Reklama

Gdzie w Europie są kąpieliska z doskonałą jakością wody?

Gdzie w Europie są kąpieliska z najlepszą jakością wody
Wakacje to czas, kiedy wielu z nas marzy o spędzeniu czasu nad wodą, ciesząc się słońcem i chłodząc się w odświeżających falach. W 2023 roku Polska miała jeden z najniższych odsetek przybrzeżnych (morskich) kąpielisk w Unii Europejskiej, których jakość wody oceniono jako "doskonała". W przypadku kąpielisk śródlądowych wynik był niewiele lepszy. Gdzie w Europie jest najwyższy odsetek kąpielisk z doskonałą jakością wody?
  • W 2023 roku 87,4% europejskich kąpielisk przybrzeżnych i śródlądowych uzyskało doskonałą ocenę wody, a 98,4% wód spełniało minimalne standardy jakości wymagane do spełnienia wymogów dyrektywy w sprawie wody w kąpieliskach.
  • Jakość wód w kąpieliskach przybrzeżnych jest na ogół lepsza niż w rzekach i jeziorach. Około 90% przybrzeżnych wód w kąpieliskach w Europie sklasyfikowano jako doskonałe, w porównaniu z nieco poniżej 83% wód w kąpieliskach śródlądowych.
  • W Polsce 66,5% kąpielisk przybrzeżnych oraz 73,7% kąpielisk śródlądowych oceniono jako doskonałe pod względem jakości wody.

Data pierwszej publikacji: sierpień 2021

Ostatnia aktualizacja: czerwiec 2024


Jakość wody w europejskich kąpieliskach

W ramach przyjętej w 2015 roku rezolucji „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zawierającej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, państwa członkowskie ONZ zobowiązane są m.in. do określenia i oceny jakości wszystkich śródlądowych i morskich wód w kąpieliskach oraz do sklasyfikowania tych wód jako: 

  • „złe”
  • „dostateczne"
  • „dobre”
  • „doskonałe”.
Wskaźnik mierzy liczbę i odsetek kąpielisk przybrzeżnych oraz śródlądowych z doskonałą jakością wody. Ocena wskaźnika opiera się na parametrach mikrobiologicznych wody (enterokoki jelitowe i Escherichia coli).

Jakość wody w kąpieliskach w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

W 2023 roku spośród 21 504 kąpielisk przybrzeżnych i śródlądowych zgłoszonych w Europie 87,4% zostało sklasyfikowane jako doskonałe pod względem jakości wody. W pięciu krajach – na Cyprze, w Grecji, Chorwacji, Austrii i Danii – co najmniej 95% wód w kąpieliskach było doskonałej jakości. Jednakże w czterech krajach – Albanii, Belgii, Estonii i Węgrzech – mniej niż 70% wód w kąpieliskach było doskonałej jakości. W Polsce 71,7% kąpielisk przybrzeżnych i śródlądowych oceniono jako doskonałe biorąc pod uwagę jakość wody.

W latach 2009–2023 udział doskonałej jakości wód w kąpieliskach Unii Europejskiej utrzymywał się w przedziale 81 - 89% dla kąpielisk przybrzeżnych i 60 - 82% dla kąpielisk śródlądowych.

Jakość wody w kąpieliskach przybrzeżnych jest ogólnie lepsza niż w ich odpowiednikach śródlądowych. Wiele śródlądowych wód kąpielowych w Europie Środkowej występuje w stosunkowo małych jeziorach, stawach i rzekach o niskim przepływie. Te wody śródlądowe są bardziej niż obszary przybrzeżne podatne na krótkotrwałe zanieczyszczenia spowodowane ulewnymi deszczami lub suszami, zwłaszcza latem.
Kąpieliska przybrzeżne z doskonałą jakością wody

Odsetek polskich kąpielisk przybrzeżnych (morskich) z wodą spełniającą najbardziej rygorystyczne wymogi jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej i w roku 2023 wyniósł 66,5%.

To bardzo słaby wynik biorąc pod uwagę stale rosnący średni poziom w Unii Europejskiej, który w analizowanym roku wynosił 90%.

Wiele europejskich krajów ma doskonałe kąpieliska, które są znane ze swojej czystej wody i pięknych plaż. Najwyższy odsetek kąpielisk przybrzeżnych z najwyżej ocenioną jakością wody występuje na Cyprze, gdzie wszystkie 120 kąpielisk oceniono jako doskonałe. Jeżeli szukacie kąpielisk morskich z doskonałą jakością wody, to oprócz Cypru warto wybrać się do Chorwacji lub Grecji.

Wykres przedstawia odsetek kąpielisk przybrzeżnych (morskich) z najwyższą jakością wody
Kąpieliska przybrzeżne w Europie z doskonałą jakością wody;
Opracowanie statystyki.pl na podstawie danych Europejskiej Agencji Środowiska

Kąpieliska śródlądowe z doskonałą jakością wody

Niewiele wyższą pozycję zajmuje Polska w europejskim rankingu kąpielisk śródlądowych z najwyżej ocenioną jakością wody.

W tym zestawieniu zaskakująco nisko znalazła się Chorwacja, biorąc pod uwagę najwyżej oceniane w Europie chorwackie kąpieliska przybrzeżne.

Wszystkie kąpieliska śródlądowe w Rumunii, Grecji i Bułgarii oceniono jako doskonałe pod względem jakości wody. Należy jednak zwrócić uwagę na bardzo niską liczbę sklasyfikowanych kąpielisk śródlądowych w tych krajach, są to odpowiednio: 1, 3 oraz 4 kąpieliska.


Wykres pokazuje gdzie w Europie jest najwyższy odsetek kąpielisk z doskonałą jakością wody
Kąpieliska śródlądowe w Europie z doskonałą jakością wody;
Opracowanie statystyki.pl na podstawie danych Europejskiej Agencji Środowiska


Nad wodą zachowaj szczególną ostrożność. Zobacz statystyki utonięć w Polsce i na świecie.

Image by Freepik


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Obserwuj mój profil na Facebooku po więcej ciekawych statystyk

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza