Statystyki i ranking otyłości w Polsce i w Europie. Otyłość jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych w XXI wieku. Od 1975 roku wskaźnik otyłości zwiększył się pięciokrotnie. Otyłość wiąże się z szeregiem powikłań zdrowotnych, które mogą być śmiertelne. W szczególności z cukrzycą typu 2, gdzie 44% przypadków można przypisać nadwadze lub otyłości, a także chorobom serca w 23% przypadkach związanych z otyłością. Nadwaga lub otyłość są uznawane za czwartą najczęstszą przyczynę śmierci według WHO, które również przewiduje, że w ciągu dziesięciu lat otyłość wyprzedzi palenie papierosów jako główny czynnik ryzyka chorób nowotworowych. Jaki procent Polaków ma nadwagę lub jest otyła?
Ranking nadwagi i otyłości w Europie
Nadwaga i otyłość są globalnym problemem zdrowotnym, który dotyczy wielu krajów, w tym również Polski. W europejskim rankingu nadwagi i otyłości najwyższy odsetek osób z nadwagą i otyłych odnotowano wśród obywateli Malty, Chorwacji i Islandii, którzy jako jedyni przekroczyli próg 60%. Na drugim końcu rankingu nadwagi i otyłości znajdują się Włosi i Francuzi, u których stwierdzono jedynie ok. 45% osób z wartością wskaźnika BMI wskazującą na nadwagę lub otyłość.
W Polsce w 2019 roku wg danych Eurostat 38,2% osób w wieku ponad 14 lat miało nadwagę, a kolejne 18,5% było otyłych na podstawie wskaźnika Body Mass Index (BMI). Wynika z tego, że w sumie prawie 57% Polaków miało ponadnormatywną masę ciała (nadwaga lub otyłość). Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu krajów w Europie z najwyższym odsetkiem osób z nadwagą lub otyłych.
Średnio w krajach należących do Unii Europejskiej nadwagę lub otyłość miała ponad połowa populacji (51%), czyli 6% mniej niż w Polsce.
Ranking nadwagi i otyłości w Europie:
Co to jest BMI?
Wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI, jest miarą masy ciała w stosunku do wzrostu, która dość dobrze koreluje z tkanką tłuszczową. BMI jest akceptowany jako najbardziej użyteczny wskaźnik otyłości u dorosłych, gdy dostępne są tylko dane dotyczące masy i wzrostu. BMI oblicza się dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) do kwadratu. W przypadku dzieci nie należy obliczać wskaźnika BMI, tylko skorzystać z siatek centylowych.
BMI jest dzielony na pięć kategorii:
- mniej niż 18,5: niedowaga;
- między 18,5 a 24,9: waga prawidłowa;
- od 25 do 29,9: nadwaga;
- powyżej 29,9: otyłość.
Statystyki otyłości w Polsce
Statystyki otyłości pokazują, że prawie 3 na 5 Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Odsetek osób w Polsce z nadwagą i otyłością w 2019 roku zwiększył się o ponad 3% w porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego w 2014 roku.
Co pokażą statystyki otyłości po kolejnym badaniu, które ma być przeprowadzone w 2025 roku? Z szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że problem z otyłością może mieć nawet 30% Polaków (nie licząc osób z nadwagą!).
Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju otyłości w Polsce. Jednym z głównych czynników jest niezdrowa dieta, bogata w tłuszcze nasycone, cukry i sól, a jednocześnie uboga w wartości odżywcze. Konsumpcja przetworzonych i wysokokalorycznych produktów spożywczych, częste spożywanie fast foodów oraz brak świadomości w zakresie zdrowego odżywiania prowadzą do nadwagi i otyłości.
Niedostatek aktywności fizycznej jest kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój otyłości. Wzrost technologii i zmiany stylu życia sprawiły, że wielu Polaków spędza większość czasu siedząc przed telewizorem, komputerem czy smartfonem. Brak regularnej aktywności fizycznej prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej i zmniejszenia wydatku energetycznego organizmu.
![]() |
Polacy wg kategorii BMI w 2014 i 2019 roku; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
Nadwaga i otyłość wśród kobiet i mężczyzn
Jak kształtują się statystyki otyłości w podziale na płeć? W Polsce ponad 65% mężczyzn ma nadwagę lub jest otyła wg wskaźnika BMI. Wśród kobiet wynik jest dużo niższy i wynosi 49,1%.
W każdym europejskim kraju odsetek mężczyzn z nadwagą i otyłych jest wyższy niż odsetek kobiet.
![]() |
Odsetek kobiet i mężczyzn z nadwagą i otyłych; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
Statystyki otyłości w podziale na wiek
Odsetek osób z wagą powyżej prawidłowej na podstawie BMI rośnie wraz z wiekiem. Wyjątkiem są osoby w wieku 75 lat i więcej. W tym przedziale procent osób z nadwagą i otyłych jest niższy niż w dwóch poprzednich grupach wiekowych, co może świadczyć o tym, że osoby otyłe żyją krócej.
Największy odsetek osób z nadwagą i otyłych jest w grupie od 65 do 74 lat i w Polsce wynosi ponad 73%. Prawie co czwarta młoda osoba w wieku od 15 do 24 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością.
W każdej kategorii wiekowej odsetek Polaków z nadwagą i otyłych jest wyższy niż średnia wartość w Unii Europejskiej.
![]() |
Statystyki otyłości w Polsce i w Unii Europejskiej wg wieku; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
Różnica między udziałem osób z nadwagą i otyłych wśród polskich kobiet i mężczyzn początkowo powiększa się wraz z wiekiem, a maleje po 45 roku życia. Powyżej 65 lat odsetek kobiet z nadwagą jest prawie tak wysoki, jak w przypadku mężczyzn.
![]() |
Osoby z nadwagą i otyłe w Polsce w podziale na płeć i wiek; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
Nadwaga i otyłość a wykształcenie
Największy odsetek Polaków z nadwagą i otyłych jest wśród osób z wykształceniem ponadgimnazjalnym lub policealnym, a najniższy wśród osób, które ukończyły studia krótkiego cyklu, licencjackie, magisterskie lub doktoranckie.
Wśród krajów Unii Europejskiej średni odsetek ludzi z nadwagą i otyłych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym lub policealnym jest na zbliżonym poziomie.
![]() |
Osoby z nadwagą i otyłe wg wykształcenia; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
![]() |
Osoby w Polsce z nadwagą i otyłe w podziale na płeć i poziom wykształcenia; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat. |
Statystyki otyłości w 2022 roku
![]() |
Statystyki otyłości w Polsce w 2022 roku; Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Statista. |
Wyszło mi, że jestem otyły ale walcze z tym, fajny blog, będę odwiedzał
OdpowiedzUsuń