jest on prawie zawsze konsumowany w krajach produkujących. W związku z tym handel węglem brunatnym jest bardzo mały, a zależność od importu jest niewielka.
Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Obserwuj blog na Facebooku lub Instagramie po więcej ciekawych statystyk!

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza