Jakość wody w kąpieliskach przybrzeżnych

Jakość wody w polskich kąpieliskach i w Europie.

W 2019 roku Polska miała najniższy odsetek przybrzeżnych kąpielisk, których jakość wody oceniono jako "doskonała". Maksymalny wynik 100% otrzymała tylko Litwa. Średnia w Unii Europejskiej wyniosła 88%

W ramach przyjętej w 2015 roku rezolucji „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” zawierającej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju państwa członkowskie ONZ zobowiązane są m.in. do określenia i oceny jakości wszystkich śródlądowych i morskich wód w kąpieliskach oraz do sklasyfikowania tych wód jako: 

  • „złe”
  • „dostateczne"
  • „dobre”
  • „doskonałe”.
Wskaźnik mierzy liczbę i odsetek kąpielisk przybrzeżnych oraz śródlądowych o doskonałej jakości wody. Ocena wskaźnika opiera się na parametrach mikrobiologicznych wody.

Jakość wody w kąpieliskach w Polsce i w Europie
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.

Odsetek polskich kąpielisk morskich i śródlądowych z wodą spełniającą najbardziej rygorystyczne wymogi z roku na rok jest coraz niższy i w roku 2019 wyniósł 29,5%. To bardzo słaby wynik biorąc pod uwagę stale rosnący średni poziom w Unii Europejskiej, który dwa lata temu wynosił 88%.


Odsetek kąpielisk morskich i śródlądowych w Polsce z doskonałą jakością wody z roku na rok jest coraz niższy.
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dane statystyczne o Polsce i Polakach przedstawione na tle innych krajów.

Cześć, jestem Damian!

Cześć, jestem Damian!
Od 2012 roku "pracuję z liczbami". Na blogu CiekaweStatystyki.pl za pomocą liczb i wykresów obrazuję otaczający nas świat, zachodzące w nim zmiany na przestrzeni lat i trendy w różnych obszarach, np. demografii, ekonomii, edukacji, ochrony zdrowia, handlu i innych. Poprzez analizę danych chciałbym pomóc Wam w odkryciu nowych spostrzeżeń i w spojrzeniu na różne tematy z nowego punktu widzenia.

Polecany post

Produkcja piwa w Europie. Ile piwa produkuje się w Polsce?

Jednym z najstarszych napojów wyprodukowanych przez ludzi jest piwo. Pierwsze potwierdzone chemicznie piwo jęczmienne pochodzi z Iranu 5 tys...

Popularne posty

Archiwum

Szukaj

Obserwuj mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *