Reklama

Budownictwo mieszkaniowe. Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce?

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w Polsce
Budownictwo mieszkaniowe stanowi jedną z kluczowych gałęzi gospodarki Polski, odgrywając istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa i gospodarczego krajobrazu naszego kraju. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci branża ta przeszła znaczące przemiany, które nie tylko dostosowały ją do nowoczesnych standardów, ale także wpłynęły na codzienne życie Polaków. Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce?

  • Budownictwo mieszkaniowe w Polsce spowalnia.
  • W 2022 roku wybudowano w Polsce rekordową ilość mieszkań i domów jednorodzinnych. W sumie oddano ich do użytkowania prawie 238,5 tysiąca.
  • W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku ukończono budowę ponad 161 tysięcy mieszkań i domów, czyli 5,7 tysiąca mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
  • W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto jest o 16% mniejsza niż przed rokiem.
  • Od stycznia do września 2023 roku wydano również 27% mniej pozwoleń na budowę nowych mieszkań niż w podobnym okresie 2022 roku.

Data pierwszej publikacji: lipiec 2021

Aktualizacja: grudzień 2023


Budownictwo mieszkaniowe w Polsce

Budownictwo mieszkaniowe to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki w Polsce. Odpowiada za zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych ludności, a także za tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy. Sektor budownictwa mieszkaniowego przyczynia się również do rozwoju innych sektorów gospodarki, takich jak sektor materiałów budowlanych, sektor produkcji mebli i sektor usług remontowych.

Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce oraz gdzie powstaje ich najwięcej? Ile mieszkań w Polsce budują deweloperzy, a ile inwestorzy prywatni? W tym artykule przyjrzymy się obecnemu stanowi i trendom w budownictwie mieszkaniowym w Polsce na podstawie raportu Głównego Urzędu Statystycznego - Budownictwo mieszkaniowe w 2022 roku.


Ile mieszkań rocznie buduje się w Polsce?

W 2022 roku wybudowano w Polsce rekordową ilość mieszkań i domów jednorodzinnych. W sumie oddano ich do użytkowania 238 490, czyli 56% więcej niż 10 lat wcześniej i prawie 4 tys. więcej niż w roku 2021.

Przez ostatnie 9 lat co roku oddawano do użytkowania coraz więcej mieszkań (zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych), a w ciągu ostatnich 5 lat wybudowano ich ponad milion.Wykres przedstawia ile mieszkań w Polsce buduje się rocznie
Ilość mieszkań budowanych w Polsce na przestrzeni lat;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.
Ile mieszkań w Polsce budują deweloperzy?

W ostatnich latach widoczny jest silny wzrost inwestycji deweloperskich, co wynika z rosnącego popytu na nowe mieszkania w Polsce. W 2005 roku mieszkania wybudowane przez deweloperów w celu wynajmu lub sprzedaży stanowiły tylko 1/3 wszystkich mieszkań przekazanych do użytkowania. Dziesięć lat później ich udział w ogółu mieszkań wynosił już 50,4%, a w pięciu ostatnich latach aż 60%

W 2022 roku prywatni inwestorzy na własne potrzeby mieszkaniowe ukończyli budowę 90 734 domów jednorodzinnych i mieszkań. Dla porównania - w tym samym roku deweloperzy oddali do użytkowania 143 971 mieszkań w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.Ile mieszkań w Polsce budują deweloperzy
Przeznaczenie mieszkań budowanych w Polsce;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.


Ilość mieszkań i domów jednorodzinnych oddanych do użytkowania w Polsce w 2022 roku wg ich przeznaczenia:
  • 143 971 na sprzedaż lub wynajem
  • 90 734 na własne potrzeby
  • 1 513 spółdzielcze
  • 2 272 pozostałe (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe)


Gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań?

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce szybciej rozwija się na terenach miejskich. Deweloperzy często koncentrują swoje projekty w większych miastach i ich okolicach, gdzie zapotrzebowanie na mieszkania jest szczególnie duże. W każdym roku dużo więcej mieszkań, przeważnie w budynkach wielorodzinnych, oddawanych do użytkowania jest w miastach. W ostatnich latach nawet dwukrotnie więcej niż na terenach wiejskich, gdzie przeważa budownictwo jednorodzinne.

Wykres pokazuje ile mieszkań w Polsce buduje się w mieście i na wsi
Mieszkania budowane w Polsce w mieście i na wsi;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.


W 2021 roku w obszarze miejskim oddano do użytkowania ponad 60% więcej mieszkań w przeliczeniu na tysiąc osób niż w roku 2012. W porównaniu dla terenów wiejskich wskaźnik ten wzrósł jedynie o 49%.Wykres pokazuje ile mieszkań buduje się w Polsce w przeliczeniu na tysiąc osób
Ilość mieszkań oddawana do użytkowania w Polsce na 1 000 osób;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.


Gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań? Liczba budowanych mieszkań różni się w zależności od regionu Polski. W 2022 roku prawie co piąte mieszkanie było przekazane do użytkowania w województwie mazowieckim. Najmniej mieszkań wybudowano w województwie opolskim.


Mapa przedstawia gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań
Ilość mieszkań oddana do użytkowania w 2022 roku w podziale na województwa;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.W połowie województw odnotowano ujemną dynamikę oddanych do użytkowania mieszkań w 2022 roku w stosunku do roku 2021. Największą dynamikę odnotowano na północy kraju, w województwie warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim.

Dynamika budowy mieszkań w Polsce na mapie
Dynamika liczby oddanych do użytkowania mieszkań;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.
Budownictwo mieszkaniowe w Polsce spowalnia

W 2022 roku w Polsce rozpoczęto budowę 200 288 mieszkań, czyli o 77 137 mniej (spadek o 28%) niż w roku 2021. Duży spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowywany jest od lipca 2022 roku. Ilość mieszkań, których budowę rozpoczęto w II półroczu 2022 roku jest najniższa na przestrzeni analizowanych półrocznych okresów w ostatnich pięciu latach.

Ile mieszkań buduje się w Polsce
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.
Analogicznie wygląda sytuacja odnośnie ilości wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań w Polsce. W 2022 roku wydano 297 416 pozwoleń na budowę mieszkań, czyli o 43 625 mniej niż w roku 2021. Duży spadek wydawanych pozwoleń, podobnie jak spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, także odnotowywany jest od lipca 2022 roku.

Ile pozwoleń na budowę mieszkań wydano w Polsce
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych GUS.


Ile mieszkań wybudowano w Polsce w 2023 roku?

Od stycznia do listopada 2023 roku w Polsce ukończono budowę 199 607 mieszkań, czyli wybudowano 15 355 mieszkań mniej niż w analogicznym okresie roku 2022 (spadek o 7,1%). Budowę większości tych oddanych już do użytkowania mieszkań rozpoczęto w 2021 roku.

Podobnie w 2023 roku wygląda sytuacja w przypadku mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz liczby wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2023 roku rozpoczęto budowę 174 712 mieszkań i jest to ilość o 15 732 mniejsza (spadek o 8,3%) niż w podobnym okresie roku poprzedniego.

Od stycznia do listopada 2023 roku wydano również pozwolenia na budowę w sumie 219 079 mieszkań, czyli aż 58 449 mniej (spadek o 21,1%) niż w podobnym okresie 2022 roku.
Ponad 35% osób w Polsce mieszka w przeludnionych domostwach. Zobacz wskaźnik przeludnienia gospodarstw domowych w Polsce i w Europie.


Image by Freepik

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza