Nadwaga i otyłość w Polsce i Europie. Statystyki i ranking otyłości.

Reklama

Nadwaga i otyłość w Polsce i Europie. Statystyki i ranking otyłości.

Ile osób otyłych jest w Polsce. Statystyki i ranking otyłości.

Statystyki i ranking otyłości w Polsce i w Europie. Otyłość jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych w XXI wieku. Od 1975 roku wskaźnik otyłości zwiększył się pięciokrotnie. Otyłość wiąże się z szeregiem powikłań zdrowotnych, które mogą być śmiertelne. W szczególności z cukrzycą typu 2, gdzie 44% przypadków można przypisać nadwadze lub otyłości, a także chorobom serca w 23% przypadkach związanych z otyłością. Nadwaga lub otyłość są uznawane za czwartą najczęstszą przyczynę śmierci według WHO, które również przewiduje, że w ciągu dziesięciu lat otyłość wyprzedzi palenie papierosów jako główny czynnik ryzyka chorób nowotworowych. Jaki procent Polaków ma nadwagę lub jest otyła?


Ranking nadwagi i otyłości w Europie

Nadwaga i otyłość są globalnym problemem zdrowotnym, który dotyczy wielu krajów, w tym również Polski. W europejskim rankingu nadwagi i otyłości najwyższy odsetek osób z nadwagą i otyłych odnotowano wśród obywateli Malty, Chorwacji i Islandii, którzy jako jedyni przekroczyli próg 60%. Na drugim końcu rankingu nadwagi i otyłości znajdują się Włosi i Francuzi, u których stwierdzono jedynie ok. 45% osób z wartością wskaźnika BMI wskazującą na nadwagę lub otyłość.

Polsce w 2019 roku wg danych Eurostat 38,2% osób w wieku ponad 14 lat miało nadwagę, a kolejne 18,5% było otyłych na podstawie wskaźnika Body Mass Index (BMI). Wynika z tego, że w sumie prawie 57% Polaków miało ponadnormatywną masę ciała (nadwaga lub otyłość). Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu krajów w Europie z najwyższym odsetkiem osób z nadwagą lub otyłych.

Średnio w krajach należących do Unii Europejskiej nadwagę lub otyłość miała ponad połowa populacji (51%), czyli 6% mniej niż w Polsce.

Ranking nadwagi i otyłości w Europie:

Ranking przedstawia procent osób z nadwagą lub otyłych w Polsce i Europie
Ranking otyłości w Europie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.Co to jest BMI?

Wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI, jest miarą masy ciała w stosunku do wzrostu, która dość dobrze koreluje z tkanką tłuszczową. BMI jest akceptowany jako najbardziej użyteczny wskaźnik otyłości u dorosłych, gdy dostępne są tylko dane dotyczące masy i wzrostu. BMI oblicza się dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) do kwadratu. W przypadku dzieci nie należy obliczać wskaźnika BMI, tylko skorzystać z siatek centylowych.

BMI jest dzielony na pięć kategorii:

  • mniej niż 18,5: niedowaga;
  • między 18,5 a 24,9: waga prawidłowa;
  • od 25 do 29,9: nadwaga;
  • powyżej 29,9: otyłość.


Statystyki otyłości w Polsce

Statystyki otyłości pokazują, że prawie 3 na 5 Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Odsetek osób w Polsce z nadwagą i otyłością w 2019 roku zwiększył się o ponad 3% w porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego w 2014 roku.

Co pokażą statystyki otyłości po kolejnym badaniu, które ma być przeprowadzone w 2025 roku? Z szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że problem z otyłością może mieć nawet 30% Polaków (nie licząc osób z nadwagą!).

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju otyłości w Polsce. Jednym z głównych czynników jest niezdrowa dieta, bogata w tłuszcze nasycone, cukry i sól, a jednocześnie uboga w wartości odżywcze. Konsumpcja przetworzonych i wysokokalorycznych produktów spożywczych, częste spożywanie fast foodów oraz brak świadomości w zakresie zdrowego odżywiania prowadzą do nadwagi i otyłości.

Niedostatek aktywności fizycznej jest kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój otyłości. Wzrost technologii i zmiany stylu życia sprawiły, że wielu Polaków spędza większość czasu siedząc przed telewizorem, komputerem czy smartfonem. Brak regularnej aktywności fizycznej prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej i zmniejszenia wydatku energetycznego organizmu.


