
Zużycie oraz wydobycie stałych paliw kopalnych w krajach należących do Unii Europejskiej, przede wszystkim węgla, spadło o 33% w okresie dwóch ostatnich lat. Tendencja spadkowa obserwowana w statystykach opisujących poziom wydobycia węgla utrzymała się również w roku 2020. Dotyczy to tak samo węgla brunatnego oraz kamiennego.
Coraz mniejsze wydobycie węgla kamiennego
Na obszarze Unii Europejskiej w 2020 roku wydobyto ponad 56 mln ton węgla kamiennego i była to ilość o ponad 80% mniejsza niż poziom produkcji w 1990 roku. W tym czasie zmalała też liczba krajów członkowskich wydobywających węgiel kamienny. Jeszcze w 1990 roku było ich trzynaście, a w roku 2020 tylko dwa: Polska, która odpowiadała za 96% całkowitego wydobycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej oraz Czechy.
Wpływ na spadek wydobycia węgla kamiennego ma większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), jak również gazu ziemnego przy wytwarzaniu energii elektrycznej, a także zmniejszenie wytwarzania koksu, który jest wykorzystywany w wielu obszarach produkcji przemysłowej, m.in. przy wytopie żelaza.
W Polsce również maleje poziom wydobycia węgla kamiennego, ale o wiele wolniej niż w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Od początku lat 90. polskie górnictwo przechodzi proces transformacji. Wydobycie węgla kamiennego zmniejszyło się z poziomu 177 mln ton w 1989 roku do 54,4 mln ton w roku 2020. W tym samym okresie zatrudnienie w polskim górnictwie węgla kamiennego spadło z 407 tys. do 83 tys. pracowników. Mimo znacznego ograniczenia mocy wydobywczych na przestrzeni prawie trzech dekad, Polska pozostaje zdecydowanie największym producentem węgla kamiennego w Europie.
Wydobycie węgla brunatnego także spada
Spadek wydobycia węgla brunatnego bardziej nasilił się w 2019 roku. W Unii Europejskiej wydobycie węgla brunatnego w 2020 roku kalkulowane jest na poziomie ponad 244 mln ton, czyli o 64% mniej niż w roku 1990.
W Unii Europejskiej na sześć krajów przypadło aż 95% całkowitej produkcji węgla brunatnego: Niemcy (44%), Polska (19%), Czechy (12%) oraz Bułgaria, Rumunia i Grecja.
Tendencja spadkowa wydobycia węgla brunatnego dotyczy również Polski.