Młodzież NEET w Polsce

Młodzież NEET w Polsce

Walentynki na Ceneo.pl

Młodzi ludzie bez pracy i bez dalszej nauki

NEET (Not in Education, Employment or Training) odnosi się do młodej osoby, która jest bezrobotna, nie uczy się, ani nie szkoli zawodowo. Określenie młodzież NEET powstało w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 90 i rozpowszechniło się w innych krajach. 


Wskaźnik NEET w Polsce 

W 2020 roku w Polsce wskaźnik NEET, czyli odsetek osób bezrobotnych i nie kształcących się wśród osób w wieku od 20 do 34 lat wyniósł 16,7% i prawie o punkt procentowy był niższy od średniego poziomu wskaźnika NEET w Unii Europejskiej. Należy zauważyć, że w 2013 roku co piąty młody Polak nie pracował i nie kontynuował nauki, a od 2014 roku odsetek młodzieży NEET w Polsce spada (wyjątkiem jest 2020 rok, w którym wartość wskaźnika nieznacznie wzrosła w porównaniu do 2019 roku) i w każdym roku jest niższy niż wskaźnik dla Unii Europejskiej.


Wskaźnik NEET w Polsce i w EuropieOpracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


W Polsce w 2020 roku odsetek młodych mężczyzn, którzy zakończyli naukę i nie podjęli zatrudnienia był ponad dwukrotnie niższy niż kobiet. W porównaniu do roku 2013 zmniejszył się aż o 38%. W ubiegłym roku co czwarta kobieta w wieku od 20 do 34 lat nie kształciła się i nie pracowała.


Ile młodych mężczyzn w Polsce nie pracuje. Ile młodych kobiet w Polsce nie pracuje. Młodzież NEET w PolsceOpracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat.


Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia NEET:

W literaturze istnieje ogólna zgoda odnośnie zakresu czynników społecznych, ekonomicznych i osobistych, które zwiększają szanse na to, że dana osoba stanie się NEET. Wyniki badań ankietowych pokazują, że następujące czynniki mają wpływ na prawdopodobieństwo zostania NEET:

 • stopień niepełnosprawności zwiększa o 40% prawdopodobieństwo zostania NEET;
 • młodzi ludzie ze środowisk imigracyjnych są o 70% bardziej podatni na bycie NEET;
 • prawdopodobieństwo zostania NEET jest trzykrotnie wyższe dla osób z niskim poziomem wykształcenia w porównaniu do osób z wykształceniem wyższym;
 • miejsce zamieszkania z dala od większych miast zwiększa prawdopodobieństwo stania się NEET o 50%;
 • młodzi ludzie z gospodarstw domowych o niskich dochodach częściej stają się NEET niż osoby z gospodarstw domowych o średnich dochodach;
 • w przypadku osób, których rodzice doświadczyli bezrobocia, prawdopodobieństwo zostania NEET zwiększa się o 17%;
 • dla osób, których rodzice mają niski poziom wykształcenia prawdopodobieństwo zostania NEET podwaja się;
 • młodzi ludzie, których rodzice rozwiedli się, są w 30% bardziej narażeni, że zostaną NEET.


Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?
Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

2 Komentarze

 1. Uprzejma prośba o źródło informacji na temat zwiększonego ryzyka trafienia do grupy NEET, ostatnia część artykułu - Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia NEET

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, informacje pochodzą z raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) zatytułowanego "Exploring the diversity of NEETs". Pozdrawiam!

   Usuń
Nowsza Starsza