Ile Polaków jest otyłych lub ma nadwagę wg statystyk otyłości
Polacy wg kategorii BMI w 2014 i 2019 roku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.Nadwaga i otyłość wśród kobiet i mężczyzn

Jak kształtują się statystyki otyłości w podziale na płeć? W Polsce ponad 65% mężczyzn ma nadwagę lub jest otyła wg wskaźnika BMI. Wśród kobiet wynik jest dużo niższy i wynosi 49,1%.

W każdym europejskim kraju odsetek mężczyzn z nadwagą i otyłych jest wyższy niż odsetek kobiet.


Ile kobiet i mężczyzn jest otyłych lub ma nadwagę w Polsce i Unii Europejskiej
Odsetek kobiet i mężczyzn z nadwagą i otyłych;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Statystyki otyłości w podziale na wiek

Odsetek osób z wagą powyżej prawidłowej na podstawie BMI rośnie wraz z wiekiem. Wyjątkiem są osoby w wieku 75 lat i więcej. W tym przedziale procent osób z nadwagą i otyłych jest niższy niż w dwóch poprzednich grupach wiekowych, co może świadczyć o tym, że osoby otyłe żyją krócej.

Największy odsetek osób z nadwagą i otyłych jest w grupie od 65 do 74 lat i w Polsce wynosi ponad 73%. Prawie co czwarta młoda osoba w wieku od 15 do 24 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością.

W każdej kategorii wiekowej odsetek Polaków z nadwagą i otyłych jest wyższy niż średnia wartość w Unii Europejskiej.


Procent osób z nadwagą i otyłych ze względu na kategorie wiekowe
Statystyki otyłości w Polsce i w Unii Europejskiej wg wieku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.
Różnica między udziałem osób z nadwagą i otyłych wśród polskich kobiet i mężczyzn początkowo powiększa się wraz z wiekiem, a maleje po 45 roku życia. Powyżej 65 lat odsetek kobiet z nadwagą jest prawie tak wysoki, jak w przypadku mężczyzn.


Odsetek Polaków z nadwagą i otyłych ze względu na płeć i wiek
Osoby z nadwagą i otyłe w Polsce w podziale na płeć i wiek;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.Nadwaga i otyłość a wykształcenie

Największy odsetek Polaków z nadwagą i otyłych jest wśród osób z wykształceniem ponadgimnazjalnym lub policealnym, a najniższy wśród osób, które ukończyły studia krótkiego cyklu, licencjackie, magisterskie lub doktoranckie.

Wśród krajów Unii Europejskiej średni odsetek ludzi z nadwagą i otyłych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym lub policealnym jest na zbliżonym poziomie.


Statystyki otyłości w Polsce i w Unii Europejskiej w podziale na poziom wykształcenia
Osoby z nadwagą i otyłe wg wykształcenia;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.
W Polsce w przypadku mężczyzn najmniejszy odsetek osób z nadwagą i otyłych występuje u osób z najniższym wykształceniem. Odwrotnie jest u kobiet, gdzie najniższy udział osób z nadwagą i otyłych jest wśród Polek z wyższym wykształceniem.

Statystyki otyłości w podziale na wykształcenie
Osoby w Polsce z nadwagą i otyłe w podziale na płeć i poziom wykształcenia;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Statystyki otyłości w 2022 roku

W 2022 roku w Polsce co dziesiąta młoda osoba w wieku od 18 do 24 lat była otyła, a odsetek Polaków z wagą prawidłową malał wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku powyżej 64 lat odsetek osób z nadwagą i otyłych był prawie 3 razy większy niż wśród osób z najmłodszej kategorii wiekowej.

Statystyki otyłości w Polsce w 2022 roku na wykresie
Statystyki otyłości w Polsce w 2022 roku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Statista.
Należy zauważyć, że otyłość staje się coraz bardziej powszechna na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Jest to wynik zmiany stylu życia, zwiększonej konsumpcji wysokokalorycznych pokarmów oraz braku aktywności fizycznej. Walka z otyłością stanowi wyzwanie dla wielu krajów, w tym Polski.


Jedną z przyczyn otyłości jest zbyt częste spożywanie słodzonych napojów. Zobacz jak często słodzone napoje piją Polacy.Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Obserwuj blog na Facebooku lub Instagramie po więcej ciekawych statystyk!

1 Komentarze

  1. Wyszło mi, że jestem otyły ale walcze z tym, fajny blog, będę odwiedzał

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza