Budownictwo mieszkaniowe. Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce?

Reklama

Budownictwo mieszkaniowe. Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce?

Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce
Ile mieszkań buduje się w Polsce oraz gdzie powstaje ich najwięcej? Ile mieszkań w Polsce budują deweloperzy, a ile inwestorzy prywatni? W tym artykule przyjrzymy się obecnemu stanowi i trendom w budownictwie mieszkaniowym w Polsce na podstawie raportu Głównego Urzędu Statystycznego - Budownictwo mieszkaniowe w 2022 roku.


Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce?

W 2022 roku wybudowano w Polsce rekordową ilość mieszkań i domów jednorodzinnych. W sumie oddano ich do użytkowania 238 584, czyli 56% więcej niż 10 lat wcześniej i prawie 4 tys. więcej niż w roku 2021.

Przez ostatnie 9 lat co roku oddawano do użytkowania coraz więcej mieszkań (zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych), a w ciągu ostatnich 5 lat wybudowano ich ponad milion.


Wykres przedstawia ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce
Ilość mieszkań budowanych w Polsce na przestrzeni lat;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.
Ile mieszkań w Polsce budują deweloperzy?

W ostatnich latach widoczny jest silny wzrost inwestycji deweloperskich, co wynika z rosnącego popytu na nowe mieszkania w Polsce. W 2005 roku mieszkania wybudowane przez deweloperów w celu wynajmu lub sprzedaży stanowiły tylko 1/3 wszystkich mieszkań przekazanych do użytkowania. Dziesięć lat później ich udział w ogółu mieszkań wynosił już 50,4%, a w pięciu ostatnich latach aż 60%

W 2022 roku prywatni inwestorzy na własne potrzeby mieszkaniowe ukończyli budowę 90 988 domów jednorodzinnych i mieszkań. Dla porównania - w tym samym roku deweloperzy oddali do użytkowania 143 809 mieszkań w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.
Wykres pokazuje liczbę mieszkań budowanych w Polsce wg ich przeznaczenia
Przeznaczenie mieszkań budowanych w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.Ilość mieszkań i domów jednorodzinnych oddanych do użytkowania w Polsce w 2022 roku wg ich przeznaczenia:
  • 143 809 na sprzedaż lub wynajem
  • 90 988 na własne potrzeby
  • 1 514 spółdzielcze
  • 2 273 pozostałe (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe)


Gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań?

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce szybciej rozwija się na terenach miejskich. Deweloperzy często koncentrują swoje projekty w większych miastach i ich okolicach, gdzie zapotrzebowanie na mieszkania jest szczególnie duże. W każdym roku dużo więcej mieszkań, przeważnie w budynkach wielorodzinnych, oddawanych do użytkowania jest w miastach. W ostatnich latach nawet dwukrotnie więcej niż na terenach wiejskich, gdzie przeważa budownictwo jednorodzinne.

Ile mieszkań buduje się w mieście, a ile na wsi
Mieszkania budowane w Polsce w mieście i na wsi;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.

W 2021 roku w obszarze miejskim oddano do użytkowania ponad 60% więcej mieszkań w przeliczeniu na tysiąc osób niż w roku 2012. W porównaniu dla terenów wiejskich wskaźnik ten wzrósł jedynie o 49%.

Wskaźnik budowy mieszkań w Polsce na 1000 osób
Ilość mieszkań oddawana do użytkowania w Polsce na 1 000 osób;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.Gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań? Liczba budowanych mieszkań różni się w zależności od regionu Polski. W 2022 roku prawie co piąte mieszkanie było przekazane do użytkowania w Województwie Mazowieckim. Najmniej mieszkań wybudowano w Województwie Opolskim.


W którym województwie wybudowano najwięcej mieszkań
Ilość mieszkań oddana do użytkowania w 2022 roku w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.


W połowie województw odnotowano ujemną dynamikę oddanych do użytkowania mieszkań w 2022 roku w stosunku do roku 2021. Największą dynamikę odnotowano na północy kraju, w województwie Warmińsko-Mazurskim oraz Kujawsko-Pomorskim.


Dynamika wybudowanych mieszkań wg województw
Dynamika liczby oddanych do użytkowania mieszkań;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.Budownictwo mieszkaniowe w Polsce spowalnia

W 2022 roku w Polsce rozpoczęto budowę 200 288 mieszkań, czyli o 77 137 mniej (spadek o 28%) niż w roku 2021. Duży spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowywany jest od lipca 2022 roku. Ilość mieszkań, których budowę rozpoczęto w II półroczu 2022 roku jest najniższa na przestrzeni analizowanych półrocznych okresów w ostatnich pięciu latach.

Ile mieszkań rozpoczęto budowę w Polsce
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.Analogicznie wygląda sytuacja odnośnie ilości wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań w Polsce. W 2022 roku wydano 297 416 pozwoleń na budowę mieszkań, czyli o 43 625 mniej niż w roku 2021. Duży spadek wydawanych pozwoleń, podobnie jak spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, także odnotowywany jest od lipca 2022 roku.

Ile pozwoleń na budowę mieszkań wydano w Polsce
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.


Ile mieszkań wybudowano w Polsce w 2023 roku?

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce ukończono budowę 54 885 mieszkań, czyli wybudowano 43 mieszkania więcej niż w analogicznym okresie roku 2022. Budowę większości tych oddanych już do użytkowania mieszkań rozpoczęto w 2021 roku.

Zupełnie inaczej na początku 2023 roku wygląda sytuacja w przypadku mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2023 roku rozpoczęto budowę 38 573 mieszkań i jest to ilość o 14 714 mniejsza (spadek o 28%) niż w pierwszym kwartale roku poprzedniego.

Od stycznia do marca 2023 roku wydano również pozwolenia na budowę w sumie 51 617 mieszkań, czyli aż 26 359 mniej (spadek o 34%) niż w podobnym okresie 2022 roku.
Ponad 35% osób w Polsce mieszka w przeludnionych domostwach. Zobacz wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych w Polsce i w Europie.Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Obserwuj blog na Facebooku lub Instagramie po więcej ciekawych statystyk!

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza