
NEET (Not in Education, Employment or Training) odnosi się do młodej osoby, która jest bezrobotna, nie uczy się, ani nie szkoli zawodowo. Określenie młodzież NEET powstało w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 90 i rozpowszechniło się w innych krajach.
Wskaźnik NEET w Polsce
W 2020 roku w Polsce wskaźnik NEET, czyli odsetek osób bezrobotnych i nie kształcących się wśród osób w wieku od 20 do 34 lat wyniósł 16,7% i prawie o punkt procentowy był niższy od średniego poziomu wskaźnika NEET w Unii Europejskiej. Należy zauważyć, że w 2013 roku co piąty młody Polak nie pracował i nie kontynuował nauki, a od 2014 roku odsetek młodzieży NEET w Polsce spada (wyjątkiem jest 2020 rok, w którym wartość wskaźnika nieznacznie wzrosła w porównaniu do 2019 roku) i w każdym roku jest niższy niż wskaźnik dla Unii Europejskiej.
W Polsce w 2020 roku odsetek młodych mężczyzn, którzy zakończyli naukę i nie podjęli zatrudnienia był ponad dwukrotnie niższy niż kobiet. W porównaniu do roku 2013 zmniejszył się aż o 38%. W ubiegłym roku co czwarta kobieta w wieku od 20 do 34 lat nie kształciła się i nie pracowała.
Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia NEET:
W literaturze istnieje ogólna zgoda odnośnie zakresu czynników społecznych, ekonomicznych i osobistych, które zwiększają szanse na to, że dana osoba stanie się NEET. Wyniki badań ankietowych pokazują, że następujące czynniki mają wpływ na prawdopodobieństwo zostania NEET:
- stopień niepełnosprawności zwiększa o 40% prawdopodobieństwo zostania NEET;
- młodzi ludzie ze środowisk imigracyjnych są o 70% bardziej podatni na bycie NEET;
- prawdopodobieństwo zostania NEET jest trzykrotnie wyższe dla osób z niskim poziomem wykształcenia w porównaniu do osób z wykształceniem wyższym;
- miejsce zamieszkania z dala od większych miast zwiększa prawdopodobieństwo stania się NEET o 50%;
- młodzi ludzie z gospodarstw domowych o niskich dochodach częściej stają się NEET niż osoby z gospodarstw domowych o średnich dochodach;
- w przypadku osób, których rodzice doświadczyli bezrobocia, prawdopodobieństwo zostania NEET zwiększa się o 17%;
- dla osób, których rodzice mają niski poziom wykształcenia prawdopodobieństwo zostania NEET podwaja się;
- młodzi ludzie, których rodzice rozwiedli się, są w 30% bardziej narażeni, że zostaną NEET.
Uprzejma prośba o źródło informacji na temat zwiększonego ryzyka trafienia do grupy NEET, ostatnia część artykułu - Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia NEET
OdpowiedzUsuńWitam, informacje pochodzą z raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) zatytułowanego "Exploring the diversity of NEETs". Pozdrawiam!
Usuń