Reklama

Statystyki otyłości. Ilu Polaków ma nadwagę lub jest otyłych?

Ile jest osób otyłych w Polsce i w Europie
Otyłość stanowi coraz większe wyzwanie zdrowotne nie tylko w skali globalnej, ale także w kontekście naszego kraju. Polska, jak wiele innych państw rozwiniętych, boryka się z rosnącym problemem nadwagi i otyłości wśród swojej populacji. Statystyki nadwagi i otyłości są alarmujące i rzucają światło na pilną potrzebę działań profilaktycznych oraz edukacyjnych. Ile osób w Polsce ma nadwagę lub jest otyłych?
 • Prawie 3 na 5 Polaków ma nadwagę lub jest otyłych.
 • W Polsce już co dziesiąta młoda osoba w wieku od 18 do 24 lat jest otyła.
 • Ponad 65% mężczyzn w Polsce ma nadwagę lub jest otyłych. Odsetek kobiet z ponadnormatywną wagą ciała jest dużo niższy i wynosi 49,1%.


Otyłość jednym z największych wyzwań zdrowotnych

Otyłość jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych w XXI wieku. To nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim poważny problem zdrowotny, który ma daleko idące konsekwencje dla jednostek oraz systemów opieki zdrowotnej. Otyłość, zdefiniowana jako nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, stała się plagą XXI wieku, wymagającą zdecydowanych działań na poziomie jednostkowym, społecznym i państwowym.

Od 1975 roku wskaźnik otyłości na świecie zwiększył się pięciokrotnie. Otyłość wiąże się z szeregiem powikłań zdrowotnych, które mogą być śmiertelne. W szczególności z cukrzycą typu 2, gdzie 44% przypadków można przypisać otyłości, a także chorobom serca w 23% przypadkach związanych z otyłością. Nadwaga lub otyłość są uznawane za czwartą najczęstszą przyczynę śmierci według WHO, które również przewiduje, że w ciągu dziesięciu lat otyłość wyprzedzi palenie papierosów jako główny czynnik ryzyka chorób nowotworowych.

Jaki procent Polaków ma nadwagę lub jest otyłych?Statystyki otyłości w Polsce

Statystyki otyłości na podstawie badania przeprowadzonego przez Eurostat pokazują, że 38,2% Polaków ma nadwagę, a 18,5% jest otyłych. Wynika z tego, że prawie 3 na 5 Polaków ma ponadnormatywną wagę ciała.

W 2019 roku odsetek osób zmagających się z tym problemem w Polsce wzrósł o ponad 3 punkty procentowe w porównaniu do wyników z 2014 roku. To niepokojący trend, który podkreśla, jak ważne jest podjęcie działań na rzecz poprawy zdrowia publicznego.

Wykres przedstawia ilu Polaków jest otyłych lub ma nadwagę
Polacy wg kategorii BMI w 2014 i 2019 roku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Co pokażą statystyki otyłości po kolejnym badaniu, które ma być przeprowadzone w 2025 roku? Z szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że problem z otyłością może mieć nawet 30% Polaków (nie uwzględniając w tym osób z nadwagą!).

Jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju otyłości w Polsce jest niezdrowa dieta. Spożywanie tłuszczów nasyconych, cukrów i soli, często zawartych w przetworzonych i wysokokalorycznych produktach spożywczych, jest na porządku dziennym. Fast foody stały się stałym elementem codziennego menu wielu Polaków, a brak świadomości na temat zdrowego odżywiania tylko pogarsza sytuację. Bez wartości odżywczych, jakie dostarcza zrównoważona dieta, walka z nadwagą i otyłością staje się trudniejsza.

Drugim kluczowym czynnikiem jest niedostatek aktywności fizycznej. Rozwój technologii i zmiany stylu życia sprawiły, że wielu Polaków spędza większość czasu siedząc przed telewizorem, komputerem czy smartfonem. Brak ruchu prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej i obniżenia wydatku energetycznego organizmu, co jest prostą drogą do nadwagi i otyłości. Regularna aktywność fizyczna jest nie tylko kluczowa dla utrzymania prawidłowej wagi, ale także dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.Wskaźnik masy ciała (BMI) - co warto o nim wiedzieć?

Wskaźnik masy ciała, znany jako BMI (Body Mass Index) jest miarą masy ciała w stosunku do wzrostu, która dość dobrze koreluje z tkanką tłuszczową. BMI jest akceptowany jako najbardziej użyteczny wskaźnik otyłości u dorosłych, gdy dostępne są tylko dane dotyczące masy i wzrostu. BMI oblicza się dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) do kwadratu. W przypadku dzieci nie należy obliczać wskaźnika BMI, tylko skorzystać z siatek centylowych.

Obliczenie BMI jest stosunkowo proste i wymaga jedynie dwóch danych: masy ciała w kilogramach oraz wzrostu w metrach. Formuła obliczeniowa BMI wygląda następująco:

BMI=wzrost (m)2masa ciała (kg)

Na przykład, jeśli osoba waży 70 kg i ma 1,75 m wzrostu, jej BMI wynosi:

BMI=1.7527022.86


BMI jest dzielony na pięć kategorii:

 • mniej niż 18,5: niedowaga;
 • między 18,5 a 24,9: waga prawidłowa;
 • od 25 do 29,9: nadwaga;
 • powyżej 29,9: otyłość.

Warto pamiętać, że BMI jest wskaźnikiem orientacyjnym. Nie uwzględnia on takich czynników jak:

 • Skład ciała: Osoby z rozwiniętą masą mięśniową mogą mieć wysokie BMI, mimo iż nie mają nadmiaru tkanki tłuszczowej.
 • Wiek: Wraz z wiekiem naturalnie spada masa mięśniowa, a rośnie tkanka tłuszczowa. Dlatego interpretacja BMI u osób starszych powinna być nieco inna.
 • Płeć: Rozkład tkanki tłuszczowej różni się u mężczyzn i kobiet.Nadwaga i otyłość wśród kobiet i mężczyzn

Nadwaga i otyłość to problem zdrowotny dotykający coraz większej liczby ludzi. Jednakże, warto zauważyć, że problem ten może mieć różne oblicza w zależności od płci. Analizując statystyki oraz czynniki wpływające na nadwagę i otyłość, możemy zauważyć pewne różnice między kobietami a mężczyznami.

Jak kształtują się statystyki otyłości w podziale na płeć? W Polsce ponad 65% mężczyzn ma nadwagę lub jest otyłych wg wskaźnika BMI. Wśród kobiet wynik jest dużo niższy i wynosi 49,1%.

Podobny trend można zaobserwować w całej Europie. W każdym europejskim kraju odsetek mężczyzn z nadwagą i otyłością jest wyższy niż kobiet.


Wykres pokazuje otyłość i nadwagę wśród mężczyzn i kobiet w Polsce i w Europie
Odsetek kobiet i mężczyzn z nadwagą i otyłych;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych EurostatOtyłość - problem narastający z wiekiem

Odsetek osób z wagą powyżej prawidłowej na podstawie BMI rośnie wraz z wiekiem. Wyjątkiem są osoby w wieku 75 lat i więcej. W tym przedziale procent osób z nadwagą i otyłych jest niższy niż w dwóch poprzednich grupach wiekowych, co może świadczyć o tym, że osoby otyłe żyją krócej.

Największy odsetek osób z nadwagą i otyłych jest w grupie od 65 do 74 lat i w Polsce wynosi ponad 73%. Prawie co czwarta młoda osoba w wieku od 15 do 24 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością.

W każdej kategorii wiekowej odsetek Polaków z nadwagą i otyłych jest wyższy niż średnia wartość w Unii Europejskiej.


Wykres przedstawia odsetek osób z nadwagą i otyłych wg wieku
Statystyki otyłości w Polsce i w Unii Europejskiej wg wieku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat

Różnica między udziałem osób z nadwagą i otyłych wśród polskich kobiet i mężczyzn początkowo powiększa się wraz z wiekiem, a maleje po 45 roku życia. Powyżej 65 lat odsetek kobiet z nadwagą jest prawie tak wysoki, jak w przypadku mężczyzn.


Nadwaga i otyłość wśród kobiet i mężczyzn w Polsce wg wieku na wykresie
Osoby z nadwagą i otyłe w Polsce w podziale na płeć i wiek;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat

Statystyki otyłości w 2022 roku

Na podstawie danych z 2022 roku, udostępnionych przez portal Statista, w Polsce co dziesiąta młoda osoba w wieku od 18 do 24 lat była otyła. Z wiekiem sytuacja wygląda coraz gorzej - odsetek Polaków z prawidłową wagą systematycznie maleje. Wśród osób powyżej 64. roku życia, liczba osób z nadwagą i otyłością była prawie trzy razy większa niż w najmłodszej grupie wiekowej. To pokazuje, jak duży wpływ na zdrowie mają lata zaniedbań i niezdrowego stylu życia.

Wykres pokazuje statystyki otyłości w Polsce wg BMI
Statystyki otyłości w Polsce w 2022 roku;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych StatistaNależy zauważyć, że otyłość staje się coraz bardziej powszechna na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Jest to wynik zmiany stylu życia, zwiększonej konsumpcji wysokokalorycznych pokarmów oraz braku aktywności fizycznej. Walka z otyłością stanowi wyzwanie dla wielu krajów, w tym Polski.


Jedną z przyczyn otyłości jest zbyt częste spożywanie słodzonych napojów. Zobacz jak często słodzone napoje piją Polacy.
Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

1 Komentarze

 1. Wyszło mi, że jestem otyły ale walcze z tym, fajny blog, będę odwiedzał

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza